Dva ozbrojení muži na motorce v úterý na Filipínách zastřelili novináře Virgilia Maganese. Před jeho domem do něj vystřelili šest ran, píše agentura Reuters. Další novinář byl v úterý zastřelen v Mexiku. Zabýval se kauzou lidských ostatků nalezených v plastových pytlích ve městě Salamanca, informuje web BBC.
Jednatřicetiletý mexický reportér Israel Rangel pracoval pro internetový informační portál El Salmantino. Zdá se, že na místo, kde byly nalezeny pohozené ostatky v plastových pytlích v Salamance, novinář v pondělí dorazil dříve než policie. Ta ho po svém příjezdu objevila s vážnými zraněními způsobenými několika výstřely. V nemocnici Rangel o několik hodin později zemřel.
Portál, pro který reportér pracoval, napsal, že se Rangel stal obětí „zbabělého a krutého útoku“. Rozhořčení nad jeho smrtí vyjádřila i další média. Guvernér státu Guanajuato, kde k vraždě došlo, vyzval kancelář státního zastupitelství k vyšetření případu a přislíbil ochranu rodině oběti.
Objev lidských ostatků a hromadných hrobů není v mexickém státě Guanajuato ničím výjimečným. Před necelými dvěma týdny byly v obci Salvatierra v neoznačených hrobech objeveny ostatky 59 těl patřících z větší části mladým lidem. V oblasti došlo k nárůstu násilí kvůli soupeření dvou konkurenčních gangů. Kartely především prodávají drogy, kradou palivo z ropovodů a vydírají podnikatele.
První pokus o vraždu filipínský novinář přežil
Dvaašedesátiletý filipínský komentátor rádia DWPR zemřel na místě. Útočníci uprchli, jejich motiv zatím zůstává neznámý. Vraždu Maganese odsoudil Národní svaz filipínských novinářů (NUJP) a připomněl, že se ho někdo pokusil zabít už v listopadu 2016 – tehdy na něj stříleli rovněž ozbrojení muži na motorce. Maganes předstíral, že je mrtvý, a díky tomu přežil. Útočníci tehdy na místě zanechali vzkaz se slovy: „Jsem drogový dealer, nenapodobujte mě,“ což byla podle NUJP snaha odpoutat pozornost od skutečného motivu.
„Žádáme úřady, aby rychle vyšetřily jeho smrt, která by mohla souviset s dřívějším pokusem o jeho zabití,“ uvedl svaz ve svém prohlášení. Zároveň podle agentury AFP připomněl, že se jedná už o osmnáctou vraždu novináře za vlády filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, jenž je u moci od roku 2016.
Filipínský ministr spravedlnosti Menardo Guevarra se nechal slyšet, že bezpečnostní složky vyšetří úterní vraždu i někdejší neúspěšný pokus o ni a zjistí, zda útoky souvisely s novinářským povoláním Maganese.
Na Filipínách zabili 190 novinářů, v Mexiku přes sto
Filipíny i Mexiko patří pro novináře mezi nejnebezpečnější země. Za posledních 35 let jich bylo v asijské zemi zavražděno přinejmenším 190, připomíná Reuters. V Mexiku jich bylo od roku 2000 zavražděno přes sto, mnozí z nich informovali o korupci nebo mocných drogových kartelech, uvádí BBC.
Podle nezávislého Výboru na ochranu novinářů (CPJ), jenž má sídlo v americkém New Yorku, jsou Filipíny na sedmém místě v žebříčku zemí, kde jsou novináři zabíjeni a jejich vrazi unikají spravedlnosti. Podle CPJ na Filipínách zůstává 11 neobjasněných vražd žurnalistů. Na prvních třech místech tohoto seznamu se letos umístilo Somálsko, Sýrie a Irák.