Na Havla se ve vězení nesmělo sáhnout. K trestu byl třeba souhlas ministra, říká kardinál Duka

Václav Havel ve vězení patřil k vězňům, kteří mohli být potrestáni jen se souhlasem ministra vnitra. Na společný pobyt v plzeňské věznici na Borech vzpomněl v rozhovoru emeritní arcibiskup pražský Dominik Duka. Podle něj v 80. letech už většina dozorců nevěřila v budoucnost komunistického režimu, proto se k vězňům chovali mírněji.

„I já jsem potom patřil k těm vězňům, na které se nesmělo sáhnout. Takže nás s Václavem Havlem nepostihlo, že by nás tloukli pendrekem nebo něco takového,“ řekl Duka. Přístup dozorců byl podle Duky po roce 1968 mírnější. „Ve výkonu trestu třeba některý z dozorců spustil výkřiky do kouta, odstrojit se a mezitím, co takto pokřikoval, nám oznamoval, co dnes hlásila Svobodná Evropa,“ řekl.

O Havlovi před nástupem do vězení Duka slyšel a četl, ale osobně se neznali. Ve vězení se spřátelili a setkávali se například na šachovém kroužku, kde Duka sloužil tajné mše. „Ale v životě jsme tam šachy nehráli. A pak jsme se před dozorci nemohli dohodnout, kdo tu partii vyhrál. Václav Havel tvrdil, že já, já zase tvrdil, že Václav Havel,“ dodal kardinál Duka.

Podle Duky si tehdy političtí vězni mysleli, že komunistický režim musí každým rokem padnout. Havel už na Borech dokonce sestavoval vládu. „Stále nám ale chyběl prezident. Ta vize byla, že generální tajemník bude (Alexander) Dubček, ale prezidenta jsme neměli. A tehdy jsem řekl, a to si snad nechám patentovat, že prezidentem bude Václav Havel. A na ministra kultury ať si najdou někoho jiného,“ řekl Duka.

ČTĚTE TAKÉ: Havlová slaví 70. „Holka z porcelánu“ kdysi vyvolala šok na Hradě. Prošla si slzavým údolím

Symbol Václava Havla si zachovává schopnost promlouvat i v dnešní době, podotkl Duka. „Nám se vytratil obsah. I těm, kteří se odvolávají na to, že jsou havlisté. Ale ten symbol je silnější než to, co by měl představovat,“ uvedl. Podle něj je ale třeba k symbolům přistupovat s pravdivostí a plachostí, stejně jako to dělal Havel.

Havlův morální odkaz stojí podle Duky na skutečné lásce. „Postfaktická doba říká, že pravda neexistuje a láska je chemie. Ale to je degradace člověka, protože bez pravdy a bez skutečné lásky, té řecké agape, to nejde. A to je základní odkaz Václava Havla. Ale myslím, že se tolik nenaplňuje,“ řekl Duka. Také se podle něj zapomíná na Havlovo heslo „nejsme jako oni“, kdy dnešní svět připomíná dobu, která už tu jednou byla.

Havel má dnešní společnosti co nabídnout, domnívá se Duka. Například být vzorem v tom, že si v každé době dokázal zachovat svou tvář a vřelost. „On si byl vědom vděčnosti za lidi, kteří přes všechny potíže dokázali sloužit pravdě a lásce. Láska ve smyslu mít určitou otevřenost a pochopení pro druhého. Myslím, že to je základ, který Václav Havel dokázal prezentovat jak v kulturním životě, tak ve vězení, tak v pivovaru. A nakonec i v politickém životě,“ dodal Duka, který ve středu slaví 80. narozeniny.

Tagy: