Zákaz více než dvaceti lidí na vnějších hromadných akcích se nevztahuje na hony zvěře a výlovy rybníků. Nesmějí ale na ně navazovat společenská shromáždění, uvedli zástupci ministerstva zemědělství, kterým to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Na jaře byly společné hony zakázané.
Ministerstvo zemědělství žádalo po přijetí nouzového stavu o výjimku pro rybáře a myslivce. „Od 5. do 18. října se zákaz hromadných akcí venku v počtu vyšším než 20 osob nevztahuje na výkon rybářského práva v rybářských revírech a rybníkářství a na výkon práva myslivosti. Jde například o výlov rybníka, zarybňování, hospodářskou činnost, kterou nelze odložit, společný lov organizovaný uživatelem honitby, plnění mimořádných veterinárních opatření a předcházení škodám zvěří, tedy například společný lov spárkaté zvěře,“ uvedl úřad.
Brabec: Kyanid v Bečvě mohl pocházet z areálu bývalé Tesly. Dezu z vyšetřování vyloučili
Kyanid, který způsobil úhyn desítek tun ryb v Bečvě, mohl pocházet z kanálu vedoucího do řeky z areálu bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm. Takové podezření má Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na základě odebraných vzorků, řekl na čtvrteční tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Valašskomeziříčskou chemičku Deza, která spadá pod koncern Agrofert, vyloučila z možného podílu na havárii v Bečvě ČIŽP i policie.
Následující společenská shromáždění by ale byla již v rozporu s opatřeními, které vláda vyhlásila, dodalo ministerstvo.
Myslivci i rybáři mohli lovit individuálně
Od pondělí je v Česku kvůli COVID znovu nouzový stav. Současně zatím na 14 dní platí nová opatření, která zahrnují výrazné omezení hromadných akcí a aktivit. Patří k nim zákaz hromadných událostí ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20.
Při první koronavirové vlně mohli myslivci lovit individuálně, podobně mohli individuálně rybáři na ryby. V souvislosti se současnými opatřeními tak v úterý například firma Blatenská ryba zahájila podzimní výlovy, kvůli koronaviru ale nepořádá slavnostní výlovy.