Nehody na silnicích u lyžařských středisek
V dopravě na hory by neměl být rozdíl mezi vlastním vozem a jízdou autobusem. „Oba způsoby by měly být bezpečné,“ uvedl v pořadu Nový den lektor a krajský koordinátor BESIP Oldřich Kasl. Lidé jsou podle něj ale možná klidnější, když je někdo veze. Časté nehody jsou podle něj způsobeny hlavně nepozorností řidičů, většinou se však jedná jen o „ťukance“.
„Kvalifikovaný dopravce má řidiče, kteří jsou připraveni, autobusová doprava by měla být i vybavena. Naopak, když jedu osobně, tak si sám dávám pozor na to, abych měl všechno v pořádku,“ popisoval Kasl ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Na přechodech pro chodce umírají v Česku každoročně desítky lidí. Kde se nachází ty nejrizikovější?
Důležitá je podle něj hlavně kontrola před odjezdem. „Kouknu se na vybavení, zda mám to základní – smetáček, škrabku na led, zkontroluji pneumatiky,“ vyjmenoval expert. Samozřejmostí by mělo být také podívat se, jak to vypadá v cílové destinaci – například kolik napadlo sněhu.
Přehled: podíl nehod v zimě Zdroj: Portál nehod
Na horách navíc bude v těchto dnech plno kvůli jarním prázdninám. „Do horských středisek dojede spousta lidí, zhuštění provozu je obrovské a na parkovištích je koncentrace stovek aut,“ uvedl. Nehody se potom stávají poměrně snadno. „Jsou způsobené hlavně nepozorností, jde většinou o ťukance,“ doplnil Kasl.
Podle něj jsou ale města na horách na nápor lidí dobře připravena. „Vyšlou strážníky a už před příjezdem informují, že jsou parkoviště zaplněná. Infrastruktura funguje už předem,“ vysvětloval s tím, že města mají podchyceno i stání mimo oficiální parkoviště. „Málokde už můžete auto nechat ‚zapíchnuté‘ u lesa,“ dodal.
PODÍVEJTE SE: Diskonehody na silnicích. S alkoholem bourají hlavně mladí, nejrizikovější jsou tři hodiny