Na indicko-bangladéšskou hranici se žene silný tajfun, který by mohl zasáhnout mimo jiné Kalkatu. V oblasti dochází k přírodním katastrofám často, poprvé tam však udeří tajfun během globální koronavirové pandemie, která je v regionu na vzestupu.
Cyklóna Amphan, která se objevila nad Bengálským zálivem, zesílila na ekvivalent silného atlantického hurikánu čtvrté kategorie neboli supertajfunu. Bouře se nyní žene rychlostí 240 km/h. Meteorologové předpovídají, že by mohla mít ničivé dopady, přestože zeslábne ještě předtím, než se ve středu dostane nad pevninu.
Podle předpovědí se tajfun dostane nad deltu řeky Gangy, poblíž přelidněných chudinských oblastí se špatnou infrastrukturou. Pokud dorazí až do údolí řeky, hrozí silné vlnobití o výšce až devíti metrů.
Indii ani Bangladéši se navíc zatím nedaří snížit počet nově nakažených koronavirem. Indie v pondělí oznámila, že zaznamenala 5 000 nových případů nákazy během jednoho dne, nejvíce od začátku pandemie. Bangladéš registroval během čtyřiadvaceti hodin 1 273 případů, oznámil tamější ministr zdravotnictví Zahid Maleque. Podle údajů univerzity Johnse Hopkinse je v Indii přes 96 tisíc osob s onemocněním COVID-19. V menším Bangladéši je to pak přes 22 tisíc.
Zvládnout obě nebezpečí najednou komplikuje fakt, že každé z nich vyžaduje pro záchranu životů jiný postup. V případě tajfunu bude nutné evakuovat nejohroženější hustě osídlené oblasti, což se ovšem neslučuje se snahou o izolaci osob kvůli šíření koronaviru.
Ohrožená je Kalkata i největší uprchlický tábor světa
Indický stát Uríša vyhlásil vysoký stav ohrožení ve dvanácti pobřežních oblastech. Západní Bengálsko, které leží přímo na kritické indicko-bangladéšské hranici, vyhlásilo poplach v šesti oblastech, včetně Kalkaty, která je s pěti miliony obyvatel jedním z nejlidnatějších indických měst.
S.N. Pradham, šéf národní organizace pro koordinaci katastrof, řekl, že do Uríši se vydá deset týmů, které se postarají o evakuaci. Do západního Bengálska se jich pak vypraví sedm. Dalších dvacet týmů si ponechá Indie v záloze.
Bouře Amphan může také přinést vydatné deště do největšího uprchlického tábora světa v přístavním městě Panowa. Žije tam téměř milion Rohingů, kteří unikli před násilím, jež na nich bylo pácháno v Myanmaru. Tam se navíc minulý týden objevily první případy koronaviru Ochránce lidských práv Daniel P. Sullivan řekl CNN, že šíření koronaviru v uprchlickém táboře v Panowě by proto mohlo mít katastrofický scénář.
„Špatné hygienické podmínky v době období monzunů a záplav vytvoří pro virus podmínky, v nichž se mu bude dobře dařit,“ řekl Sullivan, který pracuje pro americkou organizaci na ochranu uprchlíků Refugees International.