reklama

Na jedno nabití 780 km a záruka 10 let. Mercedes přivezl do Prahy kladivo na Teslu

Mercedes-Benz EQS je elektrickou alternativou k luxusnímu sedanu třídy S. Automobilka nabízí i desetiletou záruku na baterii. Redaktor CNN Prima NEWS si vůz prohlédl během premiéry v centru Prahy na vlastní oči.

reklama

Automobilka Mercedes-Benz rozšiřuje nabídku svých elektrických vozů o další model. Po SUV EQC, hatchbacku EQA a velkoprostorovém rodinném EQV je řada na pověstnou třešničku. Mercedes-Benz EQS je elektrickou alternativou k manažerskému top sedanu, čemuž odpovídá nejen jeho impozantní délka 5,22 metru, ale i obrovská nálož technologií, kterými ohromuje své okolí.

Začíná to už designem. Je patrné, že se auto snaží mít co nejhladší tvary, včetně elektricky zasouvaných klik. To vyústilo ve vůbec nejlepší aerodynamický odpor mezi současnými vozy s hodnotou 0,20. Před ním jsou už jen výstavní koncepty nebo speciálně vyvinuté automobily pro závody v ekologické jízdě.

„U aut se spalovacím motorem se často klade důraz na dlouhou příď. Tady je ale kratší s větším důrazem na kabinu a posádku uvnitř,“ vysvětlil CNN Prima NEWS šéf českého zastoupení automobilky Wolfgang Bremm von Kleinsorgen. Mimochodem, příď ani není otvíratelná, smí pod ni jen servis. Proto má auto na boku výsuvný „šuplík“ pro dolévání kapaliny do ostřikovačů.

Nálož elektroniky

Auta s délkou přes pět metrů mají obvykle vzdušné interiéry, EQS je na tom ale ještě lépe. Možná to podporuje světlé provedení koženého čalounění ve voze, který jsme si na místě premiéry v centru Prahy prohlédli. Možná fakt, že je masivní palubní deska tvořená ze 141 cm široké skleněné plochy, kterou bylo potřeba zohýbat do kýženého tvaru při teplotě 650 stupňů Celsia. Skrývají se pod ní hned tři obrazovky, jedna pro řidiče, jedna rozměrná středová pro zábavu, navigaci a funkce a jedna pro spolujezdce, aby se mohl sám bavit. Mercedes celé palubní desce říká Hyperscreen.

EQS jako „vlajková loď“ elektrické řady Mercedesu oplývá obrovskou náloží moderní elektroniky a funkcí. Pokud se například řidič přiblíží k vozu, přední dveře se samy otevřou. Řidič nastoupí a sešlápne brzdový pedál. Pak se dveře zase zavřou. Jakékoliv dveře vozu pak lze otevřít přes dálkové ovládání.

Auto se také chlubí obřím head-up displejem, který promítá důležité provozní a navigační údaje na čelní sklo. Jen pro zajímavost – vůz je obsypán 350 snímači.

Dlouhý dojezd i záruka

Až dosud patřila kalifornská automobilka Tesla k nejlepším výrobcům elektromobilů z hlediska dojezdu. To se ale nyní mění. Mercedes-Benz EQS totiž nabízí vůbec nejdelší dojezd na jedno nabití. Konkrétně jde o model EQS 450+ s pohonem zadních kol, baterií o kapacitě 107,8 kWh a výkonem až 245 kW. Ten ujede až 780 km podle nyní uznávané normy WLTP. Vděčí za to nové generaci článků s výrazně vyšší hustotou energie než u předchozích modelů a také právě skvělé aerodynamice.

Takové parametry by už za volant mohly přilákat ty, pro které nejsou zatím elektromobily kvůli svému slabšímu dojezdu příliš praktické. A Mercedes má i další argumenty. Při využití nejvýkonnějšího dobíjení je možné za 15 minut doplnit energii až na 300 kilometrů jízdy. Automobilka navíc poskytuje záruku 10 let na baterii nebo nájezd 250 tisíc kilometrů. I po této době by měla mít baterie 70 procent kapacity. To zřejmě zaručí lepší zůstatkovou cenu vozu při jeho prodeji, protože bude použitelný i pro dalšího majitele. Firma také počítá s recyklací akumulátorů po skončení jejich životnosti.

Mercedes má s modelem EQS velké plány. V rámci týdnů zveřejní jeho ceny pro český trh, první vozy by se měly v showroomech objevit už na podzim. Chystá se dokonce sportovně střižená varianta AMG, která bude mít výkon až 560 kW. Vůz projde speciální úpravou dílen v Affalterbachu stejně jako dosud prochází všechny vysokovýkonné benzinové modely s písmeny AMG na zádi.

„Věřím, že toto je ta správná cesta. Nemůžeme říci, jestli a kdy Mercedes přejde na plně elektrické vozy. Pokud ale dokážeme lidem nabídnout solidní výkon i dojezd tak, aby byl pro ně elektromobil přínosem, pak to pro ně bude přirozená volba,“ dodal Wolfgang Bremm von Kleinsorgen. Statická premiéra je ale jedna věc, reálný provoz druhá. CNN Prima NEWS proto brzy ověří schopnosti Mercedesu EQS v redakčním testu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert
Doprava

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Sledujte ŽIVĚ debatu mezi Ringo Čechem a Petrem Pavlem: Jak podle nich dopadnou volby?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ debatu mezi Ringo Čechem a Petrem Pavlem: Jak podle nich dopadnou volby?

Volby do Poslanecké sněmovny se velmi rychle blíží. Hosté pořadu CNN Prima NEWS Co Čech, to politik! mají k politice velmi blízko. Komentují ji a byli, jsou nebo v ní ještě budou aktivní. Jedná se o hudebníka, textaře, baviče a malíře Františka Ringo Čecha a Petra Pavla, generála české armády ve výslužbě. Jejich debatu můžete od 18:00 sledovat i v tomto článku.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

reklama

Domácí zpravodajství

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

reklama