Na kabinu spadl strom, řidič byl na místě mrtvý. Obžalobě ze zanedbání čelí ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic čelí žalobě kvůli usmrcení z nedbalosti. Podle obžaloby zanedbalo údržbu stromů okolo silnice I/9 na Českolipsku, jeden ze stromů pak v březnu 2017 spadl nedaleko obce Dubá přímo na kabinu nákladního vozu. Řidič byl na místě mrtvý.

Bývalý pracovník ŘSD dnes v soudní síni potvrdil, že o nebezpečném stromu věděl a že na něj upozornil svého vedoucího. Dostal příslib, že strom bude pokácený, ale nakonec se to nestalo.

ŘSD přitom mělo znalecký posudek upozorňující na nebezpečné stromy v daném úseku už od roku 2013, tedy čtyři roky před tragickou nehodou. „Ten strom byl v nejhorším stavu, v jakém mohl být. Byl suchý, odumřelý, napadený houbami. Bylo jen otázkou času, kdy spadne,“ uvedl soudní znalec Tomáš Socha s tím, že ve svém posudku označil strom dvěma vykřičníky jako akutní riziko.

Podle bývalého zaměstnance ŘSD Jiřího Zadáka se s kácením čekalo, až bude dostatek finančních prostředků. Stromy označené jako rizikové měly být pokáceny v rámci rekonstrukce silnice v letech 2015 a 2016. „Nevím, proč se to nestalo,“ uvedl.

První případ svého druhu

Vyšetřovatelé nenašli konkrétního viníka, který by nesl jasnou odpovědnost. Státní zástupkyně se proto rozhodla obžalovat celou firmu. „Obžalované společnosti hrozí vysoký peněžitý trest, návrh částky si ponechám do závěrečné řeči. Budu také navrhovat povinné zveřejnění určitých pasáží ve vybraných médiích, to by mělo fungovat jako prevence,“ řekla žalobkyně Barbora Bukvová Mildeová.

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl dnes na dotaz CNN Prima NEWS uvedl, že se ke kauze nebude vyjadřovat, dokud nepadne pravomocný rozsudek. Soudkyně Zuzana Bohatá Koldovská zdůraznila, že jde o první případ svého druhu, jaký česká justice řeší. „Dá se očekávat, že projde soudy několika instancí a že se k věci nakonec vyjádří i Nejvyšší soud. Bude to určitý precedens,“ podotkla soudkyně.

Tragickou událost dodnes připomíná pomníček hned vedle silnice. Postavit jej nechali dobrovolní hasiči z okolí. Muž, kterého zabil padající strom, byl jedním z nich. V osudný den dopoledne zasahoval se svou jednotkou u stromů spadlých kvůli silnému větru. Po návratu na základnu pokračoval v práci – za volantem nákladního vozu. O hodinu později byla hasičská jednotka vyslána k padlému stromu znovu, tenkrát spojenému s dopravní nehodou. Na místě zjistili, že mrtvý v kabině nákladního auta je jejich dlouholetý kamarád a kolega.

Stromy označené v posudku znalce jako rizikové už v roce 2013 byly krátce po tragické nehodě v roce 2017 pokáceny.

Tagy:
strom nehoda stromy silnice Liberecký kraj spadlý strom Ředitelství silnic a dálnic Českolipsko ŘSD mrtvý Dubá okres Česká Lípa Nejvyšší soud České republiky sbor dobrovolných hasičů