reklama

Na kabinu spadl strom, řidič byl na místě mrtvý. Obžalobě ze zanedbání čelí ŘSD

Ředitelství silnic a dálnic čelí žalobě kvůli usmrcení z nedbalosti. Podle obžaloby zanedbalo údržbu stromů okolo silnice I/9 na Českolipsku, jeden ze stromů pak v březnu 2017 spadl nedaleko obce Dubá přímo na kabinu nákladního vozu. Řidič byl na místě mrtvý.

reklama

Bývalý pracovník ŘSD dnes v soudní síni potvrdil, že o nebezpečném stromu věděl a že na něj upozornil svého vedoucího. Dostal příslib, že strom bude pokácený, ale nakonec se to nestalo.

ŘSD přitom mělo znalecký posudek upozorňující na nebezpečné stromy v daném úseku už od roku 2013, tedy čtyři roky před tragickou nehodou. „Ten strom byl v nejhorším stavu, v jakém mohl být. Byl suchý, odumřelý, napadený houbami. Bylo jen otázkou času, kdy spadne,“ uvedl soudní znalec Tomáš Socha s tím, že ve svém posudku označil strom dvěma vykřičníky jako akutní riziko.

Podle bývalého zaměstnance ŘSD Jiřího Zadáka se s kácením čekalo, až bude dostatek finančních prostředků. Stromy označené jako rizikové měly být pokáceny v rámci rekonstrukce silnice v letech 2015 a 2016. „Nevím, proč se to nestalo,“ uvedl.

První případ svého druhu

Vyšetřovatelé nenašli konkrétního viníka, který by nesl jasnou odpovědnost. Státní zástupkyně se proto rozhodla obžalovat celou firmu. „Obžalované společnosti hrozí vysoký peněžitý trest, návrh částky si ponechám do závěrečné řeči. Budu také navrhovat povinné zveřejnění určitých pasáží ve vybraných médiích, to by mělo fungovat jako prevence,“ řekla žalobkyně Barbora Bukvová Mildeová.

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl dnes na dotaz CNN Prima NEWS uvedl, že se ke kauze nebude vyjadřovat, dokud nepadne pravomocný rozsudek. Soudkyně Zuzana Bohatá Koldovská zdůraznila, že jde o první případ svého druhu, jaký česká justice řeší. „Dá se očekávat, že projde soudy několika instancí a že se k věci nakonec vyjádří i Nejvyšší soud. Bude to určitý precedens,“ podotkla soudkyně.

Tragickou událost dodnes připomíná pomníček hned vedle silnice. Postavit jej nechali dobrovolní hasiči z okolí. Muž, kterého zabil padající strom, byl jedním z nich. V osudný den dopoledne zasahoval se svou jednotkou u stromů spadlých kvůli silnému větru. Po návratu na základnu pokračoval v práci – za volantem nákladního vozu. O hodinu později byla hasičská jednotka vyslána k padlému stromu znovu, tenkrát spojenému s dopravní nehodou. Na místě zjistili, že mrtvý v kabině nákladního auta je jejich dlouholetý kamarád a kolega.

Stromy označené v posudku znalce jako rizikové už v roce 2013 byly krátce po tragické nehodě v roce 2017 pokáceny.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu
Sport

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama