reklama

Na kost vyhublý býček: Majiteli stáda na Berounsku hrozí obvinění z týrání zvířat

Chovateli hospodářských zvířat na Berounsku hrozí obvinění z týrání mladého býka. Případem se zabývají kriminalisté i Státní veterinární správa. Podle vedení obce i místních obyvatel je prý chovatel problematický a o zvířata se příliš nestará. Majitel tato nařčení odmítá.

reklama

Zhruba týden staré snímky zachycují na kost vyhublého mladého býčka. Jedna z aktivistek uvádí, že zubožené zvíře našli na pastvině v dešti. Jeho stav vyvolává podezření z týrání zvířat.„On se léčil, než se z toho trošku dostal, tak pohubl, no,“ řekl majitel stáda Svatoslav Skořepa.„Pokud by byl vážně nemocný, do tohoto stavu by se nedostal za tak krátkou dobu,“ oponuje aktivistka. Býk navíc nemá ušní známku. Přitom podle Státní plemenářské inspekce je chovatel povinen do 20 dnů od narození zvíře nahlásit a známku mu zajistit.

Dobytek pravidelně pobývá na pastvině nad Hlásnou Třebání. Podle místních majitel se zvířaty špatně zachází už delší dobu. Případem se zabývají kriminalisté a Státní veterinární správa. Ta jen za poslední tři roky u chovatele provedla celkem pět kontrol. Porušení shledala ve dvou případech. Při té poslední padla pokuta ve výši 60 tisíc korun. „Tam už se problémy objevily ve vztahu k zákonu na ochranu zvířat proti týrání. Byly tam nevhodné podmínky v chovu, ale také problémy s veterinárními povinnostmi, které musí chovatel plnit na základě veterinárního zákona,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Podle Vnislava Konvalinky, místostarosty obce Hlásná Třebáň, se o zvířata majitelé příliš nestarají, nepečují o ně tak, jak by měli, a to, co se nachází na pozemcích, je prý „hrozné“. Na otázku, zda se to řešilo, odvětil: „Obraceli jsme se na veterinární správu s tím, že se provádí kontrola a že se nějakým způsobem snaží napravit ten stav, který tam je.“ Podle vedení obce stádo v minulosti již několikrát překonalo ohradník a procházelo se nejen po místní komunikaci, ale i po okolních pozemcích.

Tvrzení, že dochází k týrání a na místě jsou nevhodné podmínky pro zvířata, však majitel Skořepa odmítá. „Byla tady kriminálka i veterina. Na to tele jsem jim poskytl papíry, že je léčené,“ tvrdí. V případě prokázání viny hrozí podle policie farmáři odnětí svobody od 6 měsíců do 4 let a zákaz činnosti.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Čaputová: Čelíme strachu, na který nemáme manuál. Mou úlohou je posilovat naději lidí

Situace v Česku je podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové velmi vážná a Slovensko se z toho podle ní musí poučit. Občané čelí emoci strachu a je to stav, na který není manuál. Prohlásila to ve speciálním vysílání na CNN Prima NEWS v rozhovoru, který s ní vedla Terezie Tománková. Sama osobně vládu podporuje v nařízeních směřujících k omezení pohybu osob, naopak má výhrady k celoplošnému testování, na které se Slovensko připravuje. Vyjádřila se i k odvolání českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, považuje to za logický důsledek jeho chování.

reklama
Nápor nakažených nepolevuje ani o svátku, do večera přibylo přes 8000 případů
Zeman vyznamenal Prymulu či Rychetského. In memorian se dočkají i Gott s generálem Píkou
Začíná platit zákaz nočního vycházení: Jak se nové opatření dotkne bezdomovců?
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Požár v Praze prakticky zničil vzácný dřevěný kostel sv. Michala. Zbyly jen ohořelé trosky
V Praze proběhly na několika místech demonstrace. Policie musela řešit konflikty
Další články
reklama
reklama