reklama

Na kost vyhublý býček: Majiteli stáda na Berounsku hrozí obvinění z týrání zvířat

Chovateli hospodářských zvířat na Berounsku hrozí obvinění z týrání mladého býka. Případem se zabývají kriminalisté i Státní veterinární správa. Podle vedení obce i místních obyvatel je prý chovatel problematický a o zvířata se příliš nestará. Majitel tato nařčení odmítá.

reklama

Zhruba týden staré snímky zachycují na kost vyhublého mladého býčka. Jedna z aktivistek uvádí, že zubožené zvíře našli na pastvině v dešti. Jeho stav vyvolává podezření z týrání zvířat.„On se léčil, než se z toho trošku dostal, tak pohubl, no,“ řekl majitel stáda Svatoslav Skořepa.„Pokud by byl vážně nemocný, do tohoto stavu by se nedostal za tak krátkou dobu,“ oponuje aktivistka. Býk navíc nemá ušní známku. Přitom podle Státní plemenářské inspekce je chovatel povinen do 20 dnů od narození zvíře nahlásit a známku mu zajistit.

Dobytek pravidelně pobývá na pastvině nad Hlásnou Třebání. Podle místních majitel se zvířaty špatně zachází už delší dobu. Případem se zabývají kriminalisté a Státní veterinární správa. Ta jen za poslední tři roky u chovatele provedla celkem pět kontrol. Porušení shledala ve dvou případech. Při té poslední padla pokuta ve výši 60 tisíc korun. „Tam už se problémy objevily ve vztahu k zákonu na ochranu zvířat proti týrání. Byly tam nevhodné podmínky v chovu, ale také problémy s veterinárními povinnostmi, které musí chovatel plnit na základě veterinárního zákona,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Podle Vnislava Konvalinky, místostarosty obce Hlásná Třebáň, se o zvířata majitelé příliš nestarají, nepečují o ně tak, jak by měli, a to, co se nachází na pozemcích, je prý „hrozné“. Na otázku, zda se to řešilo, odvětil: „Obraceli jsme se na veterinární správu s tím, že se provádí kontrola a že se nějakým způsobem snaží napravit ten stav, který tam je.“ Podle vedení obce stádo v minulosti již několikrát překonalo ohradník a procházelo se nejen po místní komunikaci, ale i po okolních pozemcích.

Tvrzení, že dochází k týrání a na místě jsou nevhodné podmínky pro zvířata, však majitel Skořepa odmítá. „Byla tady kriminálka i veterina. Na to tele jsem jim poskytl papíry, že je léčené,“ tvrdí. V případě prokázání viny hrozí podle policie farmáři odnětí svobody od 6 měsíců do 4 let a zákaz činnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama