reklama

Na kost vyhublý býček: Majiteli stáda na Berounsku hrozí obvinění z týrání zvířat

Chovateli hospodářských zvířat na Berounsku hrozí obvinění z týrání mladého býka. Případem se zabývají kriminalisté i Státní veterinární správa. Podle vedení obce i místních obyvatel je prý chovatel problematický a o zvířata se příliš nestará. Majitel tato nařčení odmítá.

reklama

Zhruba týden staré snímky zachycují na kost vyhublého mladého býčka. Jedna z aktivistek uvádí, že zubožené zvíře našli na pastvině v dešti. Jeho stav vyvolává podezření z týrání zvířat.„On se léčil, než se z toho trošku dostal, tak pohubl, no,“ řekl majitel stáda Svatoslav Skořepa.„Pokud by byl vážně nemocný, do tohoto stavu by se nedostal za tak krátkou dobu,“ oponuje aktivistka. Býk navíc nemá ušní známku. Přitom podle Státní plemenářské inspekce je chovatel povinen do 20 dnů od narození zvíře nahlásit a známku mu zajistit.

Dobytek pravidelně pobývá na pastvině nad Hlásnou Třebání. Podle místních majitel se zvířaty špatně zachází už delší dobu. Případem se zabývají kriminalisté a Státní veterinární správa. Ta jen za poslední tři roky u chovatele provedla celkem pět kontrol. Porušení shledala ve dvou případech. Při té poslední padla pokuta ve výši 60 tisíc korun. „Tam už se problémy objevily ve vztahu k zákonu na ochranu zvířat proti týrání. Byly tam nevhodné podmínky v chovu, ale také problémy s veterinárními povinnostmi, které musí chovatel plnit na základě veterinárního zákona,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Podle Vnislava Konvalinky, místostarosty obce Hlásná Třebáň, se o zvířata majitelé příliš nestarají, nepečují o ně tak, jak by měli, a to, co se nachází na pozemcích, je prý „hrozné“. Na otázku, zda se to řešilo, odvětil: „Obraceli jsme se na veterinární správu s tím, že se provádí kontrola a že se nějakým způsobem snaží napravit ten stav, který tam je.“ Podle vedení obce stádo v minulosti již několikrát překonalo ohradník a procházelo se nejen po místní komunikaci, ale i po okolních pozemcích.

Tvrzení, že dochází k týrání a na místě jsou nevhodné podmínky pro zvířata, však majitel Skořepa odmítá. „Byla tady kriminálka i veterina. Na to tele jsem jim poskytl papíry, že je léčené,“ tvrdí. V případě prokázání viny hrozí podle policie farmáři odnětí svobody od 6 měsíců do 4 let a zákaz činnosti.

K tématu

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama