Na Kypru budou imunizovat kočky zbylými vakcínami proti covidu, oznámila tamější vláda. Na ostrově od ledna uhynuly tisíce koček kvůli mutaci koronaviru. Použití vakcín určených pro lidi doporučilo ministerstvo zemědělství. Vakcíny ve formě pilulek budou kočkám podávat veterináři, uvedla agentura AFP.
Infekční peritonitida koček (FIP) je závažné infekční virové onemocnění, které se těžce podepsalo na kočičí populaci na Kypru. Je to verze koronaviru, jež není přenosná na člověka.
Ochránci zvířat na Kypru už několik měsíců apelují na vládu, aby proti zvířecí pandemii zakročila. Podle oficiálních statistik se na jižní řecké části ostrova dosud nakazilo 107 koček, ochránci ale tento údaj považují za značně podhodnocený. Veterináři dokonce soudí, že nemoci už podlehla až třetina kyperských koček.
ČTĚTE TAKÉ: Ptačí chřipka se objevila u koček. V Polsku potvrdili veterináři první případy nákazy
Epidemiolog, který se vzepřel lockdownům. Za covidu ho málem lynčovali, teď sklízí chválu
Švédského epidemiologa Andersa Tegnella během nejtužší covidové pandemie divže nelynčovali za to, že nezavádí stejně drakonická koronavirová opatření jako zbytek Evropy. Teď je za svůj konzistentní přístup veleben. List The Daily Telegraph vyzpovídal muže, který se vzepřel lockdownům.
Tržby výrobců vakcín prudce klesají
Výroba vakcín je v současnosti ve značném útlumu. Americká farmaceutická společnost Pfizer měla ve druhém čtvrtletí tržby letošního roku 12,7 miliardy dolarů (277 miliard Kč), což je meziroční propad o 54 procent a horší výsledek, než se čekalo, uvedla firma ve své zprávě. Hlavním důvodem je právě citelný pokles zájmu o vakcíny, jichž je Pfizer významným producentem.
Podnik uvedl, že letošní rok bude z hlediska prodeje výrobků proti covidu celkově patrně nejslabší od vrcholu zájmu, který firma registrovala v letech 2021 a 2022. Management ale předpokládá, že příští rok by se poptávka opět mohla zvýšit.
Společně s tím, jak se vyvíjejí nové mutace koronaviru, se stále proměňují i příznaky tohoto onemocnění. Výběr deseti nejčastějších zveřejnil začátkem roku projekt ZOE, který symptomy analyzuje.