V Horním Jiřetíně na Mostecku hromadně uhynuly až tisíce kilogramů ryb. V nádrži Farského se pravděpodobně propadlo dno do bývalé podzemní šachty. Jedná se o druhou pohromu v České republice související s úhynem ryb za poslední dva týdny. K té první došlo 21. září, kdy v řece Bečvě na otravu kyanidem uhynuly desítky tun ryb.
V nádrži se zřejmě propadlo dno do bývalé podzemní šachty po těžbě uhlí. Hladina klesla o několik centimetrů, voda je zakalená do šeda až bíla a je silně cítit po sirovodíku. Na místě platí dočasný zákaz rybolovu. O události informoval mluvčí Českého rybářského svazu, Severočeského územního svazu Jan Skalský.
„Dneska v nádrží pracují pánové a stále se snaží zachránit část ryb, zbytek se likviduje. Ty se budou muset odvézt do kafilerie,“ uvedl Skalský. Škody zatím nelze vyčíslit, uhynulé ryby jsou pravděpodobně i na dně nádrže.
Mezi uhynulými druhy jsou i sumci, kapři a cejni. „Ryby se budou vytahovat pravděpodobně i několik dní, než se všechny odstraní, pokračoval Skalský. Nádrž Farského vznikla rekultivací, její vypuštění zřejmě není podle mluvčího možné. „Dá se předpokládat, že došlo k propadu dna do staré šachty a z té právě unikly jedovaté plyny,“ vysvětloval Skalský s tím, že Česká inspekce životního prostředí odebírá vzorky. Výsledky napoví, jaké látky do vody unikly.