reklama

Mynář: Na Zemana dohlédne Zavoral. Prezident bude přijímat nové ministry podle abecedy

Prezident Miloš Zeman se od pondělního odpoledne postupně sejde se všemi ministerskými kandidáty budoucí vlády Petra Fialy (ODS). Vzhledem k tomu, že pořadí půjde podle abecedy, první na řadě bude šéf Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Informaci sdělil hradní kancléř Vratislav Mynář na tiskové konferenci. Zároveň potvrdil, že Zemana bude dál navštěvovat šéf ÚVN Miroslav Zavoral. Premiérem jmenuje Zeman Fialu v pátek.

reklama

„Navzdory lidem, kteří mu přáli to nejhorší, se pan prezident dostal z jednotky intenzivní péče přes rehabilitační oddělení až na standardní lůžko. Díky konzultaci s ředitelem ÚVN Miroslavem Zavoralem mohl být propuštěn do domácí zdravotní péče. Zámek Lány je vybaven po všech stránkách,“ uvedl Mynář na začátku svého projevu.

Prezident z nemocnice odjel ve čtvrtek zhruba v 10 hodin. Z areálu ho odvezl stejný sanitní vůz vybavený mobilní jednotkou intenzivní péče, který ho do nemocnice dopravil. Sanitu doprovázely vozy ochranné služby. U propuštění byla prezidentova žena Ivana, dcera Kateřina i Mynář. Do Lán přijela kolona vozů krátce před půl jedenáctou. Na příjezd dohlížela ochranná služba i vojáci.

ÚVN uvedla, že se Zeman sám rozhodl využít zdravotnických služeb v domácím prostředí. Šéf prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima ve čtvrtek opět sdělil, že by prezident měl ještě zůstat v nemocnici, aby nabral síly. Rozhodnutí ale bylo na Zemanovi.

Péče bude hrazena ze zdravotního pojištění

„Projevil své přání, aby mohl lépe pracovat. Volil bych spíš variantu propustky na tři dny a pak návrat do nemocnice, ale v dobré kondici je. Nemyslím si, že by ho to mělo akutně ohrožovat,“ řekl Zima s tím, že ÚVN je nadále připravena o Zemana pečovat, jak bude potřeba.

Zdravotní péče o prezidenta v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění, další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláří prezidenta republiky a poskytovatelem služby. Tím se stala soukromá společnost Senior Home Group. O Zemana bude v každý okamžik pečovat jedna ze sedmi zdravotních sester. Rozsah péče se může v čase změnit. Sestry jsou očkovány proti onemocnění COVID-19 a budou také testovány.

„Jde o zkušenou společnost, která se dlouhodobě věnuje péči o seniory. Sestry jsou erudované, jde o velmi profesionální tým,“ konstatoval Zima.

Diskuse s prezidenty V4 i s kandidáty na ministry

Prezident se již v pátek v poledne setká s Fialou, aby jej jmenoval premiérem. Diskutovat spolu budou také o personálním zastoupení vlády. „V pondělí dopoledne se pan prezident prostřednictvím videokonference připojí ke schůzi prezidentů Visegradské skupiny,“ zmínil Mynář.

Ve tři hodiny odpoledne téhož dne by pak hlava státu měla načít sérii setkání se všemi ministerskými kandidáty budoucí vlády. Vzhledem k tomu, že pořadí půjde podle abecedy, první na řadě bude šéf Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Zeman podle Mynáře hodlá ve jmenování kabinetu postupovat pečlivě a odpovědně. „Nebude podléhat tlakům. Bude dál intenzivně komunikovat s Petrem Fialou a bude aktivně přispívat ke vzniku nové vlády,“ dodal Mynář.

Zeman už v minulosti avizoval, že se mu jeden člen vlády nepozdává a hodlá jej vetovat. Zřejmě půjde o exposlance Jana Lipavského (Piráti), který je kandidátem na ministra zahraničí.

„Nebude to žádná personální averze, protože jsem toho člověka nikdy neviděl. Ale budu mít své důvody, které Petru Fialovi řeknu, a přes to nejede vlak,“ komentoval svůj postoj Zeman. Nominaci jiného kandidáta na místo toho, ke kterému má Zeman výhrady, však Fiala odmítl. Seznam členů vlády považuje za kvalitní.

Seznam kandidátů podle abecedy:

 • Ivan Bartoš (Piráti) – ministr pro místní rozvoj a digitalizaci
 • Martin Baxa (ODS) – ministr kultury
 • Mikuláš Bek (za STAN) – ministr pro evropské záležitosti
 • Pavel Blažek (ODS) – ministr spravedlnosti
 • Jana Černochová (ODS) – ministryně obrany
 • Petr Gazdík (STAN) – ministr školství
 • Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) – ministryně životního prostředí
 • Marian Jurečka (KDU-ČSL) – ministr práce a sociálních věcí
 • Martin Kupka (ODS) – ministr dopravy
 • Helena Langšádlová (TOP 09) – ministryně pro vědu, výzkum a inovace
 • Jan Lipavský (Piráti) – ministr zahraničí
 • Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) – ministr zemědělství
 • Vít Rakušan (STAN) – ministr vnitra
 • Michal Šalomoun (za Piráty) – ministr pro legislativu
 • Zbyněk Stanjura (ODS) – ministr financí
 • Vlastimil Válek (TOP 09) – ministr zdravotnictví

V seznamu zatím chybí kandidát na ministra průmyslu a obchodu. Věslav Michalik (STAN) ve čtvrtek oznámil, že se o funkci nakonec nebude ucházet. Starostové chtějí náhradníka sdělit nejdříve Fialovi a dalším koaličním partnerům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama