reklama

Na pobřeží Aljašky se objevilo sedm mrtvých velryb, za jejich smrt může klimatická změna

Čtyři těla byla nalezena u ostrova Kodiak, dva ve městě Egegik a další na ostrově Takli.
Zdroj: AP

Na západním pobřeží Severní Ameriky se objevují mrtvá těla plejtvákovců šedých. Vědci se domnívají, že za jejich úmrtím stojí především klimatická změna.

reklama

Na západním pobřeží Severní Ameriky se objevují mrtvá těla plejtvákovců šedých. Vědci se domnívají, že za jejich úmrtím stojí především klimatická změna.

Během jediného víkendu na začátku července se na pobřeží Aljašky objevilo hned sedm mrtvých plejtvákovců. Celkový počet nalezených těl se letos vyšplhal na dvacet dva. Již na konci května proto Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) vyhlásil stav „nezvyklých úmrtí“. Zákon na ochranu mořských savců takový incident definuje jako neočekáváné vyplavení, které zahrnuje významný počet úmrtí v jakékoliv populaci mořských savců, vyžadující neodkladnou akci.

Aljaška totiž není jediným místem, kde se mrtvé velryby objevily. Moře postupně vyplavuje jejich těla po celém západním pobřeží.

Plejtvákovci šedí v létě migrují z teplých kalifornských a korejských lagun, kde se rozmnožují, za potravou k Arktidě (každý rok tak urazí více než osmnáct tisíc kilometrů). Během této doby obvykle sní až 1,3 tuny jídla za den. Nalezené velryby byly podvyživené, což vědcům naznačuje, že hladověly. Proto se domnívají, že kvůli nedostatku mořského ledu v Arktidě během loňského léta došlo k narušení zdroje potravy těchto velryb. Během léta se totiž plejtvákovci živí korýši, které sbírají z mořského dna. Jakmile led roztaje a stáhne se, dojde k narušení potravinového řetězce a velryby, tak mají k dispozici méně potravy.

Plejtvákovci šedí patří mezi „filtrátory". Ve zhrouceném ekosystému nemají co jíst.
Plejtvákovci šedí patří mezi „filtrátory". Ve zhrouceném ekosystému nemají co jíst.
Zdroj: Joe Morris 917

 „V roce 1999 se na západním pobřeží USA objevilo devadesát jedna případů úmrtí plejtvákovců šedých (ke dvanácti z nich došlo na Aljašce),“ uvádí mluvčí NOAA. „Letos jsme se již dostali na číslo devadesát šest (dvacet dva na Aljašce). Je možné, že se přiblížíme k počtům z roku 2000 (131, resp. 45 na Aljašce),“ dodal.

Plejtvákovci šedí byli chránění již od třicátých let minulého století. Jejich počty se však dostatečně znásobily a v roce 1994 přestali být oficiálně ohroženi. Severní Pacifik dnes obývá necelých třicet tisíc jedinců tohoto druhu. Druhá populace plejtvákovců šedých obývá vody severovýchodní Asie. Je však tak malá, že se blíží vyhynutí.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Ještě jsme nevyhráli. Pandemie je v kritickém bodě, varuje WHO a mluví o další pohromě

Ještě jsme nevyhráli. Pandemie je v kritickém bodě, varuje WHO a mluví o další pohromě

Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že pandemie koronaviru zdaleka ještě není u konce. Naopak – křivka stále stoupá a dostáváme se do kritické fáze. V jižní Asii navíc rychle přibývá případů nákazy, a tak dochází ke zpřísnění opatření, zatímco část Evropy naopak rozvolňuje. Celosvětově ale počty případů podle WHO exponenciálně rostou.

Tisíce vakcín od Pfizeru nemohou být použity. Hrozí, že lidé nedostanou druhou dávku včas
Gagarinův start Sověti do poslední minuty tajili. Praha nic nevěděla, NASA ho zaspala
PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?
V Česku se chystá koncert pro tisíc lidí. Ještě v dubnu zazpívá Lounová či Ledecký
reklama
reklama
Petříček: Odcházím se vztyčenou hlavou. Odvolají mě kvůli politickým důvodům

Vláda

Domácí zpravodajství

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Sex není pud. Děti se o něm často učí z porna místo od rodičů, říká sexuoložka
Další články
reklama
reklama