reklama

Na pobřeží Aljašky se objevilo sedm mrtvých velryb, za jejich smrt může klimatická změna

Čtyři těla byla nalezena u ostrova Kodiak, dva ve městě Egegik a další na ostrově Takli.
Zdroj: AP

Na západním pobřeží Severní Ameriky se objevují mrtvá těla plejtvákovců šedých. Vědci se domnívají, že za jejich úmrtím stojí především klimatická změna.

reklama

Na západním pobřeží Severní Ameriky se objevují mrtvá těla plejtvákovců šedých. Vědci se domnívají, že za jejich úmrtím stojí především klimatická změna.

Během jediného víkendu na začátku července se na pobřeží Aljašky objevilo hned sedm mrtvých plejtvákovců. Celkový počet nalezených těl se letos vyšplhal na dvacet dva. Již na konci května proto Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) vyhlásil stav „nezvyklých úmrtí“. Zákon na ochranu mořských savců takový incident definuje jako neočekáváné vyplavení, které zahrnuje významný počet úmrtí v jakékoliv populaci mořských savců, vyžadující neodkladnou akci.

Aljaška totiž není jediným místem, kde se mrtvé velryby objevily. Moře postupně vyplavuje jejich těla po celém západním pobřeží.

Plejtvákovci šedí v létě migrují z teplých kalifornských a korejských lagun, kde se rozmnožují, za potravou k Arktidě (každý rok tak urazí více než osmnáct tisíc kilometrů). Během této doby obvykle sní až 1,3 tuny jídla za den. Nalezené velryby byly podvyživené, což vědcům naznačuje, že hladověly. Proto se domnívají, že kvůli nedostatku mořského ledu v Arktidě během loňského léta došlo k narušení zdroje potravy těchto velryb. Během léta se totiž plejtvákovci živí korýši, které sbírají z mořského dna. Jakmile led roztaje a stáhne se, dojde k narušení potravinového řetězce a velryby, tak mají k dispozici méně potravy.

Plejtvákovci šedí patří mezi „filtrátory". Ve zhrouceném ekosystému nemají co jíst.
Plejtvákovci šedí patří mezi „filtrátory". Ve zhrouceném ekosystému nemají co jíst.

 „V roce 1999 se na západním pobřeží USA objevilo devadesát jedna případů úmrtí plejtvákovců šedých (ke dvanácti z nich došlo na Aljašce),“ uvádí mluvčí NOAA. „Letos jsme se již dostali na číslo devadesát šest (dvacet dva na Aljašce). Je možné, že se přiblížíme k počtům z roku 2000 (131, resp. 45 na Aljašce),“ dodal.

Plejtvákovci šedí byli chránění již od třicátých let minulého století. Jejich počty se však dostatečně znásobily a v roce 1994 přestali být oficiálně ohroženi. Severní Pacifik dnes obývá necelých třicet tisíc jedinců tohoto druhu. Druhá populace plejtvákovců šedých obývá vody severovýchodní Asie. Je však tak malá, že se blíží vyhynutí.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

  • Aktualizováno

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Koronavirem se v ČR od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo 9 558 potvrzených případů, o 1 239 méně než před týdnem.

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Hrozí další odklad olympiády? Izolace před Australian Open jako varování
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň
Další články
reklama
reklama