Podle harmonogramu uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru by měly být od 25. května povolené profesionální sportovní akce bez účasti diváků. Výbor Ligové fotbalové asociace schválil, že v ten den začne zbytek sezony první a druhé ligy. Prvního června by se na sto českých stadionech měla odstartovat i atletická sezona projektem Spolu na startu. Český tenisový svaz připravuje na červen sérii turnajů, první by se měl uskutečnit v Praze pro osm nejlepších českých žen a mužů.
První a druhá fotbalová liga se v Česku zastavily kvůli pandemii koronaviru krátce před polovinou března, když vláda vyhlásila nouzový stav. Zbývající program v obou soutěžích by měl začít dohrávat od 25. května. Pokud se tak stane, nebude možné kvůli počtu zápasů dohrát obě ligy do 30. června letošního roku. LFA proto požádá ligové grémium, tedy zástupce všech 32 klubů první a druhé ligy, aby schválilo prodloužení sezony. „Budeme potřebovat ještě dohodu a souhlas většiny klubů. Věřím, že ho získáme a že zvítězí možnost dohrát stávající ligový ročník na hřišti, a ne u kulatého stolu," podotkl předseda LFA Dušan Svoboda.
Na začátku července už totiž za běžných okolností oficiálně začíná nový ročník. LFA se řídí pokynem Evropské unie fotbalových asociací (UEFA) pokusit se dohrát přerušený ročník ve stávajícím formátu, a to klidně i později než do konce června. Volné termíny vznikly především díky odložení mistrovství Evropy 2020 na příští rok.
Nejvyšší fotbalová soutěž má za sebou nekompletních 24 dějství a tabulku vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před Plzní. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavbu, která bude pro většinu klubů pětikolová, a baráž o účast v první lize.
Pokud by se situace kolem pandemie v Česku nadále zlepšovala a nastalo další uvolnění vládních opatření, LFA je připravena jednat o odpovídajících úpravách termínové listiny.
Atletická sezona začne na stadionech po celém Česku
Iniciativa Spolu na startu by měla zahájit atletickou sezonu 1. června na zhruba 100 stadionech po celé republice. „Jakmile jsme se dozvěděli, že se mají opatření trochu rozvolnit, pídili jsme se po tom, jak uspořádat závody a zdali se vejdeme do počtu 50 lidí. Tak jsme vymysleli sérii mikro-závodů po celé republice. Ve stejnou dobu by měly po celém Česku začít závody na sto stadionech. Doufám, že to ocení i veřejnost. Všichni jsme poznali, jak nám chybí sledování sportu i kultury,“ vysvětlila světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka v atletice Barbora Špotáková.
Podle předsedy Českého atletického svazu svazu Libora Varhaníka má série atletických klání nastartovat závodní proces i v jiných věkových kategoriích. „Vyzýváme kraje, oddíly a kluby, aby se zapojily. V průběhu víkendu jsme zaznamenali zájem o první společné závody a podle ohlasů je a bude enormní,“ řekl Varhaník.
Společně, i když od sebe
Závody by se měly propojit na dálku prostřednictvím sociálních sítí, videí a fotografií. Prvního června by se měl uskutečnit závod na kladenském Sletišti, který bude prvním ze šesti červnových svazových malých mítinků pro reprezentanty. Zúčastnit by se ho měli Barbora Špotáková, Tomáš Staněk nebo Pavel Maslák. Dalších alespoň 99 závodů bude určeno dětem a mládeži ve všech věkových kategoriích. Mikro-závody by podle Špotákové mohly být inspirací pro okolní země. „Třeba se časem povolí i vyšší počty účastníků. Ale je to cesta aspoň k nějakému závodění. Trénujeme proto, abychom závodili. Pak chce člověk ukázat, jak na tom je výkonnostně, navíc je to přece i zábava. Nejenom pro nás, ale i pro diváky,“ doplnila Špotáková.
Tenisový svaz chystá soutěže na rozehrání
Tenisová sezona ve světě je minimálně do poloviny července kvůli pandemii koronaviru přerušená, takže hráči a hráčky přijdou o antukovou i travnatou část roku. Český tenisový svaz (ČTS) připravuje po skončení nouzového stavu seriál turnajů tzv. na rozehrání.
Svaz plánuje sérii dlouhodobých a krátkodobých soutěží týmů i jednotlivců. Oslovuje kluby, tenisová centra i manažerské skupiny. „Musíme být připraveni na okamžik, kdy bude povolené začít hrát, a to třeba i v modifikovaných modelech. Víme, jak se všichni na zápasy těší. Připravujeme taková řešení, díky kterým soutěže ČTS začnou, jak to podmínky dovolí,“ uvedl prezident svazu Ivo Kaderka. Upozornil, že tenis je jedním ze sportů, kde nedochází k fyzickému kontaktu a počet účastníků je velmi omezený.
Osm mužů na antuce a osm žen na betonu
Teoreticky by se světová trojka Karolína Plíšková, dvanáctka Petra Kvitová a osmnáctka Markéta Vondroušová mohly sejít na akci „Be ready o Pohár prezidenta ČTS“, která je vypsaná pro osm žen na betonu a osm mužů na antuce. Má se odehrát krátce po uvolnění opatření v areálu Sparty Praha. „Bude to první silný signál, že se český tenis vrací, že hráči jsou připravení,“ dodal Kaderka. Turnaje budou bez diváků, živě přenášené na internetu, možná v televizi. „Nechceme nic uspěchat. Není cílem otevřít hlediště pro diváky, ale dát tenistům možnost kvalitních turnajových zápasů. Ty se nedají v přípravě nijak stoprocentně nahradit, přitom jsou pro návrat na turnaje velmi důležité,“ konstatoval Kaderka.
Dojde-li k uvolnění cest do zahraničí, je v plánu duel se Slovenskem nazvaný Znovu spolu pro budoucnost. V něm by se podle modelu Davisova poháru či FedCupu proti sobě postavily národní týmy obou zemí všech věkových kategorií.