reklama

Na Příbramsku se objevila kočka divoká. Vzácný druh se vrací po téměř sto letech

Přítomnost divokých koček u nás dokazují záběry z fotopastí i nová genetická analýza. Zdroj: Hnutí Duha

Nedaleko Nového Knína objevili zdejší obyvatelé mrtvé tělo samce kočky divoké. Podle genetické analýzy Ústavu biologie obratlovců Akademie věd šlo skutečně o zástupce vzácného druhu, jehož trvalý výskyt byl na našem území naposledy prokázán v roce 1914. O jeho vymizení z naší krajiny se zasadili lovci i výsadba monokultur.

reklama

Podle analýzy AV kocour pocházel z bavorské populace, zřejmě však nejde o osamělý výskyt tohoto druhu u nás. Nálezci údajně objevili podobnou kočku již loni v květnu. Podle odborníků by to mohlo znamenat, že se kočka divoká začíná usazovat i u nás. Poslední prokázaný jedinec byl údajně zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Pohyb jedinců tohoto druhu nyní prokazují i fotopasti, které ochránci přírody používají ke sledování jiných šelem, především rysa ostrovida či vlků. První pozorování koček divokých ochránci evidovali již v roce 2014.

Malá populace koček divokých žijící na hranicích s Německem byla v 80. a 90. letech minulého století podpořena vypuštěním nových jedinců do přírody. Od zdivočelých koček domácích se liší například delším huňatým ocasem a srstí, ale i robustnějším tělem a větší hlavou. Oba druhy se mezi sebou však mohou volně křížit, což identifikaci na první pohled ztěžuje.

Poslední prokázaný zástupce kočky divoké byl zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Zdroj: Hnutí Duha
Poslední prokázaný zástupce kočky divoké byl zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Zdroj: Hnutí Duha

„Navzdory intenzivnímu monitoringu jsou informace od veřejnosti v mnoha ohledech důležité, proto prosíme o sdělení pozorování kočky divoké, nálezu jejích stop nebo mrtvého zvířete, které vykazuje typické znaky této šelmy. Veřejnost se tak může přímo zapojit do monitoringu chráněného a vzácného druhu živočicha,“ vyzývá zoolog Martin Duľa z Hnutí Duha Olomouc.

K tématu

Tagy: vyhynulý druh hnutí duha akademie věd kočka divoká monokultury genetická analýza
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Odvolat profesora Pirka bylo složité, přiznává ředitel IKEM. Roli hrál věk a investice

Odvolat profesora Pirka bylo složité, přiznává ředitel IKEM. Roli hrál věk a investice

Bylo to těžké rozhodnutí, pan profesor je nesmírný odborník a živá legenda, řekl ke konci Jana Pirka ve funkci přednosty Kardiocentra ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek. Jako důvod uvedl věk v kombinaci s potřebou mít někoho, kdo zastřeší investice, které centrum v dalších deseti až patnácti letech čekají. Pirk chtěl ve funkci ještě nějakou dobu zůstat, v institutu bude i nadále operovat.

Trosky čínské rakety mají o víkendu vstoupit do atmosféry Země. Hrozí nám nebezpečí?
Pěsti na ledě. Hráči New Yorku Rangers a Washingtonu se brutálně servali
Skupina lidí prožila 40 dní v jeskyni: Nechtěli jsme pryč, říká badatel
„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama