Nedaleko Nového Knína objevili zdejší obyvatelé mrtvé tělo samce kočky divoké. Podle genetické analýzy Ústavu biologie obratlovců Akademie věd šlo skutečně o zástupce vzácného druhu, jehož trvalý výskyt byl na našem území naposledy prokázán v roce 1914. O jeho vymizení z naší krajiny se zasadili lovci i výsadba monokultur.
Podle analýzy AV kocour pocházel z bavorské populace, zřejmě však nejde o osamělý výskyt tohoto druhu u nás. Nálezci údajně objevili podobnou kočku již loni v květnu. Podle odborníků by to mohlo znamenat, že se kočka divoká začíná usazovat i u nás. Poslední prokázaný jedinec byl údajně zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Pohyb jedinců tohoto druhu nyní prokazují i fotopasti, které ochránci přírody používají ke sledování jiných šelem, především rysa ostrovida či vlků. První pozorování koček divokých ochránci evidovali již v roce 2014.
Malá populace koček divokých žijící na hranicích s Německem byla v 80. a 90. letech minulého století podpořena vypuštěním nových jedinců do přírody. Od zdivočelých koček domácích se liší například delším huňatým ocasem a srstí, ale i robustnějším tělem a větší hlavou. Oba druhy se mezi sebou však mohou volně křížit, což identifikaci na první pohled ztěžuje.
Poslední prokázaný zástupce kočky divoké byl zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Zdroj: Hnutí Duha
„Navzdory intenzivnímu monitoringu jsou informace od veřejnosti v mnoha ohledech důležité, proto prosíme o sdělení pozorování kočky divoké, nálezu jejích stop nebo mrtvého zvířete, které vykazuje typické znaky této šelmy. Veřejnost se tak může přímo zapojit do monitoringu chráněného a vzácného druhu živočicha,“ vyzývá zoolog Martin Duľa z Hnutí Duha Olomouc.