reklama

Na Příbramsku se objevila kočka divoká. Vzácný druh se vrací po téměř sto letech

Přítomnost divokých koček u nás dokazují záběry z fotopastí i nová genetická analýza. Zdroj: Hnutí Duha

Nedaleko Nového Knína objevili zdejší obyvatelé mrtvé tělo samce kočky divoké. Podle genetické analýzy Ústavu biologie obratlovců Akademie věd šlo skutečně o zástupce vzácného druhu, jehož trvalý výskyt byl na našem území naposledy prokázán v roce 1914. O jeho vymizení z naší krajiny se zasadili lovci i výsadba monokultur.

reklama

Podle analýzy AV kocour pocházel z bavorské populace, zřejmě však nejde o osamělý výskyt tohoto druhu u nás. Nálezci údajně objevili podobnou kočku již loni v květnu. Podle odborníků by to mohlo znamenat, že se kočka divoká začíná usazovat i u nás. Poslední prokázaný jedinec byl údajně zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Pohyb jedinců tohoto druhu nyní prokazují i fotopasti, které ochránci přírody používají ke sledování jiných šelem, především rysa ostrovida či vlků. První pozorování koček divokých ochránci evidovali již v roce 2014.

Malá populace koček divokých žijící na hranicích s Německem byla v 80. a 90. letech minulého století podpořena vypuštěním nových jedinců do přírody. Od zdivočelých koček domácích se liší například delším huňatým ocasem a srstí, ale i robustnějším tělem a větší hlavou. Oba druhy se mezi sebou však mohou volně křížit, což identifikaci na první pohled ztěžuje.

Poslední prokázaný zástupce kočky divoké byl zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Zdroj: Hnutí Duha
Poslední prokázaný zástupce kočky divoké byl zastřelen v padesátých letech v Krušných horách. Zdroj: Hnutí Duha

„Navzdory intenzivnímu monitoringu jsou informace od veřejnosti v mnoha ohledech důležité, proto prosíme o sdělení pozorování kočky divoké, nálezu jejích stop nebo mrtvého zvířete, které vykazuje typické znaky této šelmy. Veřejnost se tak může přímo zapojit do monitoringu chráněného a vzácného druhu živočicha,“ vyzývá zoolog Martin Duľa z Hnutí Duha Olomouc.

K tématu

Tagy: vyhynulý druh hnutí duha akademie věd kočka divoká monokultury genetická analýza
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Schejbalová: Maturanti letos mají víc úlev a času na přípravu. Trpí první ročníky

Maturanti mají letos mnohem víc úlev a času na přípravu na maturitní zkoušku než loni, uvedla v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. Zároveň upozornila, že premiér Andrej Babiš s možností úředních maturit přišel moc brzy a ani se neporadil s příslušným resortem. Se školní a poradenskou psycholožkou Ladislavou Trpákovou se zároveň shodly, že největší problém v současné době mají první ročníky.

Nejhůře jsou na tom prváci, nemají žádné sociální vazby, říká středoškolský učitel
Rasistka? Fero si vykradl byt, pracujte z domova jako on, radila nová hlavní hygienička
Návrat monarchie pro mě není aktuální téma, říká potomek habsburských císařů
reklama
reklama
Analýza: Proč tři týdny lockdownu stačit nebudou? Do škol a obchodů nejdřív v červnu

Koronavirus

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník
Další články
reklama
reklama