reklama

Hodinové fronty a plná parkoviště. Lidé dál berou hory útokem, roušky neřeší

Sice nejezdí vleky, ale lyžovat ani sáňkovat nikdo nezakázal. Tímto heslem se zjevně řídí mnozí Češi, kteří se i v novém roce rozhodli vyrazit do zimních středisek a skiareálů. Například na Pustevnách byla v sobotu už kolem poledne kapacita parkovišť vyčerpaná. Lidé stáli dlouhé fronty na lanovku, rozestupy nedodržovali.

reklama

Cesta ke středisku Pustevny se v sobotu mnoha lidem protáhla. Na lanovku se v dlouhé frontě čekalo zhruba hodinu, dvoumetrové rozestupy přitom nikdo neřešil. Někteří návštěvníci se proto vydali nahoru po svých, ale jak poté informovali na sociálních sítích, cesta místy dost klouzala.

K návštěvě přitom lákalo i samotné vedení areálu. „Přijeďte se vyvětrat na čerstvý horský vzduch,“ objevilo se už na Silvestra na facebookovém profilu Pusteven. A lidé poslechli. K vyšší návštěvnosti pak kromě příjemného počasí přispěla zřejmě i možnost se občerstvit přes výdejní okénko.

/ fotografií

Zmatky, davy a fronty na lanovku i parkoviště

Poté si ale lidé hlavně na sociálních sítích stěžovali na dlouhé fronty jak na lanovku, tak na parkoviště, a zmatky. Podobně to přitom už o vánočních prázdninách vypadalo třeba na Monínci, kde se rozhodli sjezdovku raději uzavřít, nebo ve Frymburku nedaleko Lipna. Turisté vzali útokem také Krkonoše nebo Orlické hory, kde kvůli neukázněným řidičům musela zasahovat dokonce policie.

„Pustevny. Řada asi hodinu. Parkování ještě trochu místa na dolním parkovišti,“ uvedla jedna z návštěvnic skiareálu ve facebookové skupině Hrady, zámky a jiné turistické cíle a přiložila fotky desítek lidí čekajících na lanovku. „Z Bečev tříkilometrová fronta pod vrcholem a totální chaos,“ kritizoval další horal.

K tématu

„Již v devět bylo včera dle informační tabule obsazené parkoviště, celé dopoledne se tvořily velké kolony, mnoho návštěvníků auto zaparkovalo, kde se dalo, a jeli nahoru autobusy. V tomto případě je třeba počítat se zpožděním, plné autobusy, mnoho lidí,“ nabádala jedna z místních s tím, že nejlepší je vyrazit na Pustevny ve všední den.

Další uživatelé v komentářích pod příspěvkem poukazovali na fakt, že téměř nikdo ve frontě nemá přes ústa a nos roušku a nedodržují se ani další vládní nařízení či hygienická pravidla. „Ať se pak nediví, až se nebude moct vůbec nikam. Všechno je o lidech,“ napsala jedna z komentujících. „Lidi jsou nenapravitelní! Kde je Policie ČR? Vždyť tady je zřejmé, že se o nějakých dvoumetrových rozestupech nedá mluvit,“ doplnila další.

Jiní ale návštěvníky Pusteven hájili s tím, že chtěli jen vyrazit do přírody.

Obsazenost skiareálů můžete sledovat na webkamerách

Jaká je situace na horách, si mohou lidé zjistit například na webkamerách, z nichž střediska vysílají přímý přenos na svých internetových stránkách. Horské turisty a nadšence do sáňkování a bobování v sobotu najdete i v Harrachově nebo třeba ve Klínech. I zde je náštěvnost velmi vysoká, o tom se můžete přesvědčit sami zde.

Kamerový záběr ze střediska Klíny
Kamerový záběr ze střediska Klíny

Lidé by měli myslet i na to, co po nich na sjezdovkách zůstane. Asociace horských středisek (AHS) si stěžuje, že jsou sjezdovky pošlapané a plné odpadků. Někteří lidé navíc nedodržují základní hygienická pravidla, jako jsou ochrana úst a nosu nebo dvoumetrové rozestupy.

K tématu

Tagy: fronta hory lidé sjezdovka roušky Pustevny koronavirus COVID-19 davy horská střediska skiareály Klíny

Další hlavní zprávy

Politika

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením

Desítky lidí s transparenty, českými i černými vlajkami, koňmi a rakví se v sobotu odpoledne vydaly k domu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Jinačovicích na Brněnsku. Účastníci akce protestovali proti vládním opatřením a protiepidemickému systému (PES), který vnímají jako nesmyslný. Opatření decimují ekonomiku, a i přesto počet nakažených koronavirem stále roste, řekl novinářům organizátor akce Tomáš Franzki.

Domácí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí

Podklouzly mi nohy. Jsem starší člověk a nemám být tak rychlá, teď už to vím. Také tomu trošku přispělo počasí, řekla CNN Prima NEWS herečka Jiřina Bohdalová. Ta v sobotu odpoledne dorazila do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Stalo se tak poté, co na zmrzlém chodníku ztratila rovnováhu. Nebyla jediná, pražští záchranáři měli plné ruce práce a během dne vyráželi k desítkám případů.

PŘEHLEDNĚ: Mutací koronaviru začíná přibývat. Odkud pochází a které jsou nakažlivější
Vláda zvažuje otevření některých obchodů. Co by se mohlo začít prodávat?
Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Lopraisova omluva nezabrala. Nejsme kusy masa, vzkazují šestnáctileté dívky
Němci sáňkují u bývalého koncentračního tábora. Nepřijatelné, zuří ředitel památníku
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu
Slovensko letos předstihne Česko ve výstavbě dálnic o více než 11 kilometrů
reklama
reklama
Po vakcíně zemřelo v Norsku 23 lidí. Pro vážně nemocné může být fatální, tvrdí institut

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama