reklama

Na Sardinii vyplavilo moře další velrybu. S žaludkem plným plastu a mrtvým mládětem

Na pobřeží Sardinie byla minulý týden objevena vyplavená samice vorvaně obrovského. Její úmrtí by bylo smutné samo o sobě. Ona ale navíc ve svých útrobách nesla mrtvé mládě a 22 kilogramů plastového odpadu.

reklama

Na pobřeží Sardinie byla minulý týden objevena vyplavená samice vorvaně obrovského. Její úmrtí by bylo smutné samo o sobě. Ona ale navíc ve svých útrobách nesla mrtvé mládě a 22 kilogramů plastového odpadu.

Osmimetrovou mrtvou samici vyplavilo moře na kamenitou pláž v turistickém letovisku nedaleko Porto Cervo. Za pomoci hasičů se ji podařilo naložit na náklaďák a převézt do vnitrozemí kvůli pitvě. Veterináři a vědci z Padovské univerzity po otevření těla podvyživené samice nezjistili jen to, že byla březí, ale že plod zřejmě nedokázala dostatečně vyživovat. Na vině bylo ohromné množství plastu, který pozřela.

Luca Bittau, ředitel neziskové organizace SeaMe, uvedl, že v žaludku vorvaně objevili „odpadkové pytle, rybářské sítě, vlasce, obal od pracího prášku, jenž bylo stále možno identifikovat pomocí čárového kódu a značky, a další předměty, které se nám identifikovat již nepodařilo.“ Pozůstatky její oblíbené potravy – krakatic – tvořily pouhou třetinu žaludečního obsahu.

Vědci uvádí, že samice zcela určitě před vyplavením potratila. „Nebyl to dobrý pocit, když jsme plod objevili,“ podotýká mořský biolog Mattia Leone. „Ale pak jsme otevřeli její žaludek a spatřili jsme všechen ten plast. V tu chvíli jsme si uvědomili, že jsme svědky opravdu znepokojující situace.“

V následujících týdnech vědci provedou toxikologické a histologické vyšetření, která jim pomohou určit přesnou příčinu smrti samice. Již teď si jsou jisti, že svou roli v tom sehrál pozřený plast.

K případu se vyjádřil i italský ministr pro životní prostředí Sergio Costa, který vyzval k boji proti plastovému odpadu. „Pořád se najdou lidé, kteří říkají, že nejde o důležité problémy? Podle mě to důležité problémy jsou a jsou první na pořadu dne,“ uvedl na facebooku. „V minulosti jsme si užívali ‚pohodlí‘ spojeného s používáním jednorázových předmětů. Dnes za to platíme. A platí za to především zvířata,“ dodal.

Costa se také vyjádřil k nedávnému schválení zákazu EU týkajícího se jednorázových plastových předmětů (v první řadě jde třeba o vatové tyčinky, brčka a příbory). „Itálie bude jedním z prvních států, který takový zákaz uvede v platnost,“ slíbil. „Boj proti jednorázovému plastu začal. A u toho neskončíme.“

V březnu došlo k podobnému případu na Filipínách. Na zdejší pláži se vyplavil mladý samec vorvaňovce zobatého. Při pitvě v jeho žaludku objevili 40 kilogramů plastového odpadu, který se mu stal osudným. Kvůli zaplněnému žaludku plasty totiž zemřel hlady.

Podle studie WWF z roku 2018 tvoří plast více než 95 procent odpadu plujícího ve Středozemním moři a ležícího na jeho plážích. Nestojí za tím jen používání jednorázových plastových předmětů, ale i špatná odpadová logistika a turismus. Severovýchod Sardinie není oblíbeným turistickým cílem lidí, ale i velryb, které obývají západ Středozemního moře. Neúnosnou plastovou situaci se rozhodla řešit už i Evropská unie, která plánuje do roku 2021 zakázat jednorázové plasty. Víc se dozvíte v našem článku.

Vendula Hlavová

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli
OH 2021

Krpálkův tchán Kaderka: Že se Lukáš pral s Bartošem? Tomu jsme se hodně zasmáli

Z pozice nejvyšší s radostí i trochou nervů sledoval, jak na olympiádě v Tokiu válí české hráčky, které do domoviny vezou jednu zlatou a stříbrnou medaili. A z pozice tchána prezident českého tenisového svazu Ivo Kaderka pořádně trpěl a pak se ohromně radoval z toho, co předvedl na tatami v chrámu Budókan Lukáš Krpálek. „Přepsal dějiny světového juda,“ říká pro CNN Prima NEWS Kaderka.

Mutace delta v Česku dominuje. Může ji mít až 90 procent nakažených koronavirem

Podezření na variantu koronaviru delta má Státní zdravotní ústav (SZÚ) v Česku u 90 procent pozitivních vzorků. Ústav o tom v pondělí informoval v tiskové zprávě. Podezření se objeví už při vyšetření pacienta metodou PCR, s jistotou je varianta potvrzena až sekvenací DNA viru. Těchto podrobných vyšetření bylo v červenci 189, ve dvou vzorcích byla objevena varianta delta plus.

Čínské vakcíny? Radši zůstaneme v lockdownu, říkají Vietnamci. Za český dar děkují

Vietnam přešel do drsného lockdownu. Dosavadní koronavirový premiant se po roce zavřených hranic nevyhnul strmému nárůstu počtu nákaz, uzavřel proto i své hlavní metropole Hanoj a Ho Či Minovo Město. Třebaže v jihoasijské zemi panuje nouze o vakcíny, Vietnamci odmítají čínské preparáty. Raději přetrpí lockdown, než aby se jimi nechali očkovat, řekli lidé oslovení redakcí CNN Prima NEWS. Naopak jsou vděční za vakcíny, které poskytne mimo jiné i Česká republika.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

Ne všechny vyvěšení barevných vlajek potěšilo. Je to ponižující, říká k Prague Pride Wolf

Vyvěšením duhové vlajky na pražské Nové radnici vedení města a organizátoři akce zahájili festival Prague Pride. Ten má za cíl mimo jiné přiblížit život leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT+). Jedenáctý ročník přehlídky nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí se společným tématem coming out. Vůči konání festivalu se ve facebookovém příspěvku vymezil podnikatel, člen KDU-ČSL a od roku 2014 zastupitel hlavního města Prahy Jan Wolf.

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

reklama