reklama

Na Sardinii vyplavilo moře další velrybu. S žaludkem plným plastu a mrtvým mládětem

Uhynulá samice vorvaně obrovského potratila kvůli plastu v žaludku.
Foto:

Na pobřeží Sardinie byla minulý týden objevena vyplavená samice vorvaně obrovského. Její úmrtí by bylo smutné samo o sobě. Ona ale navíc ve svých útrobách nesla mrtvé mládě a 22 kilogramů plastového odpadu.

reklama

Na pobřeží Sardinie byla minulý týden objevena vyplavená samice vorvaně obrovského. Její úmrtí by bylo smutné samo o sobě. Ona ale navíc ve svých útrobách nesla mrtvé mládě a 22 kilogramů plastového odpadu.

Osmimetrovou mrtvou samici vyplavilo moře na kamenitou pláž v turistickém letovisku nedaleko Porto Cervo. Za pomoci hasičů se ji podařilo naložit na náklaďák a převézt do vnitrozemí kvůli pitvě. Veterináři a vědci z Padovské univerzity po otevření těla podvyživené samice nezjistili jen to, že byla březí, ale že plod zřejmě nedokázala dostatečně vyživovat. Na vině bylo ohromné množství plastu, který pozřela.

Luca Bittau, ředitel neziskové organizace SeaMe, uvedl, že v žaludku vorvaně objevili „odpadkové pytle, rybářské sítě, vlasce, obal od pracího prášku, jenž bylo stále možno identifikovat pomocí čárového kódu a značky, a další předměty, které se nám identifikovat již nepodařilo.“ Pozůstatky její oblíbené potravy – krakatic – tvořily pouhou třetinu žaludečního obsahu.

Vědci uvádí, že samice zcela určitě před vyplavením potratila. „Nebyl to dobrý pocit, když jsme plod objevili,“ podotýká mořský biolog Mattia Leone. „Ale pak jsme otevřeli její žaludek a spatřili jsme všechen ten plast. V tu chvíli jsme si uvědomili, že jsme svědky opravdu znepokojující situace.“

V následujících týdnech vědci provedou toxikologické a histologické vyšetření, která jim pomohou určit přesnou příčinu smrti samice. Již teď si jsou jisti, že svou roli v tom sehrál pozřený plast.

K případu se vyjádřil i italský ministr pro životní prostředí Sergio Costa, který vyzval k boji proti plastovému odpadu. „Pořád se najdou lidé, kteří říkají, že nejde o důležité problémy? Podle mě to důležité problémy jsou a jsou první na pořadu dne,“ uvedl na facebooku. „V minulosti jsme si užívali ‚pohodlí‘ spojeného s používáním jednorázových předmětů. Dnes za to platíme. A platí za to především zvířata,“ dodal.

Costa se také vyjádřil k nedávnému schválení zákazu EU týkajícího se jednorázových plastových předmětů (v první řadě jde třeba o vatové tyčinky, brčka a příbory). „Itálie bude jedním z prvních států, který takový zákaz uvede v platnost,“ slíbil. „Boj proti jednorázovému plastu začal. A u toho neskončíme.“

V březnu došlo k podobnému případu na Filipínách. Na zdejší pláži se vyplavil mladý samec vorvaňovce zobatého. Při pitvě v jeho žaludku objevili 40 kilogramů plastového odpadu, který se mu stal osudným. Kvůli zaplněnému žaludku plasty totiž zemřel hlady.

Podle studie WWF z roku 2018 tvoří plast více než 95 procent odpadu plujícího ve Středozemním moři a ležícího na jeho plážích. Nestojí za tím jen používání jednorázových plastových předmětů, ale i špatná odpadová logistika a turismus. Severovýchod Sardinie není oblíbeným turistickým cílem lidí, ale i velryb, které obývají západ Středozemního moře. Neúnosnou plastovou situaci se rozhodla řešit už i Evropská unie, která plánuje do roku 2021 zakázat jednorázové plasty. Víc se dozvíte v našem článku.

Vendula Hlavová

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

360°

Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři

Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři

Záchranáři pracují už od jara kvůli koronavirové epidemii ve vysilujícím nasazení i tempu. Lidé denně zahlcují jejich telefonní linky dotazy ohledně příznaků i závažnosti onemocnění. Přesto záchranáři fungují na sto procent. „Zůstaneme s vámi až do konce pandemie,“ řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Petr Kolouch. Hostem byl také záchranář Jakub Štětka.

Politika

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu zaútočil na hnutí STAN. Podle Kalouska poslední volební model ukazuje, že by Starostové a nezávislí vytvořili vládu s hnutím ANO. S tím ale nesouhlasí jejich šéf Vít Rakušan, který Kalouskův komentář označil za lež. Hnutí STAN přitom ještě v minulém volebním období působilo v Poslanecké sněmovně ve společném klubu s TOP 09.

reklama
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
Za úterý přibylo v Česku do večera 6814 nových případů. V pondělí zemřelo 89 nakažených
Posilovna v Polsku se registrovala jako církev. Snaží se tak vyhnout uzavření
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama