reklama

Na Sardinii vyplavilo moře další velrybu. S žaludkem plným plastu a mrtvým mládětem

Uhynulá samice vorvaně obrovského potratila kvůli plastu v žaludku.

Na pobřeží Sardinie byla minulý týden objevena vyplavená samice vorvaně obrovského. Její úmrtí by bylo smutné samo o sobě. Ona ale navíc ve svých útrobách nesla mrtvé mládě a 22 kilogramů plastového odpadu.

reklama

Na pobřeží Sardinie byla minulý týden objevena vyplavená samice vorvaně obrovského. Její úmrtí by bylo smutné samo o sobě. Ona ale navíc ve svých útrobách nesla mrtvé mládě a 22 kilogramů plastového odpadu.

Osmimetrovou mrtvou samici vyplavilo moře na kamenitou pláž v turistickém letovisku nedaleko Porto Cervo. Za pomoci hasičů se ji podařilo naložit na náklaďák a převézt do vnitrozemí kvůli pitvě. Veterináři a vědci z Padovské univerzity po otevření těla podvyživené samice nezjistili jen to, že byla březí, ale že plod zřejmě nedokázala dostatečně vyživovat. Na vině bylo ohromné množství plastu, který pozřela.

Luca Bittau, ředitel neziskové organizace SeaMe, uvedl, že v žaludku vorvaně objevili „odpadkové pytle, rybářské sítě, vlasce, obal od pracího prášku, jenž bylo stále možno identifikovat pomocí čárového kódu a značky, a další předměty, které se nám identifikovat již nepodařilo.“ Pozůstatky její oblíbené potravy – krakatic – tvořily pouhou třetinu žaludečního obsahu.

Uhynulých vyhladovělých velryb kvůli útrobám plných plastu je stále víc.
Uhynulých vyhladovělých velryb kvůli útrobám plných plastu je stále víc.

Vědci uvádí, že samice zcela určitě před vyplavením potratila. „Nebyl to dobrý pocit, když jsme plod objevili,“ podotýká mořský biolog Mattia Leone. „Ale pak jsme otevřeli její žaludek a spatřili jsme všechen ten plast. V tu chvíli jsme si uvědomili, že jsme svědky opravdu znepokojující situace.“

V následujících týdnech vědci provedou toxikologické a histologické vyšetření, která jim pomohou určit přesnou příčinu smrti samice. Již teď si jsou jisti, že svou roli v tom sehrál pozřený plast.

K případu se vyjádřil i italský ministr pro životní prostředí Sergio Costa, který vyzval k boji proti plastovému odpadu. „Pořád se najdou lidé, kteří říkají, že nejde o důležité problémy? Podle mě to důležité problémy jsou a jsou první na pořadu dne,“ uvedl na facebooku. „V minulosti jsme si užívali ‚pohodlí‘ spojeného s používáním jednorázových předmětů. Dnes za to platíme. A platí za to především zvířata,“ dodal.

Costa se také vyjádřil k nedávnému schválení zákazu EU týkajícího se jednorázových plastových předmětů (v první řadě jde třeba o vatové tyčinky, brčka a příbory). „Itálie bude jedním z prvních států, který takový zákaz uvede v platnost,“ slíbil. „Boj proti jednorázovému plastu začal. A u toho neskončíme.“

V březnu došlo k podobnému případu na Filipínách. Na zdejší pláži se vyplavil mladý samec vorvaňovce zobatého. Při pitvě v jeho žaludku objevili 40 kilogramů plastového odpadu, který se mu stal osudným. Kvůli zaplněnému žaludku plasty totiž zemřel hlady.

Podle studie WWF z roku 2018 tvoří plast více než 95 procent odpadu plujícího ve Středozemním moři a ležícího na jeho plážích. Nestojí za tím jen používání jednorázových plastových předmětů, ale i špatná odpadová logistika a turismus. Severovýchod Sardinie není oblíbeným turistickým cílem lidí, ale i velryb, které obývají západ Středozemního moře. Neúnosnou plastovou situaci se rozhodla řešit už i Evropská unie, která plánuje do roku 2021 zakázat jednorázové plasty. Víc se dozvíte v našem článku.

Vendula Hlavová

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Hamáček: Dokud nevyprázdníme nemocnice, musíme zůstat v nejvyšším stupni PES

Hamáček: Dokud nevyprázdníme nemocnice, musíme zůstat v nejvyšším stupni PES

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pořadu Partie Terezie Tománkové uvedl, že není možné přejít do nižšího stupně systému PES, dokud budou nemocnice plné pacientů s nemocí COVID-19. Index protiepidemického systému přitom již více než týden řadí celé Česko do čtvrtého stupně. Podobně hovořil také o postupném otevírání škol, které si nedokáže představit. Jeho vládní kolegové však před nedávnem návrat části dětí do škol připustili.

Školství

Otevřete už ty školy. Zoufalý táta tří dětí prosí vládu, aby se žáci vrátili do lavic

Otevřete už ty školy. Zoufalý táta tří dětí prosí vládu, aby se žáci vrátili do lavic

„Jsem táta tří dětí,“ začíná svoje vyprávění Jan Kříž. Z vlastní zkušenosti ví, jak náročná je distanční výuka – pro rodiče, a hlavně pro děti. Chybí jim kamarádi, kolektiv i pevný režim. A co je hlavní – školy jsou zavřené už příliš dlouho. Vloni na podzim se proto s dalšími rodiči rozhodl založit iniciativu Děti zpátky do škol. Apeluje na vládu, aby co nejdřív umožnila návrat žáků do lavic.

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii
Babiš: Registrační systém k očkování se od února otevírat nebude
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
Další články
reklama
reklama