Slovenský ústřední krizový štáb v pondělí kvůli šíření koronaviru rozhodl o zařazení České republiky mezi rizikové země. Opatření začne platit od nadcházejícího pátku. Informoval o tom na sociální síti státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Martin Klus. Úřady uvedené kroky zvážily s ohledem na vysoké denní přírůstky infikovaných v obou sousedních zemích. Český premiér Andrej Babiš uvedl, že by ho opatření slovenské strany „mrzelo“.
Při cestě z Česka na Slovensko budou muset lidé až na výjimky předložit negativní výsledek testu na koronavirus nebo nastoupit do karantény a následně podstoupit zmíněný test.
Výjimku z omezení při cestování z ČR na Slovensko budou mít podle náměstka MZV mimo jiné pendleři, studenti, pedagogové, zdravotníci či sportovci.
V Česku, které v pondělí na seznam rizikových zemí zařadí také Švýcarsko, během soboty přibylo rekordních 1 541 potvrzených případů nákazy. Další opatření s cílem zpomalit šíření koronaviru se ale chystají rovněž i na Slovensku. I tam v poslední době výrazně přibylo množství případů nákazy potvrzovaných každý den testy.
Zařazení České republiky na slovenský seznam rizikových zemí kvůli nemoci COVID-19 nepomůže ekonomickým vztahům. Na pondělní tiskové konferenci po zasedání Rady vlády pro zdravotní rizika to novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády uvedl, že by to byla škoda a mrzelo by ho to.
ON-LINE: Praha je červená, za pátek však ČR eviduje výrazně menší počet nakažených
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na Twitteru uvedl, že Praha na semaforu nákazy zčervená. To znamená i zavedení nových opatření, mezi která patří například zavedení distanční výuky na vysokých školách nebo zákaz návštěv v nemocnicích. Premiér Babiš pak nevyloučil, že by v Česku mohl být znovu nouzový stav.
Tempo šíření koronaviru je však vysoké i v dalších zemích, jak v Evropě, tak i jinde ve světě. Tomuto tématu se budou v pondělí odpoledne věnovat na pravidelné tiskové konferenci představitelé Světové zdravotnické organizace.
S určitými obavami se očekává pondělní začátek školního roku ve většině Itálie, v Řecku a ve španělském regionu Katalánsko, tedy v zemích, kde infikovaných v poslední době rychle přibývá. Školní rok jako v poslední německé spolkové zemi začíná také v Bádensku-Württembersku.
Těžkou hlavu ze zvyšování každodenního přírůstku nakažených má mimo jiné i britská vláda. Ministerský předseda Boris Johnson proto už ve středu oznámil, že od pondělí začne v Anglii platit takzvané „pravidlo šesti“, to znamená, že se bude moci scházet nanejvýš šest osob.