Na to Hamás nemá. Izraelci měli plán útoku od loňska, fatálně ho ale podcenili, píše NYT

Návrat izraelských rukojmích

Izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku ve svých rukou dokument, který popisoval útok palestinského hnutí Hamás na izraelské území, které sousedí s Pásmem Gazy. Uvedl to ve čtvrtek deník The New York Times, který se s dokumentem seznámil. Podle něj text popisuje postup, který hnutí Hamás skutečně použil při útoku ze soboty 7. října, kdy zemřelo na jihu Izraele nejméně 1 200 lidí. Izraelské bezpečnostní složky však vyhodnotily plán jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti palestinského hnutí.

Dokument, který má zhruba 40 stránek, získaly izraelské bezpečnostní síly více než rok před útokem ze 7. října. Plán sice neuváděl datum, kdy chce hnutí Hamás provést úder na izraelské území, některé pasáže dokumentu však s velkou přesností líčí to, co se nakonec 7. října stalo, píše deník The New York Times.

ČTĚTE TAKÉ: Příměří se otřásá v základech. Útočníci Hamásu zabíjeli v Jeruzalémě, Izrael tvrdě zasáhl

Dokument, který v izraelských bezpečnostních kruzích získal název Jerišská zeď, popisuje například taktiku, kterou použilo hnutí Hamás pro vniknutí na izraelské území. Podle dokumentu vypálení velkého množství raket mělo odvést pozornost izraelské armády, zatímco bezpilotní prostředky ničily bezpečnostní kamery a automatické zbraně rozmístěné u hranice s Pásmem Gazy. Díky tomu mohli ozbrojenci hnutí Hamás ve velkém počtu překonat bezpečnostní bariéry na hranici s Izraelem.

Izraelští bezpečnostní analytici a vojenští velitelé však plán na útok vyhodnotili jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti, které mohlo nasadit hnutí Hamás. Podle představitelů armády a tajných služeb nebylo ani jasné, zda vedení Hamásu plán skutečně schválilo.

Postoj se nezměnil ani po varování analytičky z prestižní rozvědné skupiny, která v červenci letošního roku poukázala, že vojenská cvičení hnutí Hamás plně odpovídají scénáři popsaném v dokumentu. Jeden z důstojníků divize izraelské armády, která měla na starost situaci v Pásmu Gazy, označil dokument za výplod fantazie, což daná analytička odmítla. „Je to plán na zahájení války,“ uvedla v emailové korespondenci, se kterou se deník rovněž seznámil.

Podle deníku dokument obsahuje i mnoho podrobností o vojenských základnách a infrastruktuře izraelské armády v okolí Pásma Gazy, což vyvolává otázky, jak palestinské hnutí dokázalo získat tak velký počet informací.

List také poukazuje, že představitelé izraelské armády přiznávají, že posílení jednotek rozmístěných u Pásma Gazy by bývalo mohlo zmenšit dopad útoku hnutí Hamás na civilní obyvatelstvo. Při útoku ze 7. října zemřelo přes 1 200 lidí a dalších 240 osob palestinští ozbrojenci unesli, uvádí izraelské úřady.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šílený příběh z říjnového masakru. Izraelci se před vražedným komandem schovali do lednice

Tagy: