Když se Kymberly Strempack Clarkové přeplazil přes cestu had, málem se jí hrůzou zastavilo srdce. Něco tak velkého totiž ještě v životě neviděla. Globální oteplování plazům prospívá. Podle vědců jde o seriózní problém.
Americká fotografka na hada narazila při výletu do floridského národního parku Everglades, který je proslulý svými invazivními krajtami tmavými. Ty největší dorůstají délky až 3,7 metru a skvěle se jim tu daří. Jenže had, který se plazil před paní Clarkovou, byl mnohem větší – měřil víc než 4,5 metru.
Takové rozměry místní biology nezaskočily, tento trend totiž sledují už několik let: hadi na Floridě se stále zvětšují a nikdo neví, kde se tento růst zastaví.
ČTĚTE TAKÉ: Záhadný objekt na břehu Austrálie. Kovovou konstrukci hlídá policie, úřady varují veřejnost
„Maximální velikost krajty tmavé v národním parku Everglades na Floridě roste každým rokem o 15 až 30 centimetrů. Tento vývoj pozorujeme už několik let,“ uvedl přírodovědec J. D. Willson z University of Arkansas s tím, že už brzy očekává odchyt nebo pozorování šestimetrové krajty na Floridě.
Krajty ovládly floridskou přírodu
Největší had všech dob – titanoboa – žil před 62 až 58 miliony let. Měřil skoro 15 metrů a vážil přes tunu. V té době byla planeta mnohem teplejší než nyní. Stejně tak i největší dinosauři prosperovali v epoše, kdy naše planeta byla teplejší. A největší hadi současnosti, anakondy, žijí v tropických podmínkách Amazonie. Hadům zkrátka horko vyhovuje, což se projevuje i nyní, kdy lidmi způsobené změny Zemi ohřívají.
Krajta tmavá je toho nejlepším důkazem. Přestože není na Floridě původním druhem, daří se jí tu tak dobře, že se stala vládkyní místních ekosystémů, a to během pouhých padesáti let. V sedmdesátých letech dvacátého století se tito hadi začali prodávat v místních zverimexech, a protože jde o zvířata na chov nenáročná, koupily si je tisícovky Američanů. Jenže i tato nenáročnost byla nad síly mnoha chovatelů, kteří své šupinaté mazlíčky vypustili do přírody. A krajty ji ovládly.
Obří hadi v povodí Gangy
Park Everglades díky svým přirozeným podmínkám nahrává šíření i jiných druhů, pronikly tam i další invazivní plazi, jako třeba krajta písmenková nebo hroznýš královský.
Lidstvo zahřívá planetu – zákazem špinavých paliv. Vědci přehlédli důležitý fakt
Když se svět shodl na zákazu špinavých paliv pro lodě, snížily se emise jedovatých látek. Ale mraky páchnoucích spalin, které se za plavidly táhly, měly nečekaný efekt: bránily v oteplování Země. Po jejich zákazu se začala ohřívat o to rychleji.
Mají tu (zatím) dostatek potravy, jsou chráněni před lidským vlivem a hlavně jim nesmírně vyhovují klimatické změny. Hadi jsou studenokrevná zvířata, kterým vyhovuje teplo – čím více ho mají, tím aktivnější mohou být. Krajty navíc využívají i opačného efektu, kdy z Floridy ustupují původní druhy, jimž je tu příliš horko. Týká se to zejména predátorů, kteří by mohli ulovit krajtí mláďata; na velké dospělce si už v místním ekosystému netroufne nic.
Ochránci přírody na Floridě se snaží krajtí invazi bránit, ale zatím nenašli způsob, jak proti hadům účinně bojovat, aniž by neohrozili jiné druhy v Everglades.
V poslední době mají navíc vědci a ochránci přírody další práci: díky své expertíze stále častěji jezdí do Indie. Právě v povodí řeky Gangy, která se také výrazně otepluje, totiž krajty pronikají stále rychleji do přírody. Ale na rozdíl od Floridy, kde už je na to pozdě, by se v Indii ještě mohlo podařit zabránit těmto plazům v ovládnutí ekosystému.