V listopadu se Praha 9 stala dějištěm prestižního tenisového turnaje na vozíku Wheelchair Prague Indoor 2024, který byl součástí série UNIQLO Wheelchair Tennis Tour. Akce podpořená Pražskou plynárenskou přilákala téměř padesát hráčů z deseti zemí a ukázala, že ani fyzický handicap není překážkou pro dosažení sportovních úspěchů. Turnaj zdůraznil význam začlenění handicapovaných sportovců do společnosti a přinesl inspiraci pro širokou veřejnost.
Turnaj v Praze, který probíhal ve Sport Centru, byl součástí již 27. ročníku této prestižní sportovní série. „Ze začátku jsme hráli jen s českými a slovenskými hráči, ale postupně jsme získali zkušenosti a začali pořádat mezinárodní turnaje,“ přiblížil vývoj manažer Českého tenisového svazu vozíčkářů Jan Slepička.
Pražský turnaj přivítal 46 hráčů, včetně devíti žen a šesti účastníků v kategorii kvadruplegiků. „Já jsem si to užil. Tři dny zápasů, organizačně i hráčsky to bylo výborné,“ pochvaloval si Tomáš Uhlík, jeden z účastníků. Rozdělení do kategorií podle úrovně postižení zajišťuje, že každý hráč může plně předvést své schopnosti na kurtu.
Radost z pohybu a respekt k hráčům
Starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) vyzdvihl důležitost podpory podobných sportovních událostí: „To je něco, co si zaslouží hluboký respekt. Tady je skutečná radost.“ Sport nejen spojuje, ale také pomáhá handicapovaným lidem zapojit se zpět do běžného života. „Když jsem si s nimi zkoušel hrát, zjistil jsem, jaké nasazení dávají do každého úderu,“ uvedl Ludvík Baleka z Pražské plynárenské.
Inspirace i pro profesionály
Zvláštní respekt hráčům na vozíku vyjádřil i slavný Novak Djokovič, který si sám vyzkoušel, jak těžké je hrát tenis na vozíku. Český tenisový svaz vozíčkářů, který letos slaví téměř 30 let existence, vytvořil prostředí, kde mohou hráči nejen rozvíjet své dovednosti, ale také inspirovat širokou veřejnost.
slavný Novak Djokovič, který si sám vyzkoušel, jak těžké je hrát tenis na vozíku. Zdroj: CNN Prima NEWS
Pražský turnaj podpořený Pražskou plynárenskou ovládl polský hráč Kamil Fabiš. „To jsou momenty, které ukazují, že sportovní duch nezná hranice,“ shrnula reportérka CNN Prima News. Podobné turnaje se konaly také v Olomouci a Karviné, kde se rovněž sešla špička světového tenisu na vozíku.
Význam a budoucnost tenisových turnajů na vozíku
Turnaje jako tyto nejsou jen o sportovních výkonech, ale také o začleňování handicapovaných osob do společnosti a šíření povědomí o jejich schopnostech. V Česku je tenis na vozíku pevně zakořeněnou disciplínou a nadále přitahuje pozornost jak domácích, tak zahraničních sportovců. „Je skvělé vidět, že české turnaje mají ve světě zvuk a jsou profesionálně organizované,“ uzavírá Jan Slepička.
Mezinárodní turnaje v Praze a Karviné přinesly nejen sportovní zážitky, ale také důležitou zprávu: handicap není překážkou k dosažení mezinárodních úspěchů. S podporou institucí a partnerů mohou podobné akce inspirovat další generace sportovců na vozíku.