reklama

Na životech bílých nezáleží, napsala akademička. Podle policie o trestný čin nešlo

Velký rozruch vyvolalo vyjádření akademičky Priyamvady Gopalové z univerzity v Cambridgi. V úterý totiž na Twitteru napsala, že na životech bělochů nezáleží. Sociální síť sice příspěvek smazala, ale Gopalová, která pochází z Indie, ho napsala znovu s tím, že si za svým výrokem stojí. Pedagožce následně začaly chodit výhrůžky a vznikla i petice za její odvolání. Vedení univerzity ale Gopalovou podpořilo.

reklama

„Řeknu to znovu. Na životech bílých nezáleží. Jako na bílých,“ napsala Gopalová na Twitter poté, co jí byl původní příspěvek v podobném znění smazán. „Zrušte bělošství,“ dodala pak. Vyjádření 51leté ženy, která vyučuje na fakultě angličtiny Cambridgské univerzity, následně vyvolalo smršť nesouhlasných reakcí. Objevily se ale také výhrůžky smrtí a rasistické urážky.

Gopalová pak pro místní web Cambridge News vysvětlovala, jak svá slova myslela. „Řekla jsem, že bělošství není ten důvod, proč by mělo na životech záležet. Na životech záleží, ale ne proto, že jsou bílé. Totéž říkám o vlastní komunitě. Když mluvím o zrušení bělošství, myslím tím politické praktiky a ideologie. Systémy utlačování, ať už bílých nebo hnědých, by měly být zrušeny. Je to o zrušení rasové hierarchie, kde jsou bílí na vrcholu,“ uvedla Gopalová. Podle deníku Guardian svým tweetem reagovala na transparent „White lives matter“ (Na životech bílých záleží), který minulý víkend přeletěl nad hřištěm během fotbalového zápasu mezi Manchasterem City a Burnley.

Mnozí ale vyjádření Gopalové považují za rasistické a vznikla i petice požadující její propuštění z univerzity. „Nechat paní Gopalovou dále vyučovat v Cambridge vytváří precedent pro to, aby takovéto chování bylo akceptováno a vítáno mezi dalšími vyučujícími. Rasismus nesmí být tolerován!“ napsal podle Cambridge News k petici její zakladatel Renee Myers z USA. V pátek už ale tato petice na webu change.org nebyla.

K propuštění své zaměstnankyně, která na Cambridge působí už 20 let, se nicméně vedení univerzity nechystá. „Univerzita hájí práva akademiků vyjadřovat jejich vlastní názory, které jsou v souladu se zákonem, a které jiní mohou shledávat kontroverzními. Ostře odsuzujeme urážky a osobní útoky. Je to neakceptovatelné a musí to přestat,“ stojí ve vyjádření univerzity. Podle webu Varsity čeká naopak Gopalovou jmenování profesorkou. „Bylo tak rozhodnuto na základě obvyklého postupu univerzity v průběhu posledních 6 měsíců,“ uvedla předsedkyně Správní rady fakulty Nicolette Zeemanová.

Případem se zabývá také policie. Podle mluvčího obdrželi policisté několik stížností na twitterový příspěvek Gopalové, po přezkoumání došli k závěru, že v tomto případě k trestnému činu nedošlo. „Obdrželi jsme také několik podnětů ohledně komunikace vůči autorovi příspěvku. Policisté to nyní prověřují,“ dodal mluvčí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama