reklama

Na životech bílých nezáleží, napsala akademička. Podle policie o trestný čin nešlo

Priyamvada Gopalová
Foto: Profimedia.cz

Velký rozruch vyvolalo vyjádření akademičky Priyamvady Gopalové z univerzity v Cambridgi. V úterý totiž na Twitteru napsala, že na životech bělochů nezáleží. Sociální síť sice příspěvek smazala, ale Gopalová, která pochází z Indie, ho napsala znovu s tím, že si za svým výrokem stojí. Pedagožce následně začaly chodit výhrůžky a vznikla i petice za její odvolání. Vedení univerzity ale Gopalovou podpořilo.

reklama

„Řeknu to znovu. Na životech bílých nezáleží. Jako na bílých,“ napsala Gopalová na Twitter poté, co jí byl původní příspěvek v podobném znění smazán. „Zrušte bělošství,“ dodala pak. Vyjádření 51leté ženy, která vyučuje na fakultě angličtiny Cambridgské univerzity, následně vyvolalo smršť nesouhlasných reakcí. Objevily se ale také výhrůžky smrtí a rasistické urážky.

Gopalová pak pro místní web Cambridge News vysvětlovala, jak svá slova myslela. „Řekla jsem, že bělošství není ten důvod, proč by mělo na životech záležet. Na životech záleží, ale ne proto, že jsou bílé. Totéž říkám o vlastní komunitě. Když mluvím o zrušení bělošství, myslím tím politické praktiky a ideologie. Systémy utlačování, ať už bílých nebo hnědých, by měly být zrušeny. Je to o zrušení rasové hierarchie, kde jsou bílí na vrcholu,“ uvedla Gopalová. Podle deníku Guardian svým tweetem reagovala na transparent „White lives matter“ (Na životech bílých záleží), který minulý víkend přeletěl nad hřištěm během fotbalového zápasu mezi Manchasterem City a Burnley.

K tématu

Mnozí ale vyjádření Gopalové považují za rasistické a vznikla i petice požadující její propuštění z univerzity. „Nechat paní Gopalovou dále vyučovat v Cambridge vytváří precedent pro to, aby takovéto chování bylo akceptováno a vítáno mezi dalšími vyučujícími. Rasismus nesmí být tolerován!“ napsal podle Cambridge News k petici její zakladatel Renee Myers z USA. V pátek už ale tato petice na webu change.org nebyla.

K propuštění své zaměstnankyně, která na Cambridge působí už 20 let, se nicméně vedení univerzity nechystá. „Univerzita hájí práva akademiků vyjadřovat jejich vlastní názory, které jsou v souladu se zákonem, a které jiní mohou shledávat kontroverzními. Ostře odsuzujeme urážky a osobní útoky. Je to neakceptovatelné a musí to přestat,“ stojí ve vyjádření univerzity. Podle webu Varsity čeká naopak Gopalovou jmenování profesorkou. „Bylo tak rozhodnuto na základě obvyklého postupu univerzity v průběhu posledních 6 měsíců,“ uvedla předsedkyně Správní rady fakulty Nicolette Zeemanová.

Případem se zabývá také policie. Podle mluvčího obdrželi policisté několik stížností na twitterový příspěvek Gopalové, po přezkoumání došli k závěru, že v tomto případě k trestnému činu nedošlo. „Obdrželi jsme také několik podnětů ohledně komunikace vůči autorovi příspěvku. Policisté to nyní prověřují,“ dodal mluvčí.

K tématu

Tagy: Velká Británie Cambridge univerzita rasismus výhružky Priyamvada Gopalová
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Byznys

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Bude mít Česko další státní banku? Nutnost, říká Alena Schillerová

Ministryně financí Alena Schillerová plánuje založit státní banku po vzoru německého KfW. O záměru šéfky státní kasy informoval Deník N. Schillerovou k tomu vede zkušenost se zpracováním žádostí firem o státní finanční pomoc v průběhu koronavirové krize. Nebyl by to přitom první bankovní dům, který ve svých rukou drží český stát.

Koronavirus

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

Hygienička: Pokud je dítě na táboře, v ČR musí být přítomen i zákonný zástupce

O tomto víkendu se naplno rozbíhá sezóna dětských táborů. I ty letos poznamenala koronavirová krize. Jak hlásí mnozí vedoucí, dětí oproti loňsku jim ještě přibylo, protože lidé rušili dovolené v zahraničí a posílali náhradou děti právě na tábory. Hygienici už také vyrazili na kontroly, letos samozřejmě i se zaměřením na dodržování zvýšených hygienických požadavků kvůli prevenci nákazy koronavirem, jak potvrdila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých, Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Marie Nosková.

reklama
Prezidentské volby rozhoduje jen několik států USA. Jak tyto swing states fungují?
reklama
reklama
Japonsko má revoluční rychlovlak šinkansen, může jet i při zemětřesení

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Milion chvilek volá po společné opoziční stínové vládě. Nejde to, reagují politici
Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty
Černý pátek na českých silnicích: Následkem nehod zemřelo šest lidí, letos nejvíce
Další články
reklama
reklama