reklama

Na životech bílých nezáleží, napsala akademička. Podle policie o trestný čin nešlo

Priyamvada Gopalová
Foto: Profimedia.cz

Velký rozruch vyvolalo vyjádření akademičky Priyamvady Gopalové z univerzity v Cambridgi. V úterý totiž na Twitteru napsala, že na životech bělochů nezáleží. Sociální síť sice příspěvek smazala, ale Gopalová, která pochází z Indie, ho napsala znovu s tím, že si za svým výrokem stojí. Pedagožce následně začaly chodit výhrůžky a vznikla i petice za její odvolání. Vedení univerzity ale Gopalovou podpořilo.

reklama

„Řeknu to znovu. Na životech bílých nezáleží. Jako na bílých,“ napsala Gopalová na Twitter poté, co jí byl původní příspěvek v podobném znění smazán. „Zrušte bělošství,“ dodala pak. Vyjádření 51leté ženy, která vyučuje na fakultě angličtiny Cambridgské univerzity, následně vyvolalo smršť nesouhlasných reakcí. Objevily se ale také výhrůžky smrtí a rasistické urážky.

Gopalová pak pro místní web Cambridge News vysvětlovala, jak svá slova myslela. „Řekla jsem, že bělošství není ten důvod, proč by mělo na životech záležet. Na životech záleží, ale ne proto, že jsou bílé. Totéž říkám o vlastní komunitě. Když mluvím o zrušení bělošství, myslím tím politické praktiky a ideologie. Systémy utlačování, ať už bílých nebo hnědých, by měly být zrušeny. Je to o zrušení rasové hierarchie, kde jsou bílí na vrcholu,“ uvedla Gopalová. Podle deníku Guardian svým tweetem reagovala na transparent „White lives matter“ (Na životech bílých záleží), který minulý víkend přeletěl nad hřištěm během fotbalového zápasu mezi Manchasterem City a Burnley.

K tématu

Mnozí ale vyjádření Gopalové považují za rasistické a vznikla i petice požadující její propuštění z univerzity. „Nechat paní Gopalovou dále vyučovat v Cambridge vytváří precedent pro to, aby takovéto chování bylo akceptováno a vítáno mezi dalšími vyučujícími. Rasismus nesmí být tolerován!“ napsal podle Cambridge News k petici její zakladatel Renee Myers z USA. V pátek už ale tato petice na webu change.org nebyla.

K propuštění své zaměstnankyně, která na Cambridge působí už 20 let, se nicméně vedení univerzity nechystá. „Univerzita hájí práva akademiků vyjadřovat jejich vlastní názory, které jsou v souladu se zákonem, a které jiní mohou shledávat kontroverzními. Ostře odsuzujeme urážky a osobní útoky. Je to neakceptovatelné a musí to přestat,“ stojí ve vyjádření univerzity. Podle webu Varsity čeká naopak Gopalovou jmenování profesorkou. „Bylo tak rozhodnuto na základě obvyklého postupu univerzity v průběhu posledních 6 měsíců,“ uvedla předsedkyně Správní rady fakulty Nicolette Zeemanová.

Případem se zabývá také policie. Podle mluvčího obdrželi policisté několik stížností na twitterový příspěvek Gopalové, po přezkoumání došli k závěru, že v tomto případě k trestnému činu nedošlo. „Obdrželi jsme také několik podnětů ohledně komunikace vůči autorovi příspěvku. Policisté to nyní prověřují,“ dodal mluvčí.

K tématu

Tagy: Velká Británie Cambridge univerzita rasismus výhružky Priyamvada Gopalová
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama