reklama

Na životech bílých nezáleží, napsala akademička. Podle policie o trestný čin nešlo

Priyamvada Gopalová
Zdroj: Profimedia.cz

Velký rozruch vyvolalo vyjádření akademičky Priyamvady Gopalové z univerzity v Cambridgi. V úterý totiž na Twitteru napsala, že na životech bělochů nezáleží. Sociální síť sice příspěvek smazala, ale Gopalová, která pochází z Indie, ho napsala znovu s tím, že si za svým výrokem stojí. Pedagožce následně začaly chodit výhrůžky a vznikla i petice za její odvolání. Vedení univerzity ale Gopalovou podpořilo.

reklama

„Řeknu to znovu. Na životech bílých nezáleží. Jako na bílých,“ napsala Gopalová na Twitter poté, co jí byl původní příspěvek v podobném znění smazán. „Zrušte bělošství,“ dodala pak. Vyjádření 51leté ženy, která vyučuje na fakultě angličtiny Cambridgské univerzity, následně vyvolalo smršť nesouhlasných reakcí. Objevily se ale také výhrůžky smrtí a rasistické urážky.

Inkriminovaný tweet akademičky Gopalové
Inkriminovaný tweet akademičky Gopalové
Zdroj: Profimedia.cz

Gopalová pak pro místní web Cambridge News vysvětlovala, jak svá slova myslela. „Řekla jsem, že bělošství není ten důvod, proč by mělo na životech záležet. Na životech záleží, ale ne proto, že jsou bílé. Totéž říkám o vlastní komunitě. Když mluvím o zrušení bělošství, myslím tím politické praktiky a ideologie. Systémy utlačování, ať už bílých nebo hnědých, by měly být zrušeny. Je to o zrušení rasové hierarchie, kde jsou bílí na vrcholu,“ uvedla Gopalová. Podle deníku Guardian svým tweetem reagovala na transparent „White lives matter“ (Na životech bílých záleží), který minulý víkend přeletěl nad hřištěm během fotbalového zápasu mezi Manchasterem City a Burnley.

K tématu

Mnozí ale vyjádření Gopalové považují za rasistické a vznikla i petice požadující její propuštění z univerzity. „Nechat paní Gopalovou dále vyučovat v Cambridge vytváří precedent pro to, aby takovéto chování bylo akceptováno a vítáno mezi dalšími vyučujícími. Rasismus nesmí být tolerován!“ napsal podle Cambridge News k petici její zakladatel Renee Myers z USA. V pátek už ale tato petice na webu change.org nebyla.

K propuštění své zaměstnankyně, která na Cambridge působí už 20 let, se nicméně vedení univerzity nechystá. „Univerzita hájí práva akademiků vyjadřovat jejich vlastní názory, které jsou v souladu se zákonem, a které jiní mohou shledávat kontroverzními. Ostře odsuzujeme urážky a osobní útoky. Je to neakceptovatelné a musí to přestat,“ stojí ve vyjádření univerzity. Podle webu Varsity čeká naopak Gopalovou jmenování profesorkou. „Bylo tak rozhodnuto na základě obvyklého postupu univerzity v průběhu posledních 6 měsíců,“ uvedla předsedkyně Správní rady fakulty Nicolette Zeemanová.

Případem se zabývá také policie. Podle mluvčího obdrželi policisté několik stížností na twitterový příspěvek Gopalové, po přezkoumání došli k závěru, že v tomto případě k trestnému činu nedošlo. „Obdrželi jsme také několik podnětů ohledně komunikace vůči autorovi příspěvku. Policisté to nyní prověřují,“ dodal mluvčí.

K tématu

Tagy: Velká Británie Cambridge univerzita rasismus výhružky Priyamvada Gopalová
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama