Vědci objasnili původ tajemného signálu z vesmíru, který loni v prosinci fascinoval astronomy. Spekulovalo se, že ruch, který dostal označení BLC1, pochází z hvězdné soustavy hvězdy Proxima Centauri. Její součástí je totiž i exoplaneta nacházející se v obyvatelné zóně, jinými slovy tedy připouštějící existenci života. Nakonec se ukázalo, že odpověď je prostší.
„Jsme připraveni oznámit, že BLC1 bohužel není známkou mimozemského inteligentního života mimo Zemi. Jde spíš o rádiové rušení připomínající přesně typ signálu, který jsme hledali,“ uvedl po téměř ročním pátrání vědec z australské univerzity v Perthu a mluvčí iniciativy Breakthrough Listen Danny Price.
Iniciativa zveřejnila výsledky svého výzkumu ve dvou textech, které jsou publikované v odborném titulu Nature Astronomy. Informaci uvedl web Science Alert s odvoláním na web The Conversation.
Proxima Centauri (též alfa Centauri C) je hvězda nacházející se ve vzdálenosti 4,22 světelných let od Země. Je tak nejbližší hvězdou od sluneční soustavy. Vzhledem ke své poloze není Proxima severně od 27. rovnoběžky pozorovatelná, tedy ani v nejjižnější části Evropy nevychází nad obzor.
Hvězdu obíhá exoplaneta s názvem Proxima Centauri b. Jde o nejbližší prokázanou exoplanetu od Země. Podle zjištění vědců je pravděpodobně stejně jako Země kamenná. Svou hvězdu navíc obíhá ve vzdálenosti, která připouští přítomnost vody v kapalném stavu. Tyto aspekty by na exoplanetě umožňovaly život. I proto věnovali vědci tajemnému signálu z prosince mimořádnou pozornost.