Nadále hrozí ledovka, experti varují seniory. Brzy se k ní připojí i závěje a sněhové jazyky

V sobotu bude zataženo, postupně místy i jasno. Očekává se slabé sněžení, zpočátku i ojediněle mrznoucí mrholení. V platnosti je nadále výstraha před ledovkou, platí až do poledne. V blízkých dnech meteorologové varují také před závějemi. V sobotu však bude sněžit jen místy.

V sobotu bude většinou zataženo, během dne však postupně bude místy polojasno až jasno, a to zejména na horách na severu a severozápadě území. Místy bude slabě sněžit, z rána se ojediněle připojí i mrznoucí mrholení. Z toho důvodu je nadále v platnosti výstraha před ledovkou, a to až do 12:00.

Varování se týká Jihočeského kraje a Vysočiny. „Při mrznoucím dešti se pravděpodobně bude tvořit ledovka,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Následně popsali, jaká nebezpečí lidem hrozí i jak by jejich důsledky mohli eliminovat.

„Hrozí nebezpečí úrazů při uklouznutí i problémy v dopravě, s čímž je spojena zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně, stejně jako počítat s prodloužením doby jízdy,“ sdělili experti.

Večer by v Česku mělo ubývat oblačnosti na většině území, stejně tak srážky by již měly být pouze ojedinělé. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi -3 až 1 °C, na horách klesnou až k -6 °C.

Varování budou přibývat

V noci na neděli bude polojasno až skoro jasno, zpočátku místy může být ojediněle zataženo, připojí se i slabé sněžení. Zejména v Čechách se však místy vytvoří mrznoucí mlhy. Nejnižší teploty klesnou hluboko pod bod mrazu, teploměry naměří -7 až 11 °C, při zataženu nebo mlze kolem -4 °C.

V neděli bude polojasno až skoro jasno, především na severu území až oblačno. Zpočátku se opět místy vyskytnou mrznoucí mlhy, a to zejména v Čechách. Je možné, že z tohoto důvodu meteorologové opět vydají výstrahu. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi -3 až 1 °C.

V nejbližších dnech meteorologové předpokládají další výskyt nebezpečných jevů, a to ve všech krajích. „V kombinaci nové sněhové pokrývky a čerstvého západního větru se budou od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky, na horách později i závěje,“ předpověděli. Zatím se však jedná o předběžné varování, lidé by měli sledovat upřesnění předpovědi.

Situaci můžete sledovat také na radaru:

Pozn.: K zobrazení aktuální sněhové pokrývky rozklikněte na radaru v pravém horním rohu kategorii Déšť, bouře – Nový sníh.

Tagy: