Nových případů rakoviny prsu přibývá. Může za to včasný screening, díky němuž ale klesá počet žen, které nemoci každoročně podlehnou. V současné době je zhruba o třetinu víc odhalených nádorů než v době zavedení screeningu v roce 2002. Vyplývá to z dat o výskytu různých druhů rakoviny, která ve čtvrtek představil zakladatel screeningového programu Jan Daneš. Stalo se tak na tiskové konferenci k osvětové akci Avon pochod za zdravá prsa, který letos projde centrem Prahy 17. září.
„Pokud je nádor zjištěný v raném stadiu, je prakticky stoprocentní šance na vyléčení,“ řekl. Přesto v roce 2018, ze kterého pocházejí poslední data, podlehlo rakovině prsu téměř 1 800 žen. Jejich počet je sice přibližně stejný jako v roce 1990, nádorů lékaři ale tehdy odhalili jen asi 3 500.
Zhruba od roku 2013 počty nových případů spíš stagnují kolem 7 800 ročně. Podle primářky Mamacenter Miroslavy Skovajsové je stagnace u screeningových programů typická. Kapacity pro vyšetřování v mamografických centrech jsou dostatečné, využívá je ale jen necelých 60 % žen, které na pravidelná vyšetření mají nárok.
Screenigem lékaři nazývají pravidelné vyšetřování zdravých osob, které ale mají zvýšené riziko, například kvůli věku. Ženy od 45 let tak mohou jednou za dva roky podstoupit mamografické vyšetření prsu hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Mladším lékaři doporučují šetrnější sonografické vyšetření, které sice není bezplatné, ale zdravotní pojišťovny na něj zpětně přispívají.
Zvýšil se počet žen s pokročilými nádory
Podle Daneše poklesl počet vyšetření v době epidemie covidu zhruba o sedm procent, což může znamenat desítky neodhalených nádorů. „Zvýšil se počet žen, které přišly s velmi pokročilými nádory,“ dodal. Kromě lékařských vyšetření odborníci doporučují i samovyšetřování, ideálně týden až deset dní po menstruaci.
Na vzniku rakoviny prsu se podílí podle Daneše mnoho rizikových faktorů od genetických přes obezitu, užívání alkoholu, vysoký stres a další faktory spojené se životním stylem po odkládání prvního těhotenství. Zhruba 45 % případů se objeví u žen ve věku 60 až 74 let, výjimkou nejsou ale ani mladé pacientky.
Na prevenci rakoviny prsu upozorňuje každý rok několik preventivních akcí. Letošní ročník Avon pochodu za zdravá prsa bude dvacátý, na podporu pacientek se podařilo vybrat více než 140 milionů korun. Typická jsou pro něj růžová trička, která jsou vstupenkou do pochodu a zároveň výtěžek z jejich prodeje a prodeje dalších propagačních předmětů jde na sbírkové konto.