
Češi nadužívají sociální sítě
Češi nadužívají sociální sítě podle zprávy Stada Health Report 2025 nejvíce ze všech Evropanů. A neplatí to jen o mladých. Přestože se může zdát, že jde jen o neškodné scrollování, důsledky jsou závažné. Neustálé porovnávání se s ostatními, tlak na výkon i přehnaná očekávání mohou vést k úzkostem, depresím a v krajním případě i tragickým koncům.
Lidé se stávají čím dál více závislými. Až 87 procent mladých Čechů přiznává, že alespoň jednou týdně tráví na sítích více času, než by měli. Česko je tak v evropském žebříčku na samotné špici, následované Francií a Dánskem. Vyplývá to z údajů zprávy Stada Health Report 2025.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Volant, nebo opěradlo? Rajchl čelí posměchu za útok na Decroix. Přidala se i ministryně
„Závislost na sociálních sítích je trošku takovým morem dnešní moderní doby. Je to věc, která nás obtěžuje a která kazí kvalitu našeho života,“ uvedl sociolog Vojtěch Bednář. „Tam je takový fenomén fomo – fear of missing out – strach, že něco zmeškám. Mají tendenci porovnávat se, sledovat, kdo je kde,“ řekla psycholožka Viera Škopová.
A jinak to není ani u českých čtyřicátníků a padesátníků. I ti jsou online v porovnání s jinými evropskými státy nejvíce. „Člověk už nemá pak ani ponětí o čase,“ podotkla Škopová.
Existuje přitom řada varovných signálů, že je na čase si od technologií odpočinout – například neustálá potřeba kontrolovat svůj telefon, problémy s komunikací face-to-face nebo neschopnost soustředit se.
Prvním krokem je zakázat aplikacím, aby posílaly notifikace. Právě ty totiž váží pozornost. Pomoci může i změna barevných ikon na neutrální šedou, která méně přitahuje. Důležité je mít také jasný plán dne a držet se ho. „Dát si nějaké návštěvy, nějaké výstavy, schůzky s přáteli a z těch si vždycky vybrat, když budu mít takovou tu tendenci,“ řekla psycholožka Jana Woleská.
Některé státy vzaly problém se sociálními sítěmi do vlastních rukou. Třeba Austrálie je zakázala mladším 16 let, o stejném kroku přemýšlí i Francie.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Prázdniny jako noční můra: Čtvrtina českých rodin se dostává v létě do finančních potíží