Aby se ceny potraviny zlevnily pro koncové zákazníky, nestačí DPH snížit o jedno nebo dvě procenta, ale o pět a více. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS se na tom shodli hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda a prezidentka Potravinářské komise Dana Večeřová. Za špatný signál veřejnosti považují radu ekonomického poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpána Křečka, aby lidé nakupovali v sousedním Polsku.
Podle uniklých propočtů ministerstva financí by se mohla snížit sazba DPH u potravin o jeden procentní bod. „Pokud by došlo k posunu z 15 na 14 procent, potraviny by nezlevnily a spíše by ten jeden procentní bod šel do kapes obchodních řetězců a prodejců. K docílení výraznějšího snížení cen potravin vlivem nižší DPH musí to snížení být mnohem výraznější, jinak prodejcům dovoluje se vymlouvat na jiné vlivy, proč nemohly zlevnit. Jednat by se tak muselo o snížení alespoň na 10 procent, aby se změna promítla do cen,“ vysvětlil Kovanda.
ČTĚTE TAKÉ: Stoupá kriminalita i počet vražd, protože se chudne, tvrdí Vondráček. Šetřit chce na vězních
Vliv případné jednoprocentní změny na konečné ceny bude nulový i podle Večeřové. „Snížení sazby je úsměvné. Polsko snížilo DPH u potravin na nulu už dříve, v současné době to udělalo Portulgalsko. My jsme navrhovali, že by se to mělo snížit alespoň o pět procent na 10. Jedno procento prakticky nemá význam,“ shodla se s ekonomem prezidentka Potravinářské komory.
Proč zlevnilo máslo? Stalo se, tápala Šafránková. Nic není nahodilé, smál se Výborný
Obchodníci si dělají, co chtějí, stalo se to aktuálně, vysvětlovala pokles ceny másla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslankyně Lucie Šafránková (SPD). Její popis pobavil předsedu poslaneckého klubu KDU-ČSL Marka Výborného. „Nic se neděje nahodile, zaplaťpánbůh tady funguje tržní prostředí,“ reagoval.
Nakupovat v Polsku nemůže být doporučením vlády
Důvěra lidí, že se situace zlepší, je podle Večeřové narušená. „Dostáváme se do recese a jeden z důvodů je ten psychologický – lidi přestávají věřit. Před rokem jim vláda říkala, že musí šetřit, a tak šetřili. Teď si zase stěžují, že se moc šetří, že se neutrácí, anebo je posílají do Polska na nákupy, to se pak se nedivte, že je narušená důvěra,“ uvedla.
Rady poradce premiéra Štěpána Křečka, aby lidé jezdili nakupovat do Polska, jsou podle Kovandy nepřijatelné. „Pro lidi, kteří žijí u hranic, něco takového funguje už dlouhou dobu. Ti jezdí do Polska nejen pro potraviny a oblečení, ale třeba i pro nábytek. Nikdy to ale nemůžeme říci jako univerzální doporučení. Vláda tím vlastně přiznává, že polská politika daně z přidané hodnoty je pro veřejnost přínosnější. Po této radě to vypadá jako kapitulace a rezignace vlády na to něco se situací v České republice dělat. Je velice špatný signál do celé veřejnosti,“ uzavřel.