Čína v reakci na japonský plán vypustit nahromaděnou vodu z havarované jaderné elektrárny ve Fukušimě do moře vzkázala tamnímu místopředsedovi vlády Taró Asóovi, aby ji sám vypil. Ten se totiž nechal slyšet, že je voda ošetřená a její pozření člověku neuškodí. Proti záměru Japonců se vedle Číny postavily také Jižní Korea a Tchaj-wan, které se obávají dopadů na životní prostředí a zdraví člověka.
„Uvedl jste, že je v pořádku, když tuto vodu budeme pít, tak ji, prosím, vypijte,“ vyzval podle webu The Jakarta Post Čao Li-ťien, mluvčí čínského ministerstva zahraničí, japonského místopředsedu vlády. Dodal, že japonská nevědomost v oblasti životního prostředí je „naprosto neospravedlnitelná“.
V úterý se japonská vláda po sedmi letech diskusí rozhodla vypustit ošetřenou kontaminovanou vodu z Fukušimy do moře. Ta byla v elektrárně využívána k chlazení palivových článků. Proces vypouštění má trvat dva roky.
Když ji vypijeme, nic se nám nestane
Bývalý japonský premiér a nyní místopředseda vlády Asó v úterý na tiskové konferenci k rozhodnutí řekl, že „slyšel, že se nám nic nestane, když vypijeme“ onu ošetřenou vodu. Na to čínský mluvčí Čao připomněl nemoci, které Japonsko vinou znečištění životního prostředí v minulosti zasáhly. „Minamata se objevovala nedaleko odsud a bolest tamních obětí ještě nebyla vyléčena,“ uvedl.
Japonsko se rozhodlo vypustit kontaminovanou vodu z Fukušimy do moře. Podpořily to USA
Japonská vláda v úterý rozhodla, že začne do dvou let vypouštět do moře více než milion tun kontaminované vody z jaderné elektrárny Fukušima, kterou před deseti lety zničilo silné zemětřesení a následná vlna tsunami. Podle zahraničních médií to oznámil premiér Jošihide Suga.
Tato choroba paralyzující centrální nervový systém člověka a způsobující vrozené vady byla způsobena vodou znečištěnou rtutí. Tu vypouštěl do moře chemický závod Chisso v městské prefektuře Kumamoto na jihozápadě Japonska. Nemoc postihla tisíce lidí a od roku 1956 je formálně uznána tamním zdravotnickým úřadem.
Nezapomínejte na minulé tragédie!
„Japonsko by nemělo zapomínat na historické tragédie,“ konstatoval Čao a naléhal na vládu japonského premiéra Jošihideho Sugy, aby rozhodnutí země přehodnotila a „bez povolení“ ostatních národů a Mezinárodní agentury pro atomovou energii vodu do moře nevypouštěla. Proti je kromě Číny například Jižní Korea a Tchaj-wan. Ty soudí, že by voda poškodila mořské prostředí, ohrozila nezávadnost potravin a následně i lidské zdraví.
Japonští představitelé však zatím trvají na svém. Zároveň poukazují na to, že některé jiné země provozující jaderné elektrárny – včetně Číny a Jižní Koreje – sami z tamních reaktorů do okolního prostředí radioaktivní látky vypouštějí.