CNN Prima News radioaktivita

radioaktivita

Výpis příspěvků ke štítku „radioaktivita“

Zmutovaní vlci v Černobylu přežívají smrtelné dávky záření. Mají vědci klíč k léčbě rakoviny?

Zmutovaní vlci potulující se po černobylské pustině získali novou superschopnost, která by mohla mít velký význam pro člověka. Tým vědců totiž zjistil, že mají geneticky pozměněný imunitní systém, který vykazuje odolnost vůči rakovině. Vědci proto doufají, že by to mohlo vést k nalezení léku proti této zákeřné nemoci, napsal web Daily Mail.

Japonci čelí šikaně Číny, nemají mluvit nahlas. Odpad z Fukušimy vyvolal konflikt občanů

I když odborníci tvrdí, že vypouštění kontaminované vody z bývalé japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě je bezpečné, Peking to považuje za nehoráznost a spouští masivní obviňující kampaň. Japonci teď často v Číně čelí šikaně, jejich vláda jim dokonce doporučila, aby na veřejných místech svou řečí nemluvili příliš nahlas, napsal britský list The Guardian.

Ani gram uranu okupantům. Po vzpouře příbramských horníků v srpnu 68 přišly tvrdé tresty

Během srpnové okupace se v roce 1968 vojska Varšavské smlouvy na řadě míst setkávala s tuhým odporem ze strany Čechoslováků. Horníci v příbramských uranových dolech například vyhlásili stávku pod heslem Ani gram uranu okupantům. Nejednalo se přitom o spontánní reakci pracovníků, nýbrž organizovanou akci ze strany vedení. Podle ředitele místního Hornického muzea Josefa Velfla je možné tehdejší kampaň vnímat jako „významný, ekonomicky podmíněný projev odporu u nás“, jelikož dodávka radioaktivního materiálu hrála klíčovou roli při výrobě jaderných zbraní. Šéf dolu Karel Boček byl za svolání protestu později odsouzen ke 13 letům odnětí svobody.

Černobylští psi zažívají explozivní evoluci. Studie ukazuje na vliv radioaktivity i mutací

Kolem radioaktivního černobylského pekla vznikala během posledních několika desítek let doslova psí rajská zahrada. Ačkoli to může mnohé překvapit, právě takové závěry je možné vyčíst ze studie vědců z Jihokarolínské univerzity a amerického Národního ústavu pro výzkum lidského genomu. Zjištění prezentovaná v časopise Science Advances jsou o to pozoruhodnější, že se v katastrofou zasažené oblasti daří právě zvířatům, jež měla vlivem domestikace a cíleného křížení o mnoho genů užitečných k přežití ve volné přírodě přijít. Pro účely svého zkoumání vědci vyhodnocovali DNA celkem 302 divokých psů nalezených v okolí černobylské vyloučené zóny (CEZ).

Rusko přesouvá z Běloruska další zbraně. Expert se obává použití špinavé bomby

Rusko tajně přesunulo přes 70 raket protivzdušné obrany z Běloruska na své území, což vyvolalo obavy z další eskalace války na Ukrajině. Informoval o tom britský web The Mirror. Ze strany Moskvy může jít o preventivní opatření založené na obavách z případné odvety Kyjeva za úterní bombardování ukrajinských měst. Experti se rovněž obávají toho, že se Kreml chystá použít takzvanou špinavou bombu.

Obr, který dokáže rozpoutat radioaktivní tsunami. Západ děsí ruská jaderná ponorka

Plavidlo, které nahání hrůzu svým ničivým arzenálem. Tak mluví experti o jaderné ponorce Belgorod, kterou si nedávno převzalo ruské námořnictvo. Ačkoliv výrobce tvrdí, že bude sloužit především pro výzkumné účely, odborníci na zbraně mají jiný názor – Belgorod totiž disponuje řadou systémů pro špionážní mise a dokáže nést i jaderné zbraně. Dokáže odpalovat také megatorpéda Poseidon, která jsou schopná spustit „radioaktivní tsunami“.

Okupace Černobylu byla nebezpečná, úroveň radioaktivity je ale normální, řekl šéf MAAE

Aktualizováno

Úroveň radioaktivity v bývalé Černobylské jaderné elektrárně je normální, řekl v úterý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na návštěvě odstaveného zařízení, kde přesně před 36 lety nastala havárie. Agentura AFP původně použila slovo „abnormální“, později však uvedla, že šlo o chybu v přepisu. Déle než měsíc trvající okupace elektrárny ruskou armádou byla podle Grossiho opravdu nebezpečná.