Náročný porod i hra se sourozenci, to vše může u mláďat způsobit problémy s pohybovým aparátem

Dornova metoda je jemná manuální technika, která reguluje chybné napětí v pojivových tkáních a chybnou mechaniku kloubních spojení. Problémy s pohybovým aparátem nemají jen dospělí a stárnoucí jedinci, ale i mláďata.

Problémy s pohybovým aparátem nemají jen dospělí a stárnoucí jedinci, ale i mláďata. A často to má svůj dohledatelný důvod.

Které jsou nejčastější příčiny problémů?

Rizikovým faktorem je komplikovaný porod. Může jít o nevhodnou polohu při samotném porodu nebo nepřiměřený zásah člověka do průběhu porodu. Dochází k nadměrnému stažení svalů a pojivových tkání, mechanické i tkáňové blokádě ve skloubení mezi týlní kostí a prvním krčním obratlem a následně se promítá do celé páteře a i kloubů končetin.

Při odchovu může dojít k poškození pohybového aparátu vinou matky, která nechtěně své mládě přišlápne, zalehne nebo jej srazí při prudkém pohybu. Také divoké hry mezi sourozenci ve vrhu nebo ve stádu vedou k možným zraněním a blokádám, které se pak vyskytují kdekoliv v opěrném aparátu.

V době prvních kroků a celého období dospívání je podstatný povrch, na kterém se zvířata pohybují. Kluzké, tvrdé a rovné povrchy bez možnosti pohybu i na jiném terénu nadměrně zatěžují nejen klouby končetin, ale i celou páteř a zároveň dochází k osvojení nesprávného pohybového vzorce. Pohyb na nevhodném povrchu vede k přetěžování růstových zón v kostech a kostní tkáně, kloubů a pojivových tkání a způsobuje nezvratné změny na pohybovém aparátu.

V období dospívání představuje riziko nadměrná zátěž nebo naopak nedostatek pohybu. Kosti se správně tvoří a vyvíjí při přiměřené zátěži a správné nasvalení vytváří přirozenou ochranu kloubních spojení.

Je mnoho dalších možností, kdy může dojít k poškození nebo poranění kostí a kloubů mláďat. Velmi často jsou na vině i nevhodné podmínky odchovu a zejména zacházení se zvířaty, které mnohdy překračuje hranice týrání. Tato zvířata se pak dostávají k novým majitelům, kteří následně řeší jejich zdravotní problémy s vysokými finančními náklady.

Jak se nevhodné vlivy projevují na zdraví?

Kost je velmi živá a aktivní struktura, má schopnost reagovat na vnější vlivy a měnit svůj tvar i strukturu. U mláďat se na zdraví kostí projevuje genetika, výživa a zátěž, které jsou vystavena, velký vliv mají úrazy, pády a nehody, které způsobí změnu správné polohy kostí a funkci kloubů a projeví ve způsobu pohybu zvířete, ale také v citlivosti na dotek. Chybný a bolestivý pohyb zvíře omezuje fyzicky a má vliv i na jeho psychiku. Nesprávná funkce kloubů poškozuje kloubní chrupavku, která je nenahraditelná, protože je neobnovitelná.

V následujícím článku se dozvíme, jak můžeme mláďatům pomoci ke zdravému vývoji pohybového aparátu a dočtete se o příběhu štěňat: Matýska, RIty a RIka.

Andrea Dunová
t
erapeutka a lektorka

Tagy: