reklama

Náročný porod i hra se sourozenci, to vše může u mláďat způsobit problémy s pohybovým aparátem

Dornova metoda je jemná manuální technika, která reguluje chybné napětí v pojivových tkáních a chybnou mechaniku kloubních spojení. Problémy s pohybovým aparátem nemají jen dospělí a stárnoucí jedinci, ale i mláďata.

reklama

Problémy s pohybovým aparátem nemají jen dospělí a stárnoucí jedinci, ale i mláďata. A často to má svůj dohledatelný důvod.

Které jsou nejčastější příčiny problémů?

Rizikovým faktorem je komplikovaný porod. Může jít o nevhodnou polohu při samotném porodu nebo nepřiměřený zásah člověka do průběhu porodu. Dochází k nadměrnému stažení svalů a pojivových tkání, mechanické i tkáňové blokádě ve skloubení mezi týlní kostí a prvním krčním obratlem a následně se promítá do celé páteře a i kloubů končetin.

Při odchovu může dojít k poškození pohybového aparátu vinou matky, která nechtěně své mládě přišlápne, zalehne nebo jej srazí při prudkém pohybu. Také divoké hry mezi sourozenci ve vrhu nebo ve stádu vedou k možným zraněním a blokádám, které se pak vyskytují kdekoliv v opěrném aparátu.

V době prvních kroků a celého období dospívání je podstatný povrch, na kterém se zvířata pohybují. Kluzké, tvrdé a rovné povrchy bez možnosti pohybu i na jiném terénu nadměrně zatěžují nejen klouby končetin, ale i celou páteř a zároveň dochází k osvojení nesprávného pohybového vzorce. Pohyb na nevhodném povrchu vede k přetěžování růstových zón v kostech a kostní tkáně, kloubů a pojivových tkání a způsobuje nezvratné změny na pohybovém aparátu.

V období dospívání představuje riziko nadměrná zátěž nebo naopak nedostatek pohybu. Kosti se správně tvoří a vyvíjí při přiměřené zátěži a správné nasvalení vytváří přirozenou ochranu kloubních spojení.

Je mnoho dalších možností, kdy může dojít k poškození nebo poranění kostí a kloubů mláďat. Velmi často jsou na vině i nevhodné podmínky odchovu a zejména zacházení se zvířaty, které mnohdy překračuje hranice týrání. Tato zvířata se pak dostávají k novým majitelům, kteří následně řeší jejich zdravotní problémy s vysokými finančními náklady.

Jak se nevhodné vlivy projevují na zdraví?

Kost je velmi živá a aktivní struktura, má schopnost reagovat na vnější vlivy a měnit svůj tvar i strukturu. U mláďat se na zdraví kostí projevuje genetika, výživa a zátěž, které jsou vystavena, velký vliv mají úrazy, pády a nehody, které způsobí změnu správné polohy kostí a funkci kloubů a projeví ve způsobu pohybu zvířete, ale také v citlivosti na dotek. Chybný a bolestivý pohyb zvíře omezuje fyzicky a má vliv i na jeho psychiku. Nesprávná funkce kloubů poškozuje kloubní chrupavku, která je nenahraditelná, protože je neobnovitelná.

V následujícím článku se dozvíme, jak můžeme mláďatům pomoci ke zdravému vývoji pohybového aparátu a dočtete se o příběhu štěňat: Matýska, RIty a RIka.

Andrea Dunová
t
erapeutka a lektorka

Tagy:

Hlavní zprávy

Medvědů se bojíme, jsou přemnožení, shodují se chataři v Tatrách. Střet nepodceňují

V horách žijeme dlouhé roky, přesto se medvědů bojíme, shodli se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS chataři ze slovenských Vysokých Tater. Jana Kalinčíková a Pavol Kulanga zdůraznili, že šelmy lidem nechtějí ublížit. V horách jsou podle nich ale přemnožené a čím dál tím více si proto zvykají na kontakt s lidmi, což je problém. Střet s nimi rozhodně nepodceňují.

Kyanid do Bečvy unikl jinde, říká rybář po provedeném experimentu. K řece chodí se smutkem

Případ otravy, která v září roku 2020 zabila na skoro 40 kilometrech řeky Bečvy více než 40 tun ryb, vzbuzuje od začátku kontroverze. Experiment s chloridem sodným, který provedl na vlastní pěst přírodovědec Jakub Hruška spolu s rybářem Stanislavem Pernickým, už dříve vyloučil, že by jedy unikly do řeky z kanálu u bývalé Tesly Rožnov. Sněmovní komise v pátek schválila závěrečnou zprávu z vyšetřování. Na její obsah netrpělivě čeká i Pernický, předseda Českého rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

reklama