reklama

Náročný porod i hra se sourozenci, to vše může u mláďat způsobit problémy s pohybovým aparátem

I při divoké hře zvířecích mláďat si mohou omylem ublížit

Dornova metoda je jemná manuální technika, která reguluje chybné napětí v pojivových tkáních a chybnou mechaniku kloubních spojení. Problémy s pohybovým aparátem nemají jen dospělí a stárnoucí jedinci, ale i mláďata.

reklama

Problémy s pohybovým aparátem nemají jen dospělí a stárnoucí jedinci, ale i mláďata. A často to má svůj dohledatelný důvod.

Které jsou nejčastější příčiny problémů?

Rizikovým faktorem je komplikovaný porod. Může jít o nevhodnou polohu při samotném porodu nebo nepřiměřený zásah člověka do průběhu porodu. Dochází k nadměrnému stažení svalů a pojivových tkání, mechanické i tkáňové blokádě ve skloubení mezi týlní kostí a prvním krčním obratlem a následně se promítá do celé páteře a i kloubů končetin.

Při odchovu může dojít k poškození pohybového aparátu vinou matky, která nechtěně své mládě přišlápne, zalehne nebo jej srazí při prudkém pohybu. Také divoké hry mezi sourozenci ve vrhu nebo ve stádu vedou k možným zraněním a blokádám, které se pak vyskytují kdekoliv v opěrném aparátu.

V době prvních kroků a celého období dospívání je podstatný povrch, na kterém se zvířata pohybují. Kluzké, tvrdé a rovné povrchy bez možnosti pohybu i na jiném terénu nadměrně zatěžují nejen klouby končetin, ale i celou páteř a zároveň dochází k osvojení nesprávného pohybového vzorce. Pohyb na nevhodném povrchu vede k přetěžování růstových zón v kostech a kostní tkáně, kloubů a pojivových tkání a způsobuje nezvratné změny na pohybovém aparátu.

Pohybový aparát se může přetěžovat i při prvních krůčcích
Pohybový aparát se může přetěžovat i při prvních krůčcích

V období dospívání představuje riziko nadměrná zátěž nebo naopak nedostatek pohybu. Kosti se správně tvoří a vyvíjí při přiměřené zátěži a správné nasvalení vytváří přirozenou ochranu kloubních spojení.

Je mnoho dalších možností, kdy může dojít k poškození nebo poranění kostí a kloubů mláďat. Velmi často jsou na vině i nevhodné podmínky odchovu a zejména zacházení se zvířaty, které mnohdy překračuje hranice týrání. Tato zvířata se pak dostávají k novým majitelům, kteří následně řeší jejich zdravotní problémy s vysokými finančními náklady.

Pohybový aparát mláďat je na počátku jejich života velmi lehké nevědomky poškodit
Pohybový aparát mláďat je na počátku jejich života velmi lehké nevědomky poškodit

Jak se nevhodné vlivy projevují na zdraví?

Kost je velmi živá a aktivní struktura, má schopnost reagovat na vnější vlivy a měnit svůj tvar i strukturu. U mláďat se na zdraví kostí projevuje genetika, výživa a zátěž, které jsou vystavena, velký vliv mají úrazy, pády a nehody, které způsobí změnu správné polohy kostí a funkci kloubů a projeví ve způsobu pohybu zvířete, ale také v citlivosti na dotek. Chybný a bolestivý pohyb zvíře omezuje fyzicky a má vliv i na jeho psychiku. Nesprávná funkce kloubů poškozuje kloubní chrupavku, která je nenahraditelná, protože je neobnovitelná.

V následujícím článku se dozvíme, jak můžeme mláďatům pomoci ke zdravému vývoji pohybového aparátu a dočtete se o příběhu štěňat: Matýska, RIty a RIka.

Andrea Dunová
t
erapeutka a lektorka

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama