reklama

Národní muzeum vystavuje nálezy ze starověkého Egypta, řada z nich je v Evropě poprvé

Národní muzeum v pondělí otevřelo výstavu Sluneční králové, na které návštěvníci mohou spatřit téměř 300 historických předmětů ze starověkého Egypta starých až 5000 let. Egypt ještě nikdy do zahraničí nezapůjčil takové množství významných artefaktů a výstava i proto patří mezi nejvýznamnější v historii muzea. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty patří bazaltová socha krále Raneferefa nebo soubor soch princezny Šeretnebej a písaře Nefera.

reklama

Expozice se zaměřuje na období egyptské říše, kdy v lokalitě Abúsír vznikaly velké pyramidové komplexy. Název výstavy odkazuje na panovníky páté dynastie starověkého Egypta, kteří uznávali jako hlavní božstvo slunečního boha Rea a z nichž čtyři si svoje pyramidové hrobky postavili právě v Abúsíru.

V této lokalitě působí čeští egyptologové od přelomu 50. a 60. let a stáli za řadou významných nálezů. Asi 90 artefaktů pro výstavu prochází z Egypta, další jsou zapůjčeny ze světových muzeí nebo jsou součástí československého podílu na tamních nálezech. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty se řadí bazaltová socha krále Raneferefa nebo soubor soch princezny Šeretnebej a písaře Nefera.

Některé předměty už Egypt příště nezapůjčí

Egyptský ministr pro památky a cestovní ruch a zároveň egyptolog Khaled El-Enany uvedl, že se jedná o jednu z největších expozic o nejstarším období Egypta, které kdy byly uspořádány. „Řada z artefaktů opouští hranice Egypta úplně poprvé a některé z nich i naposled,“ doplnil. Ředitel českých archeologických výzkumů v Egyptě Miroslav Bárta k tomu dodal, že mimo jiné jde o největší expozici zaměřenou na historii konkrétní lokality.

K tématu

„Je to bez přehánění jedna z nejvýznamnějších výstav, které Národní muzeum za dobu své existence uspořádalo,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Přípravy podle něj zkomplikovala pandemie koronaviru a fakt, že se ji i přesto podařilo zorganizovat, označil za zázrak. Ředitelův náměstek Michal Stehlík dodal, že přepravu předmětů, která normálně trvá půl roku či rok, stihli organizátoři výstavy za několik týdnů.

Celková pojistná hodnota artefaktů je podle muzea miliarda korun a jejich hmotnost činí přes deset tun. Součástí výstavy, která potrvá do 7. února, bude doprovodný program, například přednášky egyptologů, filmy, akce pro děti, nebo egyptologická noc v muzeu.

Další hlavní zprávy

Možné zapojení Ruska do Vrbětic může ovlivnit tendr na Dukovany, připustil Havlíček
Neviděli jste je? Dva Rusové stojí za výbuchem ve Vrběticích i otravou Skripala
Rusko zřejmě vyhostí české diplomaty. Obvinění z útoku je absurdní, zní z Moskvy
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa skončil. Rakev s ostatky byla uložena v kapli svatého Jiří

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Výbuch ve Vrběticích je teroristický čin, ať se nám Putin omluví, burcuje opozice
Hutníci z Ostravy hrozí stávkou: Pojedeme do Prahy a vyházíme je tam z oken
Další články
reklama
reklama