Hledači pokladů našli na severu Rakouska poblíž hranic s Českem na 1 500 středověkých stříbrných mincí. Nález řádně ohlásili a přenechali archeologům, napsala ve středu agentura APA s odvoláním na prohlášení Hornorakouského zemského muzea v Linci.
Lidé hledající s pomocí detektorů kovů cenné předměty nejsou v Rakousku ničím zvláštním. Ti ve vesnici Unterweissenbach poblíž Freistadtu v Horních Rakousech se podle archeologa Stefana Traxlera chovali naprosto příkladně: Vyhledali majitelku pozemku nedaleko staré vesnické usedlosti a získali od ní povolení prohledat okolí.
Milionář zakopal poklad, aby nalákal lidi do přírody. Po deseti letech ho našli
Obrovské zklamání zažívají američtí hledači pokladů. Někdo je totiž předběhl a roky hledaný poklad našel. Šlo o truhlu se zlatem, kterou před deseti lety v pohoří Rocky Mountains ukryl milionář, aby tímto netradičním a ne úplně levným způsobem přilákal lidi do přírody.
Když koncem června skutečně učinili první nález, obratem kontaktovali úřad památkové péče. Přivolaným archeologům navíc pomáhali v dalších odkrývkách. Stříbrňáky, původně uložené v keramických nádobách, byly rozesety na ploše sto čtverečních metrů.
Archeologické práce skončily nedávno, celkem při nich bylo nalezeno 1 500 pozdně středověkých stříbrných mincí. Badatelé nyní jednu po druhé očišťují a analyzují. Usuzují, že by se mohlo jednat o schované jmění místního statkáře.
Z tržní ceny pokladu, která zatím nebyla stanovena, náleží nálezcům polovina. Vědecká hodnota pokladu je ovšem nevyčíslitelná. Podle vědců lze již nyní říci, že se jedná o „významný a velice vzácný dokument doby pro zkoumání oběživa v 15. století“. Veřejnost si bude moci poklad brzy prohlédnout v lineckém muzeu.