CNN Prima News Národní ústav duševního zdraví

Národní ústav duševního zdraví

Výpis příspěvků ke štítku „Národní ústav duševního zdraví “

Psycholog: Společnost se chová tak, jak je vedena. Divím se, že se lidé nechovají hůř

17. února 2021 23:17

Společnost je vedena chaoticky a nedůvěryhodně, proto je div, že se lidé nechovají ještě hůř. Jsou zahnaní do kouta a nevědí, co dělat, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové klinický psycholog a psychoterapeut Radek Ptáček. Psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl ale podotkl, že vidí světlo na konci tunelu.

Úzkost, deprese a nadměrné dávky alkoholu. Kvůli pandemii začali Češi víc pít

30. ledna 2021 05:28

Víc Čechů pije během pandemie pravidelně nadměrné dávky alkoholu, uvádí studie týmu Petra Winklera z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Podle ní se o 60 procent zvýšil počet lidí, kteří pili pravidelně každý týden a častěji nadměrné dávky alkoholu. Návyky pomáhá změnit každoroční kampaň Suchej únor, jejímž partnerem je NUDZ, řekl mluvčí ústavu Jan Červenka.

Höschl: Covid změnil nakupování a výuku. Už to nikdy nebude jako před pandemii

26. listopadu 2020 15:41

Pandemie koronaviru má důsledky na každodenní život běžného člověka. Může se projevit i zhoršením duševního zdraví. Je mezi pacienty s duševními poruchami nárůst? Co hrozí seniorům v izolaci? A co by lidé měli dělat, když mají obavy o svůj duševní stav? Hostem pořadu Interview na CNN Prima NEWS byl ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) a psychiatr Cyril Höschl.

Psychiatr Höschl: Lidí s depresemi a sebevražednými myšlenkami je třikrát víc

22. listopadu 2020 13:50

S druhou vlnou pandemie přibývá lidí s depresemi a úzkostmi. Jak by se měla změnit vládní opatření? A kdo ekonomický výpadek pocítí nejvíce? „Lidé musí komunikovat, chodit na čerstvý vzduch a ne jen porušovat restriktivní opatření,“ míní psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. V debatě pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS jej doplnil ekonom Vladimír Pikora, který připomněl, že všichni musí myslet i na zadní vrátka.

Expert radí, jak přežít omezení ve zdraví: Mějte kontakt s blízkými a denní režim

13. října 2020 15:55

Být v kontaktu s blízkými alespoň prostřednictvím technologií, hýbat se a mít denní režim. To v pořadu Interview poradil Petr Winkler z Národní ústavu duševního zdraví jako recept, jak si v koronavirových časech chránit duševní zdraví. Vláda totiž znovu omezila setkávání lidí, zavřela školy i restaurace a zmrazila zábavu. Lidé si podle Winklera také začnou více vážit lidského kontaktu a budou jej vyhledávat, až to bude možné.

Nouzový stav vyvolává pocity ohrožení a nedostatku, v pandemii roste riziko sebevražd

7. října 2020 06:11

Už podruhé v letošním roce zažíváme nouzový stav, který v Česku platí od pondělí 5. října v souvislosti s pandemií koronaviru. Lidé se tak znovu dostali do situace, která je velice náročná na jejich psychiku. Nouzový stav v nich probouzí pocit nejistoty a nebezpečí, vysvětlují odborníci. Na otázky CNN Prima NEWS ohledně dopadů nouzového stavu na naše každodenní vnímání reality odpovídali předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP, profesor Pavel Mohr a neurovědkyně Marie Salomonová z neziskové organizace Nevypusť duši.