Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) už má nejlepší léta za sebou. S jejím provozem se počítá do roku 2030. Jenže co pak s vesmírným kolosem? NASA teď představila plán likvidace. Stanici chce „shodit“ do nejodlehlejšího místa na Zemi, informovala stanice CNN.
ISS je nepřetržitě obydlena od roku 2000, kdy na ni vstoupila první lidská posádka. Výměna týmů pak ve výšce přibližně 420 kilometrů nad Zemí probíhá každých šest měsíců. Za dobu existence stanice se na ní vystřídalo přes 200 astronautů z 19 různých zemí světa. Jenže všechno jednou končí a dny ISS jsou podle NASA sečteny.
„Soukromý sektor je technicky a finančně schopen vyvíjet a provozovat za pomoci NASA komerční aktivity na nízké oběžné dráze Země. Těšíme se na sdílení našich zkušeností se soukromým sektorem, abychom mu pomohli vybudovat bezpečné, spolehlivé a nákladově efektivní destinace ve vesmíru,“ uvedl v prohlášení šéf komerčních kosmických projektů v NASA Phil McAlister. Dodal, že detailní zprávu o plánu přechodu ke komerčním aktivitám po plánovaném vyřazení ISS z provozu v roce 2030 už NASA poslala do Kongresu.
Ve zprávě pak stojí, že ISS by se po svém konci měla v lednu 2031 plánovaně zřítit do odlehlé části Tichého oceánu známé také jako Bod Nemo. Toto opuštěné místo nazvané podle legendárního kapitána ponorky Nautilus z Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořem je považováno za nejodlehlejší místo na světě. Od nejbližší pevniny je vzdáleno 2 688 kilometrů. Paradoxem potom je, že právě kosmonauti na ISS jsou během svého průletu Bodu Nemo blíže než kterýkoliv člověk na Zemi.
Vesmírný salát nebo ředkvičky
Ještě před tím, než vesmírnou stanici definitivně „odstřelí“, s ní má ovšem NASA velké plány. Stanice by měla hrát důležitou roli v rámci mise na Mars. „ISS vstupuje do své třetí a nejproduktivnější dekády jako průlomová vědecká platforma v oblasti stavu beztíže,“ řekla ředitelka Mezinárodní vesmírné stanice v NASA Robyn Gatensová.
Na ISS se po dobu její existence podařila řada průlomových věcí. Nyní se tam například pěstuje zelenina včetně salátu, ředkviček nebo chilli papriček. Toho by v budoucnu mohli využít astronauti pro mise do dalekého vesmíru.
Konec ISS bude pravděpodobně znamenat také konec těsné mezinárodní spolupráce. Čína už začala se stavbou své vlastní vesmírné stanice a stejné plány má i Rusko, které hodlá projekt ISS opustit v roce 2025.