reklama

Návštěva Vondráčka u Zemana? Hazard se zdravím a bizarnost, komentují politici

Pokud návštěva prezidenta v nemocnici proběhla bez souhlasu lékaře – to je samozřejmě špatně. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl Radiožurnálu. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář včera přivedl předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k prezidentovi na jednotku intenzivní péče bez vědomí ošetřujícího lékaře a bez přítomnosti personálu. Nemocnice to prošetřuje. A námi oslovení politici nešetří kritikou vůči předsedovi Sněmovny.

reklama

Vondráček ve čtvrtek oznámil, že prezidenta v nemocnici navštívil po poledni spolu s kancléřem Mynářem. Prezident je podle Vondráčka schopen vykonávat úřad hlavy státu. O Vondráčkově návštěvě ale kromě nemocnice nevěděl dle svých slov ani Babiš. „Ráno jsem mu psal. On říkal, že je předseda Sněmovny, že to vyjádření pana prezidenta je určené pro něj. Ale pokud to bylo bez vědomí nemocnice, je to samozřejmě špatně,“ řekl Babiš pro Radiožurnál.

Návštěvu předsedy Sněmovny u Zemana nechápou ani další oslovení politici a mluví o bizarnosti či hazardu se zdravím. „Já jsem u toho nebyl. Vím, že pan Vondráček byl v nemocnici. O tom, jak tam byl, jestli s někým mluvil, nebo nemluvil, nevím. Jestli šel ráno na návštěvu, nemocnice by to samozřejmě měla vědět,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

„Mě tahle celá situace přijde neuvěřitelná. Pokud je pacient, jakýkoliv pacient, na jednotce intenzivní péče, má speciální režim, speciální režim návštěv. Nejenom, že nás Pražský hrad, lidé okolo pana prezidenta, neinformují o tom, v jakém stavu pan prezident je a zda se bude schopen vrátit ke svým povinnostem, ale oni skutečně neuvěřitelným způsobem hazardují s jeho zdravím,“ říká předseda STAN Vít Rakušan.

Skopeček: Další bizarnost

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky Mynář takovým jednáním vytváří ještě větší zmatek kolem Zemanova zdravotního stavu. „Tímto způsobem přizvou předsedu Sněmovny a vzápětí vyjde najevo, že ten krok je mimo jakoukoliv konzultaci s ošetřujícím lékařem. Zároveň vychází ze sledu událostí zmatečné a protichůdné to, že v podobném čase vystupuje manželka pana prezidenta s vyjádřením, které je i významem úplně proti tomu, co vysvětluje pan předseda Vondráček v televizi,“ myslí si Kupka.

A kritikou nešetří ani jeden z údajných kandidátů na ministra financí Jan Skopeček (ODS). „To považuju za další bizarnost a neuvěřitelnou věc v té mozaice věcí, které se kolem zdravotního stavu pana prezidenta dějí. Já velmi přeju panu prezidentovi, aby se uzdravil, a přeju mu zdraví, ale to, co dělá jeho okolí v souvislosti s informováním o jeho zdravotním stavu, mu dělá obrovsky nedobrou medvědí službu a jenom se tímto způsobem a tímto chováním přiživují nejrůznější spekulace, které běhají jak médii, tak na sociálních sítích, a které určitě nejsou nejhezčí.“

Skandál propukl naplno ve čtvrtek večer, kdy se ÚVN distancovala od Vondráčkových slov ohledně zdravotního stavu Zemana. „ÚVN nemůže potvrdit v médiích prezentovaný průběh a obsah setkání, neboť mu nebyl přítomen nikdo ze zdravotnického personálu ÚVN. ÚVN se rovněž distancuje od výroků pana předsedy Radka Vondráčka, týkajících se zdravotního stavu pana prezidenta, informace o zdravotním stavu pana prezidenta byly poskytnuty výhradně jeho nejbližším,“ uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Hrad čelí dlouhodobé kritice

Vondráček po setkání s prezidentem v ÚVN novinářům řekl, že Zeman je schopen vykonávat úřad hlavy státu a že podepsal rozhodnutí o svolání nové Sněmovny. „Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče,“ popsal.

Hrad čelí dlouhodobé kritice kvůli informování o prezidentově zdravotním stavu. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na čtvrteční odpoledne ohlásil na Hradě brífink, na kterém vystoupila prezidentova žena Ivana s dcerou Kateřinou. Podle manželky Ivany prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas. Média požádala o trpělivost a potřebný čas, aby měl možnost nabrat sílu. Spekulace o zdravotním stavu označila za minimálně neetické. Novináři neměli možnost pokládat dotazy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama