V rámci protestu proti komercializaci a povrchnosti moderního fotbalu odehráli hráči dvou německých týmů jeden zápas zcela nazí. Umělec, který akci organizoval, uvedl, že se snažil fotbalu vrátit autenticitu, kterou postrádá, informoval web Deutsche Welle.
Hráči dvou fotbalových týmů z Oer-Erkenschwick v německém státě Severní Porýní-Vestfálsko odehráli o víkendu vzájemné utkání nazí v rámci protestu proti penězům ve fotbale. Utkání zorganizoval Gerrit Starczewski na Stimberg Stadium na severním okraji německé průmyslové oblasti Porúří.
Here we go again with Germany...protesting commercialisation in football...I think they just like being naked 😉 pic.twitter.com/QN3r93nqK8
— Ivy (Sunshine) 🎗✡️ Racists are suck ass mfers🖕🏽 (@ivyjofreeman) August 18, 2020
Fotbalový systém je zvrácený
„Fotbalový systém je zvrácený, proto jsme všichni nazí,“ uvedl čtyřiatřicetiletý umělec. „Každý chce autentičnost. Myslím si však, že jste obzvláště autentičtí, pouze když to děláte bez toho všeho okolo, opravdu všeho, od reklamních bannerů po oblečení,“ zmínil před zápasem Starczewski pro sportovní magazín 11Freunde.
Fotbalisté zápas odehráli pouze v kopačkách a štulpnách v barvách svých týmů, aby bylo zřejmé, kdo hraje za jaké barvy. Čísla měli místo na dresech namalována na zádech.
#RT @sat1nrw: #Nackte #Nationalmannschaft kickt in #Oer #Erkenschwick. Künstler Gerrit #Starczewski hat das Nacktspiel organisiert aus Protest gegen die Missstände im #Profifußball. pic.twitter.com/vz0PXZzWe4
— irgendwasmitD (@irgendwasmitD) August 16, 2020
Starczewskiho kritika ťala přesně tam, kde mnozí sportovní nadšenci, fanoušci i sami sportovci cítí problém: do rostoucí komercializace světového fotbalu. Performance přichází několik týdnů poté, co švýcarští státní zástupci zahájili šetření proti vedoucímu fotbalového řídícího orgánu FIFA za údajnou „bujnou, systematickou, hluboce zakořeněnou“ korupci.
Proti falešným ideálům krásy
Umělcovým záměrem bylo rovněž upozornit na povrchnost současného sportu. „Svou nahou akcí jsem taky chtěl jít příkladem rozmanitosti a přirozenosti proti závislosti a vlivu sociálních médií a falešných ideálů krásy,“ vysvětlil Starczewski.
Autentičnost těla je něco, co v moderním fotbalu chybí, což se odráží v tom, jak sport prodává určitý druh tělesné krásy. „Všechno tam musí být perfektní a nakonec je to všechno o komercializaci,“ dodal umělec.