
PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jan Lipavský, Filip Turek - 11.5. v 11:00
Nepřijal jsem pozvánku na Pražský hrad, protože nebyl pozván Miloš Zeman a Václav Klaus, řekl europoslanec Filip Turek (za Motoristy sobě) ke své nepřítomnosti na oslavách konce druhé světové války. Zkritizoval také výrok prezidenta Petra Pavla, který přirovnal Rusko k nacistickému režimu. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) dodal, že i za Zemanovy éry chtěl svou přítomností na hradních akcích demonstrovat, že jsou i jiné názory, než které tehdy prosazoval Zeman. „Pak mě jeho mluvčí Jiří Ovčáček vyškrtl, protože jsem něco tweetoval,“ vzpomněl si posléze ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Dnešní Rusko se bohužel chová v některých ohledech jako se kdysi chovalo nacistické Německo. Nerespektuje mezinárodní právo, respektuje právo silnějšího, napadlo suverénní zemi a vede s ní už více než tři roky agresivní válku,“ řekl Pavel před koncertem na Pražském hradě v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Následně vzdal hold všem, kdo bojoval proti nacismu, fašismu či japonskému imperialismu – a to včetně Rusů. „Ale vůbec to neznamená úctu k dnešnímu Rusku,“ poznamenal Pavel.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čím více se lejno rozmazává, tím více smrdí. Není to hezký obraz, řekl Benda ke kauze Novotného
Na slavnostní události ale chyběli jeho dva předchůdci, Miloš Zeman a Václav Klaus. Ti na akci pozvaní nebyli, což popudilo europoslance Filipa Turka.
„To byl hlavní důvod. Přijde mi, že to je oslava nás všech – že tu 80 let žijeme poté, co jsme porazili nacismus. Pozvání na Hrad jsem nepřijal, protože si myslím, že prezident Zeman i Klaus jsou velmi významnou součástí naší historie. Jsou to nejvýznamnější žijící čeští státníci. Na oslavě, jako je 80. výročí od konce druhé světové války, neměli chybět,“ nechal se slyšet europoslanec.
K prezidentu Pavlovi řekl, že má blíže ke „komunistické ideologii a minulosti“, a jeho přirovnání Ruska k nacistickému Německu označil za nepřesné. Navíc během jednání o příměří nepovažuje za dobrý nápad eskalovat situaci z pozice malých evropských států, jako je Česko. „Samozřejmě má prezident republiky nárok se jakkoliv vyjádřit vůči ruskému režimu, který páchá, co páchá,“ konstatoval Turek.
Lipavský vysvětlil, proč taky nepřišel
Kromě Turka nebyl na Pražském hradě ani ministr zahraničí Jan Lipavský. Ten měl ovšem jiné důvody. „Cestoval jsem na akci, která se konala druhý den ve Lvově na Ukrajině, takže jsem se z časových důvodů bohužel nemohl zúčastnit. Jinak bych samozřejmě na Hrad šel,“ řekl v Partii Terezie Tománkové.
Poznamenal, že dostával pozvánky i od Miloše Zemana, třebaže s jeho postoji mnohdy otevřeně nesouhlasil. „Svojí přítomností aspoň demonstruji, že jsou i jiné názory, než třeba tehdy prosazoval Miloš Zeman. Pak mě teda jeho mluvčí Jiří Ovčáček vyškrtl, protože jsem něco tweetoval. Ale myslím si, že když přijde pozvánka od prezidenta republiky, že je lepší to respektovat,“ vzpomněl si šéf diplomacie ve vysílání CNN Prima NEWS.
Okolnosti toho, proč nebyli pozváni Klaus a Zeman, za sebe nezná. Postavil se ale na obranu prezidenta Pavla, co se týče jeho přirovnání současného Ruska k nacistickému Německu. „Výrok není nějak eskalační. Prezident Pavel prostě popsal realitu a použil historické přirovnání. Může se nám to líbit, nemusí se nám to líbit,“ vzkázal ve studiu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Omluvte se za odpornou propagandu o Ukrajině, vyzval Turek ministra Lipavského. Vy šíříte tu ruskou, reagoval šéf diplomacie