Představitelé části opozice opět jednali o možných podobách spolupráce pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 tak pokračují ve formování koalice, která by mohla uspět mimo jiné proti premiérovi Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO.
„Chceme předsedu vlády, který nebude zbabělý. Chceme žít v zemi, kde pravda opravdu vítězí. Chceme, ať o úspěchu rozhoduje poctivá práce a ne číslo na šéfa a chceme, ať na naši zemi můžeme být zase pyšní,“ napsala k jednání trojkoalice předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Šéf lidovců Marian Jurečka dodává, že vytvořený blok může mít šanci změnit věci k lepšímu.
Chceme předsedu vlády, který nebude zbabělý. Chceme žít v zemi, kde pravda opravdu vítězí. Chceme, ať o úspěchu rozhoduje poctivá práce a ne číslo na šéfa a chceme, ať na naši zemi můžeme být zase pyšní.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) November 11, 2020
Proto jsme dneska opět usedli k jednomu stolu. 😊 https://t.co/Hz64Kwk1UA
Zmiňované strany dosud podepsaly memorandum o spolupráci. Parametry spolupráce představily na konci října, přičemž oznámily své cíle – především vítězství nad Babišovým hnutím ANO a vytvoření nové vlády. Strany ODS, lidovci a TOP 09 se shodly, že novým premiérem za toto uskupení by měl být šéf občanských demokratů Petr Fiala.
„Je to důležitý krok. Chceme dát lidem naději, že v této zemi nebude vládnout populismus, nebudou vládnout prázdné fráze a lži. Jsme připraveni dělat rozumnou politiku. Máme odvahu přijímat správná řešení a odvaha přijímat správná řešení je to, co naše země v tuto chvíli potřebuje,“ řekl tehdy Fiala.
Cílem je aspoň 64 poslaneckých mandátů
Opoziční blok si věří na zisk minimálně 64 mandátů. Z toho 34 by mělo připadnout ODS, 16 křesel lidovcům a 13 poslaneckých postů pro TOP 09. Klíč pro obsazování kandidátek vychází z předchozích volebních výsledků s přihlédnutím k D´Hondtově metodě přerozdělování mandátů.
Ve hře je také minimalizace efektu takzvaného „kroužkování“. Silné osobnosti jednotlivých stran by neměly být na posledních místech kandidátky, nýbrž na jejím vrcholu, aby jednotliví kandidáti nebyli pokoušeni vést osobní kampaň.
Strany opozičního bloku by se také měly vyvarovat témat, na nichž se mezi sebou neshodnou. TOP 09 by tak neměla v kampani prosazovat přijetí eura, zatímco občanští demokraté se vůči němu zase nebudou vymezovat.
O spolupráci jednají i Piráti a STAN
Jednání o společné volební koalici vedou také jiné opoziční strany. Již několik týdnů se rozvíjí námluvy mezi Piráty a hnutím STAN. Jak Ivan Bartoš z Pirátů, tak Vít Rakušan za STAN chtějí jít do voleb společně, podporu má případná koalice i u dalších tváří obou partají.
Klíčové však bude, jak to vyhodnotí členské základny, a to zejména u Pirátů, u nichž se objevují hlasy, že by měli jít do voleb samostatně.
Volby do Poslanecké sněmovny by se měly konat v příštím roce 20. až 21. října. Průzkumy stále za nejsilnější uskupení dlouhodobě označují hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jeho podpora však podle některých předpovědí slábne, mimo jiné kvůli pandemii koronaviru.