Někteří z nás považují pampelišky za ten nejotravnější „plevel“, co existuje. Miliony z nich již brzy padnou za oběť sekačkám ve službách anglických trávníků. Přitom pampelišky jsou pro mnoho různých živočišných druhů velice důležité a své výhody mají i pro nás.
Kořeny této vytrvalé rostliny je těžké dostat ven a kromě toho má téměř nezdolnou schopnost se dál množit a šířit. Pampelišky objevujeme i v prasklinách chodníků, kde nic jiného neroste. Často jde o první rostlinu, které si po nepříjemné zimě všímáme. A není divu – její nádherné žluté květy rozzáří každou travní plochu. Je takřka všude a dlouho kvete. Pro opylovače jde o ideální zdroj.
Pro opylovače představují pampelišky skvělý zdroj první jarní energie.
I když pampelišky kvetou téměř celý rok, vrcholu dosahují od dubna do května – právě včas pro probouzející se hmyz. Květy plné nektaru a pylu tak představují v tomto časném jarním období výživnou bombu. Od včel přes brouky po motýly, na každého se dostane.
Jak ji můžeme využít my? Již zmiňované kořeny se dají využít při výrobě poměrně chutné náhražky kávy. Mladé listy pampelišek jsou jedlé a plné vitamínů. Využijete i květy – třeba na pampeliškový med. Její odborný název, smetánka lékařská, naznačuje i velké množnosti využití této rostlinky jako léčivky. Pampeliškový čaj klidní bolesti břicha, ale díky vysokému obsahu inulinu vám pomůže i v boji proti cukrovce. Bílá hořká šťáva, která po utržení z pampelišky vychází, je zase velkým pomocníkem při kožních problémech.
Biodiverzita je základem každého zdravého ekosystému. Nenarušujme ji.
Tak zkusme zanechat honby za dokonalým trávníkem a nechme se unášet přirozenou krásou našeho okolí. V honbě za léčivými pampeliškami ale nezapomeňte nechat taky nějaké pro ostatní tvory.