CNN Prima News léčiva

léčiva

Výpis příspěvků ke štítku „léčiva“

Lékárníci neočekávají zlepšení ve výpadcích léčiv. Některá si vyrábějí sami, mají-li suroviny

S výpadky léčiv se kromě pacientů potýkají i nemocnice. A nechybí jim jen nedostupná antibiotika. Některým klinikám schází léky na srdeční arytmii, jinde nemají prášky na žaludek. Co nemocniční lékárny zvládnou, snaží se vyrobit samy. Někdy jim ale chybějí suroviny a technologie. Podle lékárníků ale mohou výpadky léků zhoršit péči o hospitalizované pacienty.

Čína dál kurýruje Evropany. Řešení závislosti na čínských lécích zůstává jen na papíře

Ještě před 30 lety Západ a Japonsko vyráběly 90 procent veškerých léčivých látek, dnes drtivou většinu produkce zajišťuje Čína. Týká se to důležitých antibiotik, vitaminu B nebo aspirinu. Přestože pandemie koronaviru ukázala, jak riskantní je závislost Evropské unie na dovozu léků z Číny, navržené řešení zatím zůstává jen na papíře.

Zbavme odpadní vodu léčiv a hormonů. Z ryb se stávají hermafroditi

Rybáři se radují, po mnoha letech by se vodní revíry mohly zbavit léčiv a hormonů. Ty podle některých studií mění u ryb pohlaví, stávají se z nich hermafroditi a nemohou se pořádně rozmnožovat. Stát s tím teď hodlá něco udělat. Vůbec poprvé Státní fond životního prostředí vypsal dotaci na čištění vod od léčiv a hormonů. Takto vydezinfikovanou vodu by pak bylo možné využívat třeba k zavlažování parků nebo zalévání zeleniny a jiných zemědělských plodin.

Na vývoji vakcíny proti covidu se v USA podílí český vědec. Stačí i čtvrtinová dávka

Americká laboratoř, kde pracuje i český molekulární biolog Michal Gaži, provádí testování potenciálních vakcín a léků – primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se na ni ale obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. Mimo jiné nadějnou látku americké společnosti Regeneron. Vědecký pracovník Texas Biomedical Research Institute Gaži byl hostem Lucie Hrdličkové v pořadu Interview.

Trump posílá společnosti Kodak 17 miliard korun. Usiluje o lékovou nezávislost na Číně

Pandemie koronaviru zvýšila obavy o dostatek farmaceutických látek používaných k výrobě léčiv v USA. Většina z nezbytných ingrediencí pochází z Číny a Indie. Americký prezident Donald Trump se snaží odbourat tuto závislost. Nově mu v tomto úsilí má pomoci dřívější ikona filmového průmyslu Eastmen Kodak. Od americké vlády dostala společnost 765 milionu dolarů (asi 17 miliard korun) na rozjezd své nové farmaceutické divize.