reklama
CNN Prima News léčiva

léčiva

Výpis příspěvků ke štítku „léčiva“

Zbavme odpadní vodu léčiv a hormonů. Z ryb se stávají hermafroditi

Rybáři se radují, po mnoha letech by se vodní revíry mohly zbavit léčiv a hormonů. Ty podle některých studií mění u ryb pohlaví, stávají se z nich hermafroditi a nemohou se pořádně rozmnožovat. Stát s tím teď hodlá něco udělat. Vůbec poprvé Státní fond životního prostředí vypsal dotaci na čištění vod od léčiv a hormonů. Takto vydezinfikovanou vodu by pak bylo možné využívat třeba k zavlažování parků nebo zalévání zeleniny a jiných zemědělských plodin.

Na vývoji vakcíny proti covidu se v USA podílí český vědec. Stačí i čtvrtinová dávka

Americká laboratoř, kde pracuje i český molekulární biolog Michal Gaži, provádí testování potenciálních vakcín a léků – primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se na ni ale obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. Mimo jiné nadějnou látku americké společnosti Regeneron. Vědecký pracovník Texas Biomedical Research Institute Gaži byl hostem Lucie Hrdličkové v pořadu Interview.

Trump posílá společnosti Kodak 17 miliard korun. Usiluje o lékovou nezávislost na Číně

Pandemie koronaviru zvýšila obavy o dostatek farmaceutických látek používaných k výrobě léčiv v USA. Většina z nezbytných ingrediencí pochází z Číny a Indie. Americký prezident Donald Trump se snaží odbourat tuto závislost. Nově mu v tomto úsilí má pomoci dřívější ikona filmového průmyslu Eastmen Kodak. Od americké vlády dostala společnost 765 milionu dolarů (asi 17 miliard korun) na rozjezd své nové farmaceutické divize.

reklama