CNN Prima News léčiva

léčiva

Výpis příspěvků ke štítku „léčiva“

Čína dál kurýruje Evropany. Řešení závislosti na čínských lécích zůstává jen na papíře

7. května 2022 07:48

Ještě před 30 lety Západ a Japonsko vyráběly 90 procent veškerých léčivých látek, dnes drtivou většinu produkce zajišťuje Čína. Týká se to důležitých antibiotik, vitaminu B nebo aspirinu. Přestože pandemie koronaviru ukázala, jak riskantní je závislost Evropské unie na dovozu léků z Číny, navržené řešení zatím zůstává jen na papíře.

Zbavme odpadní vodu léčiv a hormonů. Z ryb se stávají hermafroditi

20. června 2021 09:17

Rybáři se radují, po mnoha letech by se vodní revíry mohly zbavit léčiv a hormonů. Ty podle některých studií mění u ryb pohlaví, stávají se z nich hermafroditi a nemohou se pořádně rozmnožovat. Stát s tím teď hodlá něco udělat. Vůbec poprvé Státní fond životního prostředí vypsal dotaci na čištění vod od léčiv a hormonů. Takto vydezinfikovanou vodu by pak bylo možné využívat třeba k zavlažování parků nebo zalévání zeleniny a jiných zemědělských plodin.

Na vývoji vakcíny proti covidu se v USA podílí český vědec. Stačí i čtvrtinová dávka

30. října 2020 16:14

Americká laboratoř, kde pracuje i český molekulární biolog Michal Gaži, provádí testování potenciálních vakcín a léků – primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se na ni ale obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. Mimo jiné nadějnou látku americké společnosti Regeneron. Vědecký pracovník Texas Biomedical Research Institute Gaži byl hostem Lucie Hrdličkové v pořadu Interview.

Trump posílá společnosti Kodak 17 miliard korun. Usiluje o lékovou nezávislost na Číně

29. července 2020 09:20

Pandemie koronaviru zvýšila obavy o dostatek farmaceutických látek používaných k výrobě léčiv v USA. Většina z nezbytných ingrediencí pochází z Číny a Indie. Americký prezident Donald Trump se snaží odbourat tuto závislost. Nově mu v tomto úsilí má pomoci dřívější ikona filmového průmyslu Eastmen Kodak. Od americké vlády dostala společnost 765 milionu dolarů (asi 17 miliard korun) na rozjezd své nové farmaceutické divize.

Nechte pampelišky růst. Příroda se vám odvděčí

22. dubna 2020 06:00

Někteří z nás považují pampelišky za ten nejotravnější „plevel“, co existuje. Miliony z nich již brzy padnou za oběť sekačkám ve službách anglických trávníků. Přitom pampelišky jsou pro mnoho různých živočišných druhů velice důležité a své výhody mají i pro nás.