Nižší dotace na fotovoltaiku zasáhnou občany, nejen solární barony. Věřili vládě, říká expert
léčiva
Výpis příspěvků ke štítku „léčiva“
Sledujte speciál: Léková krize v Česku. Jak hodlá vláda zajistit dostatek medikamentů?
Jak v Česku vyřešit nedostatek léků a proč některé do lékáren dorazí až příští rok? Co může udělat vláda a jak pomůže Brusel? Sledujte speciální vysílání s politiky i experty na zdravotnictví ve čtvrtek od 10:30 na CNN Prima NEWS a také zde přímo v článku.
Lékárníci neočekávají zlepšení ve výpadcích léčiv. Některá si vyrábějí sami, mají-li suroviny
S výpadky léčiv se kromě pacientů potýkají i nemocnice. A nechybí jim jen nedostupná antibiotika. Některým klinikám schází léky na srdeční arytmii, jinde nemají prášky na žaludek. Co nemocniční lékárny zvládnou, snaží se vyrobit samy. Někdy jim ale chybějí suroviny a technologie. Podle lékárníků ale mohou výpadky léků zhoršit péči o hospitalizované pacienty.
Místo pomoci můžou pacienta i zabít. Jak zjistit, jestli vás neohrožuje kombinace léků?
Místo aby pomáhaly, může jejich kombinace pacientovi uškodit a následky mohou být i fatální. Někteří vážně nemocní lidé totiž denně užívají třeba 10 nebo i 20 různých léků. V několika nemocnicích tak působí kliničtí farmaceuti, v Ostravě nově poradí nejen hospitalizovaným, ale i ambulantním pacientům.
Čína dál kurýruje Evropany. Řešení závislosti na čínských lécích zůstává jen na papíře
Ještě před 30 lety Západ a Japonsko vyráběly 90 procent veškerých léčivých látek, dnes drtivou většinu produkce zajišťuje Čína. Týká se to důležitých antibiotik, vitaminu B nebo aspirinu. Přestože pandemie koronaviru ukázala, jak riskantní je závislost Evropské unie na dovozu léků z Číny, navržené řešení zatím zůstává jen na papíře.
Americká armáda testuje „pilulku mládí“. Zpomalí stárnutí a zlepší fyzičku
Stane se fikce realitou? Americká armáda testuje novou pilulku, která by mohla zpomalit stárnutí. Pomoct by měla i k lepší fyzické výkonnosti nebo zrychlit léčení zranění, informuje web Breaking Defense.
Zbavme odpadní vodu léčiv a hormonů. Z ryb se stávají hermafroditi
Rybáři se radují, po mnoha letech by se vodní revíry mohly zbavit léčiv a hormonů. Ty podle některých studií mění u ryb pohlaví, stávají se z nich hermafroditi a nemohou se pořádně rozmnožovat. Stát s tím teď hodlá něco udělat. Vůbec poprvé Státní fond životního prostředí vypsal dotaci na čištění vod od léčiv a hormonů. Takto vydezinfikovanou vodu by pak bylo možné využívat třeba k zavlažování parků nebo zalévání zeleniny a jiných zemědělských plodin.
Na vývoji vakcíny proti covidu se v USA podílí český vědec. Stačí i čtvrtinová dávka
Americká laboratoř, kde pracuje i český molekulární biolog Michal Gaži, provádí testování potenciálních vakcín a léků – primárně proti ebole nebo viru Marburg. Po vypuknutí pandemie COVID-19 se na ni ale obrátily farmaceutické firmy s prosbou, aby testovala jejich vakcíny a léky na tuto nemoc. Mimo jiné nadějnou látku americké společnosti Regeneron. Vědecký pracovník Texas Biomedical Research Institute Gaži byl hostem Lucie Hrdličkové v pořadu Interview.
Trump posílá společnosti Kodak 17 miliard korun. Usiluje o lékovou nezávislost na Číně
Pandemie koronaviru zvýšila obavy o dostatek farmaceutických látek používaných k výrobě léčiv v USA. Většina z nezbytných ingrediencí pochází z Číny a Indie. Americký prezident Donald Trump se snaží odbourat tuto závislost. Nově mu v tomto úsilí má pomoci dřívější ikona filmového průmyslu Eastmen Kodak. Od americké vlády dostala společnost 765 milionu dolarů (asi 17 miliard korun) na rozjezd své nové farmaceutické divize.
Nechte pampelišky růst. Příroda se vám odvděčí
Někteří z nás považují pampelišky za ten nejotravnější „plevel“, co existuje. Miliony z nich již brzy padnou za oběť sekačkám ve službách anglických trávníků. Přitom pampelišky jsou pro mnoho různých živočišných druhů velice důležité a své výhody mají i pro nás.