Plavkyně Lia Thomasová už delší dobu plní titulky zejména amerických médií. Vyhrává závody, ve čtvrtek se stala šampionkou univerzitní soutěže NCAA, ale články i přes úspěchy nejsou glorifikační. Je totiž transgender závodnicí a soupeřky vytrvale protestují proti tomu, aby s ní sdílely bazén, protože má nespornou výhodu.
Pennsylvánská univerzita už dříve nařídila studentům, aby o Thomasové do médií nemluvili, vedení školy si bylo totiž vědomé toho, že jde o ožehavé téma. Přesto několik plavkyň vystoupilo pod rouškou anonymity.
Transgender golfistka: U profíků se rozdíly stírají, mužská kostra má ale výhodu
Na úrovni vrcholového sportu se rozdíly mezi ženami a transgender sportovkyněmi stírají, ne všechny soutěžní disciplíny jsou jen o síle, vysvětlila transgender golfistka Anna Nicole Kučerová v pořadu Nový den. Hormonální léčba výrazně ubere na síle, v některých sportech ale může hrát roli třeba silnější mužská kostra, doplnila v ranním vysílání CNN Prima NEWS.
„Cítí se opravdu znechucené, protože bez ohledu na to, kolik práce tomu dávají, prohrají. Obvykle se mohou připravovat na startu s pocitem, že pořádně natrénovaly a všechny své konkurentky mohou porazit, když do toho dají všechno, co v nich je. Teď je to tak, že jsou na startu s vědomím, že prohrají. Tohle dostane opravdu každého,“ popsal pocity poražených zdroj z univerzity.
K průlomu došlo ve čtvrtek, kdy se 22letá Thomasová stala šampionkou vysokoškolské NCAA v závodě na 500 yardů. První studentka a závodnice – v tomto případě z univerzity Virginia Tech – totiž vystoupila na kameru s tím, že musela promluvit, když viděla, jak je jedna z jejích kolegyň deprimovaná z toho, že nepostoupila do finále soutěže kvůli tomu, že transgender sokyni zkrátka nelze přeplavat.
„Mám kolegyni, která se dnes (ve čtvrtek) nedostala do finále, vypadla. Je srdcervoucí vidět někoho, kdo prošel pubertou jako muž a má tělo muže, úplně ničit konkurenci. Kamarádku přepadly velké emoce a bylo silné to pozorovat, protože šlo o její poslední závod NCAA. Dala do toho všechno, zaplavala svůj nejlepší čas, ale stejně to nestačilo. Není možné soupeřit s někým takovým, jdete do závodu s tím, že jste bez šance,“ podotkla pro Rapid Fire Podcast.
Jen se soustředím na plavání
O tom, že Thomasová těží ze svého někdejšího pohlaví, svědčí fakt, že ve finále skončila před Emmou Weyantovou, stříbrnou medailistkou z loňských olympijských her v Tokiu. Když se závodnice seřadily na pódiu, druhou Weyantovou čekal hlasitý jásot. Při korunovaci Thomasové se ozval decentní potlesk, který byl naředěný pískáním.
„Snažím se to ignorovat, jak jen to jde, snažím se soustředit na plavání, abych se připravila na závody, ostatní věci blokuji,“ řekla nepopulární závodnice pro ESPN.
Bylo jasné, že publikum považuje za neoficiální vítězku 20letou Weyantovou. Po sociálních sítích se šířil hashtag #savewomensport, zachraňte ženský sport. Případně #Realchamp, skutečná šampionka.
Týmová kolegyně Thomasové pro Fox News Digital anonymně uvedla, že transgender plavkyně „zcela zničila integritu tohoto sportu“. „Je to vlastní odlišná kategorie, protože žádná žena nebude tak rychlá jako muž,“ doplnila.
Do roku 2019 závodila Thomasová v mužském týmu, ale posléze dokončila požadovaný rok léčby na snížení testosteronu. Na základě stížností chtěl plavecký svaz USA Swimming prodloužit dobu, po kterou bude snižována hladina hormonu, na tři roky. To by Thomasové neumožnilo závodit. Nakonec ale bylo od této snahy odstoupeno a kritizovaná závodnice může dál drtit konkurenci.