Rozhovor s transgender golfistkou Kučerovou
Na úrovni vrcholového sportu se rozdíly mezi ženami a transgender sportovkyněmi stírají, ne všechny soutěžní disciplíny jsou jen o síle, vysvětlila transgender golfistka Anna Nicole Kučerová v pořadu Nový den. Hormonální léčba výrazně ubere na síle, v některých sportech ale může hrát roli třeba silnější mužská kostra, doplnila v ranním vysílání CNN Prima NEWS.
Debata o transgender sportovcích se rozběhla společně s olympijskými hrami v Tokiu, kde poprvé bojovali o medaile lidé po změně pohlaví. Nejživější diskuze se točila kolem novozélandské transgender vzpěračky Laurel Hubbardové, které kritici zazlívali, že má coby bývalý muž nesporné fyzické výhody oproti svým oponentkám. Nakonec ale Hubbardová ve vzpírání neuspěla a oznámila, že uvažuje o ukončení své profesionální sportovní kariéry.
Transgender golfistka Anna Nicole Kučerová věří, že co do výkonu se rozdíly mezi ženami a transgender sportovkyněmi už stírají, alespoň v případě profesionálek. „Je to komplexnější otázka, na kterou se nedá přesně odpovědět. U rekreačních sportovců bude rozdíl asi velký, ale u vrcholových už ne,“ vysvětlila v pořadu Nový den.
Samotná hormonální léčba, kterou lidé při změně pohlaví podstupují, totiž sebere nemalou porci síly ve svalech. „Dejme tomu, že v golfu střelím o 40 nebo 50 metrů méně než třeba před 20 lety. Když Nelly Kordová střelí drivem 250 metrů, tak ten míček stejně dál nedám. Na úrovni profesionálů, ať už v jakémkoliv sportu, se ty rozdíly tedy stírají – nemám zdaleka tolik síly jako dřív, hormony dělají své,“ rozvedla dále na CNN Prima NEWS.
Nicole Kučerové ale nepřijde férové, když tzv. cis sportovkyním (tzn. narodily se jako ženy a identifikují se jako ženy – pozn. red.) není povoleno soutěžit, pokud mají v těle vyšší přirozenou hladinu testosteronu. To byl případ namibijských atletek, které kvůli tomu přišly o start na olympiádě v Tokiu.
„Narodily se jako ženy a jsou to cis ženy. Proč by nemohly sportovat, když to mají dané přírodou? To bychom pak mohli říkat, že Usain Bolt má delší nohy a běhá moc rychle, takže mu je zkrátíme nebo mu odečteme půl vteřiny,“ přiblížila svůj postoj golfistka.
Transgender žena v MMA by mohla mít výhodu
V minulosti volali někteří sportovci po speciálních kategoriích pro transgender závodníky. Podle Nicole Kučerové ale něco takového není u řady sportů ani potřeba, jelikož změna pohlaví nenabídne takové výhody, jak si mnozí myslí.
„Konkrétně u golfu musíte umět spoustu jiných věcí než jen střílet do dálky. Pokud nebudete umět krátkou hru – dohrát míček do jamky – tak vám to nijak nepomůže,“ řekla v pořadu Nový den.
Uznala ale, že ačkoliv hormonální zákrok ubere svalům na síle, v některých konkrétních disciplínách mohou transgender sportovkyně čerpat z jiných výhod. „Když bude třeba chtít bojovat v MMA, bude mít přeci jen výhodu, protože kostra je stále mužská,“ uvedla jako příklad.
Změnou pohlaví prošla Nicole Kučerová před třemi lety, samotný proces ale podle ní trvá prakticky od narození. Lidé jako ona prý už v raném věku cítí, že se chtějí stát jiným člověkem. „Hormonální léčba, jejíž délka se uvádí na dva až tři roky, je jen třešnička na dortu,“ poznamenala.
Slova prezidenta Miloše Zemana, který označil transgender lidi za odporné, se jí osobně nedotkla, snaží se na věci dívat s nadhledem. Podle ní ale hlava státu nemá takovým způsobem mluvit o komkoliv. „Obecně nám to ublížilo. Na internetu se vyskytuje spoustu nenávistných komentářů a řada lidí se snaží o osvětu. Pak přijde takováto věta a tuhle práci zničí,“ zmínila na závěr rozhovoru.