Nové nařízení o uzavření okresů na některých místech přináší paradoxní situace. Přestože cílem je snížit mobilitu a kontakty, tisíce lidí teď musejí za nákupy cestovat mnohem dál než dřív a potkávat se přitom s lidmi, se kterými by se běžně nepotkali. Trápí to například obyvatele okolí Turnova, kteří spadají celkem do tří okresů.
Město Turnov patří do okresu Semily, jenže řada obcí v jeho blízkosti už spadá do okresů Liberec nebo Jablonec nad Nisou. Na nákupy za humna místní tedy tak, jak byli zvyklí, teď nemůžou.
Martin Najperk bydlí v okrese Liberec, ve Čtveříně, co by kamenem dohodil od Turnova. „Štve mě to, vůbec nechápu, jaký to má smysl. Tady to máme do nejbližšího supermarketu nebo do lékárny čtyři kilometry, ale podle nového nařízení musíme jezdit na druhou stranu do Liberce, který je 20 kilometrů daleko. Spousta lidí tady navíc ani nemá auto, takže když vyrazí vlakem nebo autobusem, mají to výlet na celý den. Že by zrovna tohle byl způsob, jak bránit šíření viru, o tom pochybuju,“ zlobí se muž opírající se o berli před domem, z jehož zahrady je na blízký Turnov dobře vidět.
O pár desítek metrů vedle prodává ze dvora jablka a zeleninu Zdeněk Ježek. I on kroutí hlavou. Z Turnova to sem lidi mají kousek a nemůžou přijet, z Liberce přes 20 kilometrů a přijet můžou. „Podle mě to měli udělat podle vzdálenosti od trvalého bydliště, třeba okruh 15 kilometrů a hotovo,“ tvrdí.
Okres Jablonec nad Nisou na tom není o moc lépe
Přes hranici kraje už nemohou přejíždět na nákupy, jak byli zvyklí, ani obyvatelé Jenišovic. Tahle obec pro změnu leží v okrese Jablonec nad Nisou. „Do Turnova to máme šest kilometrů, ale tam nesmíme. Můžeme do Železného Brodu, tam je to 15, nebo do Jablonce nad Nisou, to je přes 20. V Jablonci to ani někteří lidé neznají a nebudou vědět, kam jít,“ myslí si seniorka Alena Brožková. V Jenišovicích je sice obchod se základními potravinami, ale chybí tu lékárna, pošta nebo bankomat.
Starosta Turnova Tomáš Hocke už poslal ministru vnitra žádost o výjimku pro obvytale blízkých obcí. „Je to skoro deset tisíc lidí, kteří to k nám mají výrazně blíž než do jiných větších měst ve svých okresech,“ popisuje starosta. Chce výjimku, jakou už dostali například lidé v Plzni, kteří nemohli do hypermarketu ležícího těsně za hranicí sousedního okresu. „Je důležité, aby lidé dodržovali pravidla, ale musíme nastavit taková pravidla, která dodržovat lze a která dávají smysl,“ tvrdí Tomáš Hocke. Na svou žádost zatím odpověď z ministerstva vnitra nedostal.