Při hodnocení situace pandemie koronaviru se nesmíme omezovat jen na čistý počet nakažených, říká v rozhovoru pro nedělní vydání německého týdeníku Welt Hendrik Streeck ředitel Institutu pro virologii a výzkum HIV Univerzity Bonn. Varuje tak před přehnanou reakcí s ohledem na rostoucí čísla infikovaných v Evropě.
„Jsem pro změnu strategie o rozsahu a době trvání vládních omezení k překonání pandemie koronaviru. Nejde jen o počet infekcí,“ tvrdí Streeck i přes významně zvyšující se čísla. A vysvětluje: „Zároveň ale nevidíme zvýšení úmrtnosti.“
Virolog poznamenává, že ze sociálního hlediska nemusí být infekce bez příznaků nutně špatná. „Čím vice lidí se nakazí a nevyskytnou se u nich příznaky, tím více budou imunní. Aspoň na krátkou dobu,“ říká Streeck.
Podle něj je třeba také zdůraznit, že nikdo, tedy žádný politik, virolog či epidemiolog, v současnosti nezná správnou cestu k vyřešení pandemie. Přesto to není důvod pro větší omezování života. „Můžeme se o řešení pokoušet, a to také tím, že umožníme dělat chyby,“ navrhuje cestu virolog Streeck.
V Německu se navíc „rozjíždí“ debata o ochraně osobnostních práv při nošení roušek a možnosti sledování lidí kamerovými systémy v době pandemie. „Dohled přes kamery a rozpoznávání obličejů budou nyní ještě méně účinné, než byly dosud,“ tvrdí v rozhovoru pro mediální skupinu Funke Ulrich Kelber z Úřadu pro ochranu osobních údajů. Proto prý nové přístupy mají být ověřeny a povoleny.
Čím vice lidí se nakazí a nevyskytnou se u nich příznaky, tím více budou imunní.
„Roušky, respirátory či jakékoliv jiné ochrany nosu a úst se stanou normální částí oblečení, jako je tomu již dlouho v asijských zemích během chřipkové sezóny,“ uzavírá virolog z Bonnské univerzity Hendrik Streeck.