Covid zvládla šitím roušek, teď už nepřežila. Úspěšná ostravská firma s kabelkami končí

V České republice krachuje jedna firma za druhou. Přežily covid a teď je ničí ekonomická krize. Obrovské problémy mají například podnikatelé v oblasti oděvnictví. Někteří přišli ze dne na den o všechny zákazníky. Takový je případ i ostravské firmy s kabelkami, která na trhu úspěšně fungovala 14 let.

Zvuk šicího stroje bude Darině Ermisové chybět. Svou firmu budovala od roku 2008. Sama, bez pomoci, na mateřské dovolené. Postupně ale firma Dara bags úspěšně rostla. „V letech 2015–⁠2016 jsem vyhrála nějaké podnikatelské soutěže, měla jsem pod sebou zhruba 30 zaměstnanců a obrat jsme měli okolo 25 milionů korun,“ popsala pro CNN Prima NEWS své podnikatelské začátky Darina Ermisová.

Zákaznice její kabelky milují. „Jsou barevné a originální. Líbilo se mi na nich hlavně to, že jsou originální a kvalitní. Jednu mám 5 let a vypadá pořád jako nová,“ vysvětlila zákaznice Denisa Haviarová.

Pak ale přišel covid a vše obrátil vzhůru nohama. Kabelky se ze dne na den přestaly prodávat. Paní Darina se ale nevzdala a firmu na trhu držela díky šití roušek. „Když už jsme si mysleli, že se svět vrátil do normálu a rok 2021 nebyl úplně špatný, přišla válka. A my jsme opět ze dne na den přestali prodávat zboží.“

Vaz jim zlomila krize

Podnikatelka dělala vše pro to, aby firmu zachránila. V létě na sociálních sítích prosila svou 60tisícovou fanouškovskou základnu o pomoc a vyprodala všechny zásoby, přestěhovala firmu do energeticky úspornějších prostor a čekala na podzim. „Nákupy nepřišly. Zákazníci nakupují jídlo, nenakupují kabelky,“ uvedla Ermisová.

Lidé se kvůli krizi omezují. Šetří, kdo může, a kabelky zkrátka nejsou až tak potřebné k životu. Navíc vidina stále rostoucích nákladů na jejich výrobu a s tím spojené zdražování pro majitelku téměř jistě znamená budoucnost v minusu. V dílně pracovalo 15 zaměstnanců, teď jich tam je šest. Od ledna ve firmě nebude už ani jeden.

Tagy: