reklama

Největší český dalekohled prošel modernizací. Nově uvidí i vzdálené galaxie

V Ondřejově u Prahy stojí už přes padesát let Perkův dalekohled, který je největší v České republice. Vzhledem k tomu, že má za sebou nespočet pohledů na noční oblohu, prochází modernizací. Nyní uvidí i vzdálené galaxie. O jeho modernizaci se zajímal pořad Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Ve své více jak padesátileté historii se tento spektroskopický dalekohled podílel na mnoha důležitých objevech a výzkumech. Byl to právě Perkův dalekohled, který potvrdil nález hnědého trpaslíka, jedné z prvních objevených extrasolárních planet v rámci americké mise TESS. Ta má za úkol objevovat právě exoplanety.

Mimořádnost rekonstrukce Perkova dalekohledu spočívá v tom, že všechna zrcadla uvnitř byla nahrazena jiným sběračem světla, a to optickým vláknem. To zvedlo účinnost dalekohledu zhruba o 40 procent. Nově má v sobě zabudovanou i kameru a vůbec poprvé může fotografovat objekty, tudíž se kromě spektroskopie dá používat také fotometrie.

Pro představu, Perkův dalekohled dokáže zobrazit plamen svíčky na povrchu Měsíce. Primárně byl ale určen k pozorování hvězd a ne vzdálených galaxií. „Nejsme v milionech světelných roků, ale dejme tomu ve stovkách nebo tisících,“ řekl Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu. Nyní ale bude modernizovaný dalekohled schopen pozorovat i právě galaxie. Celý rozhovor o modernizaci přístroje naleznete v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Politika

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

Česko může vést vláda až pěti stran. Slovákům přitom široké kabinety nefungovaly

V Česku zbývá rok do voleb, které určí nové složení Poslanecké sněmovny a zřejmě i novou vládu. Opozice se zformovaly do dvou bloků, přičemž oba chtějí zvítězit nad tím druhým a zároveň touží porazit hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Jak Ivan Bartoš vedoucí Piráty s hnutím STAN, tak Petr Fiala šéfující bloku ODS, KDU-ČSL a TOP 09 říkají, že chtějí být příštími premiéry. Vzhledem k názorovému zakotvení stran se navíc dají očekávat konflikty, pokud se oba bloky rozhodnou vytvořit společnou koaliční vládu. S takovými kabinety má dlouholeté zkušenosti Slovensko a nutno podotknout, že spíše negativní.

Očkování proti covidu budou Čechům hradit pojišťovny, rozhodla Sněmovna
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Ministr Brabec má zdravotní problémy. Po jednání uhelné komise skončil v nemocnici
Volný: Nucená vakcinace je znásilnění. Nasaďte si roušku, reagoval Blatný
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Průměrná mzda dosáhla 35 402 korun. V Česku nejvíce vydělávají Pražané, přes 43 tisíc
Další články
reklama
reklama