reklama

Největší český dalekohled prošel modernizací. Nově uvidí i vzdálené galaxie

V Ondřejově u Prahy stojí už přes padesát let Perkův dalekohled, který je největší v České republice. Vzhledem k tomu, že má za sebou nespočet pohledů na noční oblohu, prochází modernizací. Nyní uvidí i vzdálené galaxie. O jeho modernizaci se zajímal pořad Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Ve své více jak padesátileté historii se tento spektroskopický dalekohled podílel na mnoha důležitých objevech a výzkumech. Byl to právě Perkův dalekohled, který potvrdil nález hnědého trpaslíka, jedné z prvních objevených extrasolárních planet v rámci americké mise TESS. Ta má za úkol objevovat právě exoplanety.

Mimořádnost rekonstrukce Perkova dalekohledu spočívá v tom, že všechna zrcadla uvnitř byla nahrazena jiným sběračem světla, a to optickým vláknem. To zvedlo účinnost dalekohledu zhruba o 40 procent. Nově má v sobě zabudovanou i kameru a vůbec poprvé může fotografovat objekty, tudíž se kromě spektroskopie dá používat také fotometrie.

Pro představu, Perkův dalekohled dokáže zobrazit plamen svíčky na povrchu Měsíce. Primárně byl ale určen k pozorování hvězd a ne vzdálených galaxií. „Nejsme v milionech světelných roků, ale dejme tomu ve stovkách nebo tisících,“ řekl Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu. Nyní ale bude modernizovaný dalekohled schopen pozorovat i právě galaxie. Celý rozhovor o modernizaci přístroje naleznete v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

reklama
Lidé mohou přežít pod troskami tři až pět dní, řekl traumatolog odlétající do Bejrútu
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
reklama
reklama
Horší než občanská válka? V libanonské metropoli pršelo sklo

360°

Domácí zpravodajství

Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama