reklama

Největší český dalekohled prošel modernizací. Nově uvidí i vzdálené galaxie

V Ondřejově u Prahy stojí už přes padesát let Perkův dalekohled, který je největší v České republice. Vzhledem k tomu, že má za sebou nespočet pohledů na noční oblohu, prochází modernizací. Nyní uvidí i vzdálené galaxie. O jeho modernizaci se zajímal pořad Nový den na CNN Prima NEWS.

reklama

Ve své více jak padesátileté historii se tento spektroskopický dalekohled podílel na mnoha důležitých objevech a výzkumech. Byl to právě Perkův dalekohled, který potvrdil nález hnědého trpaslíka, jedné z prvních objevených extrasolárních planet v rámci americké mise TESS. Ta má za úkol objevovat právě exoplanety.

Mimořádnost rekonstrukce Perkova dalekohledu spočívá v tom, že všechna zrcadla uvnitř byla nahrazena jiným sběračem světla, a to optickým vláknem. To zvedlo účinnost dalekohledu zhruba o 40 procent. Nově má v sobě zabudovanou i kameru a vůbec poprvé může fotografovat objekty, tudíž se kromě spektroskopie dá používat také fotometrie.

Pro představu, Perkův dalekohled dokáže zobrazit plamen svíčky na povrchu Měsíce. Primárně byl ale určen k pozorování hvězd a ne vzdálených galaxií. „Nejsme v milionech světelných roků, ale dejme tomu ve stovkách nebo tisících,“ řekl Pavel Suchan, tiskový tajemník Astronomického ústavu. Nyní ale bude modernizovaný dalekohled schopen pozorovat i právě galaxie. Celý rozhovor o modernizaci přístroje naleznete v přiloženém videu.

Další hlavní zprávy

Školství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je

V prvním květnovém týdnu se deváťáci zapotili při konání přijímacích zkoušek na své vysněné školy. Po jejich dopsání však na mnohé z nich padla skepse. Studenti se často bouří kvůli obtížnosti zkoušek, především té z matematiky. Podle nich bylo nemožné i s nastaveným časem test stihnout. Rodiče dětí pak podtrhují fakt, že se žáci od začátku školního roku prezenčně téměř neučili. Kromě kritiky vůči Cermat však přichází i ta vůči samotným dětem.

Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Exploze u školy v Kábulu: Nejméně 40 mrtvých, mezi oběťmi jsou hlavně studenti
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama