Spor uvnitř Spolu: Šovinistické prase? Jen jsem zíral, vyčetl Vondra Kolářovi urážení Trumpa
galaxie
Výpis příspěvků ke štítku „galaxie“
Hrozba z hlubokého vesmíru. Čeká nás srážka s blízkou galaxií, my se toho ale nedožijeme
Vědci z americké NASA potvrdili znepokojující zjištění: Planeta Země a spolu s ní celá Mléčná dráha se srazí s galaxií Andromeda. Kolize je nevyhnutelná a nedá se proti ní nic dělat. Střet s jinou galaxií bude mít pro tu naši zásadní dopady, minimálně z jednoho důvodu ale nemusíme propadat zbytečné panice – dojde k tomu až za pár miliard let.
Vesmírná podívaná OBRAZEM: Souboj titánů i tanec galaxií aneb Teleskop odhaluje taje kosmu
Vesmírný teleskop Jamese Webba se již dva roky dělí o svá vědecká pozorování z kosmu. Za tu dobu odhalil světu dechberoucí úkazy, které by jinak zůstaly nepoznány. Mezi ně se řadí tančící galaxie, „souboj titánů“, vesmírné letokruhy, monumentální hvězdy či impozantní prstence. Podívejte se, co vše z kosmu dokázal přiblížit jediný teleskop.
Nebeské „diamanty sezóny“. Webbův teleskop odhalil kvasar připomínající prsten s drahokamy
Nový unikátní snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba nabízí pohled na jiskřící kvasar ve vesmíru. Jedná se o planoucí centrum aktivní galaxie, které je poháněno černými dírami. Experti, kteří úkaz připomínající zdobený prsten představili, jej označili za „diamanty sezóny“ a snímek měsíce.
Zářivý vesmírný tanec: Webbův teleskop zachytil dechberoucí snímek galaxií Tučňák a Vejce
O svá první pozorování vesmíru se Webbův teleskop podělil 12. července 2022. A u příležitosti druhého výročí astronomové zveřejnili další nebeskou podívanou. Jedná se o pohled na dvě galaxie, kterým se přezdívá Tučňák a Vejce, které spolu „tančí kosmický tanec“. Souhrnně mají název Arp 142. Poprvé galaktickou dvojici ve viditelném světle zachytil Hubbleův vesmírný dalekohled, Webbův snímek však odhaluje dříve neviděné detaily.
Tunisko, země splněných přání, nabízí přespání v poušti i výpravu do galaxií Star Wars
Už jste byli v Tunisku? Než odpovíte, zeptáme se ještě jinak — zažili jste Tunisko, vřelé a horké, autentické a se vším, co nabízí? Pokud tuhle zemi chcete skutečně poznat, dostanete šanci, má totiž co nabídnout. Jen těžko stihnete všechny místní zajímavosti na jeden zátah, takže je velká pravděpodobnost, že tady strávíte nejednu dovolenou. V našem dalším článku o putování Tuniskem s Čedokem se vydáme do svatého města Kairouan a do oblasti Tozeur. Zkusíme poodhalit tajemství, díky kterému mnozí dokonale propadli kouzlu africké Sahary, které učarovalo i vyhlášeným filmařům. A když se tu líbilo tvůrcům legendárních snímků, jako jsou Hvězdné války nebo Anglický pacient, není důvod, aby se tu nelíbilo i vám.
Převratný objev astronomů: Narazili na masivní černou díru. „Spící obr“ jim vyrazil dech
Nejtěžší hvězdnou černou díru v Mléčné dráze objevili astronomové z Evropské vesmírné agentury (ESA). Pracovní skupina vědců pojmenovala tohoto „spícího obra“ Gaia BH3, píše CNN. Nachází se relativně blízko Zemi – ve vzdálenosti téměř dvou tisíc světelných let od naší planety, tvrdí vědci.
Nejjasnější záblesk všech dob: Vědci objasnili obří vesmírnou explozi. A mají novou záhadu
Vědci objevili příčinu nejjasnější exploze, jaká kdy byla zaznamenána. Záblesk zachycený teleskopy v roce 2022 byl pravděpodobně způsoben explodující supernovou. Zároveň vědci narazili na další – zatím nevysvětlitelnou – záhadu, která nabourává dosud přijímanou teorii o původu některých těžkých prvků, jako jsou zlato, platina, olovo či uran.
Na Zemi dopadlo intenzivní záření zřejmě z jiné galaxie. Vědci nedokážou jev vysvětlit
Záhadné kosmické záření o nezvykle vysoké energii zaznamenali vědci z vesmírné observatoře v americkém Utahu. Vzácná částice konkuruje paprsku s největší hodnotou energie, který byl na povrchu Země dosud naměřen. Zdroj unikátního záření je podle odborníků dosud neznámý, ale předpokládá se, že by mohl pocházet z tajemné a neprobádané oblasti za hranicemi Mléčné dráhy. Píše o tom web CNN.
Úchvatný snímek kolize dvou galaxií. Vědci ukázali, jak se zbortí naše Mléčná dráha
Teleskopy na havajské observatoři Gemini zaznamenaly dechberoucí fotografii dvou kolidujících galaxií NGC 4567 a NGC 4568, jež se v současnosti přibližují k sobě a splývají v jednotný vesmírný útvar. K úplnému sloučení galaxií dojde až za 500 milionů let. Vědci na příkladu kolize nebeského tandemu vysvětlili, jak jednou skončí Mléčná dráha a jak se při té příležitosti promění výhled ze Země.
Úchvatný objev Webbova vesmírného dalekohledu. Nejstarší galaxie vznikla před miliardami let
Vesmírný dalekohled Jamese Webba objevil dosud nejstarší galaxii ve vesmíru. Zhruba 13,5 miliardy let starý systém hvězd vznikl jen 300 milionů let po velkém třesku.
Tančící galaxie i monstrózní hvězdy. NASA ukázala další unikátní snímky z hlubin vesmíru
Americká vesmírná agentura NASA v úterý se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnila první plně barevné snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír. První snímek, který zachytil kupu galaxií SMACS 0723, zveřejnila NASA na brífinku v Bílém domě už v noci na úterý SELČ. Další čtyři snímky zachycují zhroucenou hvězdu, tančící galaxie, analýzu exoplanety a mlhovinu plnou hvězd.
Tohle ještě nikdo nikdy neviděl. NASA zveřejnila snímek nejhlubšího pohledu do vesmíru
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnil první plně barevný snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba. Jde o doposud nejhlubší pohled do vesmíru, na němž je zachyceno světlo z galaxií z období před miliardami let, uvádí britská BBC na svých internetových stránkách.