CNN Prima News galaxie

galaxie

Výpis příspěvků ke štítku „galaxie“

Na Zemi dopadlo intenzivní záření zřejmě z jiné galaxie. Vědci nedokážou jev vysvětlit

Záhadné kosmické záření o nezvykle vysoké energii zaznamenali vědci z vesmírné observatoře v americkém Utahu. Vzácná částice konkuruje paprsku s největší hodnotou energie, který byl na povrchu Země dosud naměřen. Zdroj unikátního záření je podle odborníků dosud neznámý, ale předpokládá se, že by mohl pocházet z tajemné a neprobádané oblasti za hranicemi Mléčné dráhy. Píše o tom web CNN.

Úchvatný snímek kolize dvou galaxií. Vědci ukázali, jak se zbortí naše Mléčná dráha

Teleskopy na havajské observatoři Gemini zaznamenaly dechberoucí fotografii dvou kolidujících galaxií NGC 4567 a NGC 4568, jež se v současnosti přibližují k sobě a splývají v jednotný vesmírný útvar. K úplnému sloučení galaxií dojde až za 500 milionů let. Vědci na příkladu kolize nebeského tandemu vysvětlili, jak jednou skončí Mléčná dráha a jak se při té příležitosti promění výhled ze Země.

Tančící galaxie i monstrózní hvězdy. NASA ukázala další unikátní snímky z hlubin vesmíru

Americká vesmírná agentura NASA v úterý se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnila první plně barevné snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba, který od ledna letošního roku z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země pozoruje vesmír. První snímek, který zachytil kupu galaxií SMACS 0723, zveřejnila NASA na brífinku v Bílém domě už v noci na úterý SELČ. Další čtyři snímky zachycují zhroucenou hvězdu, tančící galaxie, analýzu exoplanety a mlhovinu plnou hvězd.

Tohle ještě nikdo nikdy neviděl. NASA zveřejnila snímek nejhlubšího pohledu do vesmíru

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se svými partnery z evropské vesmírné agentury ESA a kanadské CSA zveřejnil první plně barevný snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba. Jde o doposud nejhlubší pohled do vesmíru, na němž je zachyceno světlo z galaxií z období před miliardami let, uvádí britská BBC na svých internetových stránkách.