CNN_Domácí: PC TUNEL POD RYBNIKEM.1
Slovácko není pouze regionem folklóru a dobrého vína. Lidé tady ocení i nádhernou přírodu. Přesvědčit se můžete například v Modré na Uherskohradišťsku. Navštívit zde můžete největší sladkovodní tunel v Evropě.
Osm metrů dlouhý a dva metry široký tunel ročně přiláká více než dvě stě tisíc návštěvníků. Lidé se v expozici vodního světa střídají od rána až do odpoledne. Ryby od návštěvníků odděluje pouze několik centimetrů široká skleněná stěna.
„My nejsme odsud, jsme ze Sokolova. Jsem velice překvapena, je to krásné, ryby spolupracují, jsou nádherně vidět,“ pochvaluje si podívanou jedna z návštěvnic v pořadu Prima Česko.
Sladkovodní tunel Modrá Zdroj: Zivavodamodra.cz
„Celkově tady máme asi 150 exemplářů náležících ke 35 druhům. Můžeme vidět to, co je běžné pro řeku Moravu, plus historické druhy, což jsou hlavně jeseterovití. Určitě zaujmou i velcí kapři, máme tady jedince přes 15 kilo, mezi nimi je největší Jonáš, který má dokonce 30 kilo, to už je rarita,“ vypráví o nejzajímavějších kouscích šéf expozice Jiří Kroča.
Akvárium naruby: V Lomečku pozorují podvodní život osm metrů pod hladinou
Víte, že nedaleko Domažlic lze zažít tu pravou „verneovku“ ve stylu Dvaceti tisíc mil pod mořem? Uprostřed průzračného lomu v areálu Lomečku u obce Starý Klíčov je totiž v osmimetrové hloubce zapuštěna největší podvodní pozorovatelna v Česku, odkud se skrz padesáticentimetrová okna dá sledovat vodní svět.
Pozorování ryb, které jsou „doma“
Přirozený život v potoce, rybníku či mokřadu můžete sledovat ve dvou podzemních patrech, ale i ve venkovní tůni. Velkým hitem jsou potápěčské exhibice a odborné přednášky. Myšlenka vodního světa se před lety zrodila v hlavě starosty Modré Miroslava Kováříka. „Napadlo mě vystavět tunel v přírodních podmínkách, aby se lidé v teráriu mohli dívat na ryby, které by byly ‚doma‘. Povedlo se to a vznikl z toho největší sladkovodní tunel v Evropě,“ vzpomíná na vznik podvodního tunelu.
A že se s nápadem v Modré trefili do černého, potvrzuje další návštěvník. „Je to nádherné vidět ty živočichy takhle zblízka.“
K vidění jsou i pratuři
V horkém létě se návštěvníci mohou zchladit v místním přírodním koupališti anebo brouzdališti. Unikátní je systém filtrace vodních ploch, která probíhá pomocí mokřadních rostlin. Součástí vodního světa je i venkovní výběh pro pratury. Jedná se o původní divoké předky dnešních domestikovaných krav.
„Vůdce stáda pratur Bulík je první pratur narozený v České republice asi po osmi stech letech v Milovicích. Jeho syn Jaroš je trochu lehčí, je to první Moravan. Takže tu máme prvního Čecha a prvního Moravana, kteří se k nám vrátili po osmi stech letech,“ vypráví starosta Miroslav Kovářík.
Po návštěvě vodního světa se dá rozjímat v nedaleké barokní bazilice na Velehradě anebo se můžete vydat po stopách Velké Moravy v sousedním Archeoskanzenu. Studnice slováckých pokladů je zkrátka bezedná.