Akvárium naruby: V Lomečku pozorují podvodní život osm metrů pod hladinou

Lomeček

Víte, že nedaleko Domažlic lze zažít tu pravou „verneovku“ ve stylu Dvaceti tisíc mil pod mořem? Uprostřed průzračného lomu v areálu Lomečku u obce Starý Klíčov je totiž v osmimetrové hloubce zapuštěna největší podvodní pozorovatelna v Česku, odkud se skrz padesáticentimetrová okna dá sledovat vodní svět.

Neuvěřitelných 8 metrů pod hladinou můžete bez potápěčského vybavení pozorovat vodní svět plný ryb v Mrákově.

„Tady máme obrovské kapry a jesetery jsme si sem dali. Dneska už máme třeba jesetera, který má skoro dva metry. Máme regulovaný počet, aby to nevadilo kvalitě vody,“ říká Provozovatel přírodního koupaliště Lomeček Zdeněk Zrůst.

Jako z verneovky

Zanořená kabina je i v rámci Evropy jedinečná a je největším pozorovacím podvodním zařízením v Čechách. Je to vlastně takové akvárium naruby, díky kterému si přijdete jak v dobrodružných příbězích Julese Verna.

„Já si myslím, že kvůli tomu sem chtěl manžel jet, že to vypadá jako ve verneovce, protože se mu líbí tenhle žánr,“ pochvaluje si v pořadu Prima Česko zdejší prostředí jedna z návštěvnic Barbora Vaizová. A její příbuzný Filip dodává: „Byl to takový zvláštní pocit, jak jsme tam lezli dolů, viděli jsme jenom pár ryb a ségra se tam celou dobu bála a chtěla už nahoru.“

K pozorovací kabině se dostanete po dřevěné lávce a sestupovou šachtou pak po žebříku slezete do samotné pozorovatelny.

Ponor i s potápěčským vybavením

„Ten počet osm lidí je vlastně daný tím, že máme osm kulatých oken, která mají v průměru 50 centimetrů. Lomeček je zatopený kamenolom. Těžilo se tady až do roku 1988,“ zmiňuje Zdeněk Zrůst něco málo z historie a pokračuje tím, co je v Lomečku k vidění dodnes: „Tenhle granodiorit s čenými vyrostlicemi amfibolitu tady zůstal a my jsme si z toho vytvořili takové přírodní ostrůvky. Je tady bohatý vodní život ale hlavně křišťálově čistá voda. Na své si tak přijdou plavci i potápěči.“

„Tady je malá hloubka, maximálně asi 10 metrů. Tím pádem se nemůže nic stát, když někdo zpanikaří, vystřelí nahoru, hned je na hladině, během necelých pěti vteřin a je to v pohodě. Pod vodou plavou nejenom ryby, ale jsou tady i zatopené lodě, sochy a potápěči tu mohou vplout také do kesonu (speciální typ potápěčského zvonu, pozn. red.),“ dodává odvahy všem začátečníkům potápěč Dominik Wild.

Na své si na některých místech pod vodou přijdou i ti zkušenější, jak dodává instruktor potápění Radek Johánek: „Tam se musíte s vybavením zanořit a pak může dovnitř. Je tam malý prostup, takže musíte dávat pozor, abyste se nezachytili výstrojí.“

V malé hloubce je dobrá viditelnost. Lom je vhodný i pro potápěče začátečníky.

Na své si přijdou i milovníci umění

Zoufat nemusí ani ti, kteří si pod hladinu netroufnou a neodváží se ani do pozorovací kabiny. Celý areál je vyzdoben originálními uměleckými díly. „My tady děláme už pár let sochařská sympozia, třeba tyhle krásné rybičky nám dělal kamarád z Itálie Umerto Rigero,“ láká do Lomečku milovníky umění Zdeněk Zrůst.

V Lomečku si na své přijdou nejenom milovníci podvodního světa a vodních radovánek. Pokud nemáte závrať, můžete vyzkoušet i vyšší dřevěnou lávku, kterou zvládnou přejít i děti.

Tagy: