Tak jako města zakazují ohňostroje, možná bychom si i my mohli dát moratorium, třeba od adventu až do 15. ledna bez politických dělobuchů. Ale chápu, je volební rok, a tak se petardy musejí střílet nepřetržitě. Ale když čtu a slyším kolegu Metnara, jak vystřeluje slova o blamáži se dvěma procenty HDP na obranu a o PR číslech, tak si musím povzdychnout: „Luboši, nedělej to, nesedí ti to.“ Ale chápu, stranické PR káže, píše ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v exkluzivním komentáři pro CNN Prima NEWS.
Mohla bych zde dávat jeden argument za druhým a vyvracet či vysvětlovat výkřiky „expertů“, politiků i třeba prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly, který se rozpovídal nad rámec toho, co by bylo jemu a jím vedenému úřadu adekvátní. Zmíním ovšem jen ty největší účelové nesmysly, jež zazněly ve veřejném prostoru, protože chci hlavně dospět k tomu, že výdaje ve výši dvou procent HDP na obranu nejsou cílem, ale prostředkem.
Rok má 12 měsíců
Vyvolávání pocitu, že prosinec je nějaký sprostý měsíc, ve kterém se už nemá platit, je absurdní – rok má dvanáct měsíců a prosinec je jako každý jiný. Představa, že jeden den se někdo rozmyslí a druhý den pošle miliardy, je nesmyslná. A je to dobře. Stát má nastavena jasná pravidla. Schválení každé smlouvy, každé platby má svůj řád.
Například o urychlení dodání dvou F-35 se začalo debatovat v první polovině roku 2024, a to, že proběhla zásadní platba v prosinci, je dáno dvěma faktory – dle smlouvy se platí dvakrát do roka a zároveň dochází v průběhu tohoto období k týdenním nákupům dolarů, aby se vykrývaly kurzové výkyvy a zároveň nerozkolísal trh. Mimochodem, díky tomuto postupu ve spolupráci s Ministerstvem financí stát za loňský rok ušetřil přes 600 milionů korun.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Loňský rozpočet byl téměř dvojnásobný oproti roku 2019 (164,3 ve srovnání s 71 miliardami), přičemž to odpovídalo i výši investic. Na ty šlo přibližně 15krát více než v roce 2015. A pokud se někdo podívá na tempo financování, zjistí, že vítězí prosinec. Jedno, jestli jsem ministryní já nebo pánové Metnar a Stropnický.
Pokud chce někdo komentovat rozpočet a jeho čerpání, musí rozumět pravidlům a širšímu kontextu. Je snaha koncentrovat pozornost na pár nejvýznamnějších projektů, ale to přispívá ke zkreslení. Resort však každý rok administruje tisíce smluv, které jsou jednotlivě pro vnějšího pozorovatele zdánlivě nevýznamné, ale celkově jde o desítky miliard korun. Každá platba začíná definicí potřeby a v případě zakázek popsáním specifikace, vysoutěžením dodavatele a čerpáním.
Průběžně probíhají kontroly a u velkých projektů od počátku vyžaduji, aby jejich součástí byla nejenom samotná akvizice, ale aby se popsaly i požadavky na infrastrukturu, personál, rizika a tak dále. Takže když prezident Kala bez znalosti faktů tvrdí, že to tak není, je to nezodpovědné, protože je to spekulativní a podporuje to neoprávněné pochybnosti v očích veřejnosti, že peníze vložené do obrany státu přicházejí vniveč. Podobně nastavujeme i zanedbaný proces životního cyklu, což je ovšem běh na dlouhá léta. Proč to děláme? Je to správné a reagujeme tím i na zjištění NKÚ.
Peníze jsou prostředek
Vyvolávání pochybností ohledně čerpání rozpočtu Ministerstva obrany na základě spekulací je nejenom nezodpovědné, ale i nefér vůči civilním zaměstnancům a vojákům, kteří loni usilovně pracovali na tom, aby se podařilo v tak krátkém čase absorbovat tak velký finanční skok. Mimochodem, radikálně navýšený rozpočet roku 2024 „obsluhuje“ prakticky stejný počet zaměstnanců i vojáků jako v roce 2015, kdy byl více jak třikrát nižší (48,96 mld. Kč).
A jak se toho dosáhlo? Zvyšováním efektivity. Veškeré pochybnosti o korektnosti čerpání dle pravidel dělá ze stovek lidí hlupáky, namísto toho, aby jim například kolega Metnar poděkoval.
Jsem velice ráda, že se nám podařilo dosáhnout čerpání ve výši dvou procent HDP. Po téměř dvaceti letech. Jistě, ve hře jsou setiny a čekání na to, co Severoatlantická aliance z čerpání uzná, a co nikoli. Ale to není nejpodstatnější. Důležité je si uvědomit, proč se to vše dělá – výdaje ve výši dvou procent HDP na obranu nejsou cíl, jsou pouze prostředkem k tomu, abychom mohli modernizovat a udržovat armádu a plnili cíle výstavby schopností, k jejichž plnění jsme se v NATO zavázali.
Letos budou schváleny nové cíle výstavby, mnohem ambicióznější než ty v roce 2021, které dodnes neplníme. Tlak na zvyšování výdajů na obranu bude obrovský, ne proto, že to dobře zní, ale proto, aby se mohly zacelit obrovské dluhy v armádních schopnostech, které jsme nastřádali za posledních více jak dvacet let. O tomhle se musíme bavit a společně se snažit o nápravu. Ne spekulovat, obviňovat a závidět. Obrana musí být nadstranická. O to jsem se vždy snažila.