Cizinecká policie odhalila v letošním prvním čtvrtletí 2 658 lidí při nezákonné migraci. Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to představovalo nárůst o 40,6 procenta. Podle policie nárůst souvisel zejména s případy nelegálního pobytu Ukrajinců a Moldavanů, kteří se mylně domnívali, že mají v ČR nárok na dočasnou ochranu. Při nezákonné tranzitní migraci policisté odhalili od ledna do března 207 cizinců, meziročně téměř o osm procent více.
Jako nelegální migraci označuje ministerstvo vnitra nejenom neoprávněný vstup na území ČR či jeho neoprávněné opuštění. Za nelegální migraci je považován i neoprávněný pobyt na území státu nebo pobyt v rozporu s účelem, pro který bylo vydáno pobytové oprávnění.
KOMENTÁŘ: Tunel na veřejné zdravotní pojištění? Cizinci v rukou mafie mohou rozvrátit systém
Při nelegálním pobytu v Česku bylo v prvním čtvrtletí zjištěno 2 550 cizinců. V porovnání se stejným obdobím předchozího roku to bylo téměř o 38 procent více. „Tento nárůst souvisí s případy, kdy byli zjišťováni cizinci, především občané Ukrajiny a Moldavska, kteří na území České republiky pobývali v rozporu se zákonem o pobytu cizinců a mylně se domnívali, že mají, vzhledem k válce na Ukrajině, nárok na dočasnou ochranu,“ uvedl mluvčí cizinecké policie Josef Urban.
Při nezákonné tranzitní migraci přes Česko bylo od ledna do března zadrženo 207 lidí, meziročně o 15 více. Nejčastěji, ve 117 případech, šlo o občany Sýrie. Následovali občané Turecka, Maroka a Indie. Do Česka se dostávali zejména přes hranici se Slovenskem.
Podívejte se: Evropa je opět pod náporem migrantů. Experti mluví o nové trase.
Při nezákonné migraci přes vnější schengenskou hranici ČR bylo za první tři měsíce letošního roku zadrženo 108 lidí. Meziročně stoupl počet případů zhruba o 163 procent. Nárůst policie přisuzuje zejména velkému nárůstu letecké dopravy po uvolnění proticovidových restrikcí.